V kaviarni ako doma
Kaviareň neslúži len bežným návštevníkom. Mexický „cafetalero“, čiže výrobca kávy, operujúci pod značkou Kali Coffee Roasters, ju totiž vytvoril aj pre svojich zamestnancov. Zázemie sa nachádza v mestskej časti San Pedro Garza García, kde sa spracúva vysoko kvalitná káva z vidieckych oblastí Chiapas. Kali v rodnom jazyku Nahuatl značí „domov“. A presne tak sa majú ľudia v tomto prostredí cítiť – ako doma. Podnik má vyše 30-ročné skúsenosti s pestovaním kávy, poľnohospodárske bohatstvo a hodnoty kultúry sa tu odovzdávajú z generácie na generáciu. Aj kvôli tomu mu leží na srdci, aby bolo o každého člena firmy dobre postarané. Svojim zamestnancom poskytuje nielen živobytie, ale tiež zdravotnú starostlivosť či vzdelávacie programy.
Hlina ako symbol miestnej komunity
Dizajn kaviarne nie je vôbec prvoplánový, ale vychádza z filozofie značky aj životného štýlu obyvateľov, ktorí sa živia pestovaním a spracúvaním kávy. Architekti zo štúdia Concentrico teda najprv dopodrobna skúmali prostredie miestnej komunity. Najčastejšie narazili na domy postavené z dreva a hliny. Stropy si domáci kvôli ochrane pred dažďom obložili ručne vyrobenými hlinenými dlaždicami, ktoré interiérom dodávajú jedinečnú textúru a hrejivú atmosféru. Tú si do svojej identity preniesla aj samotná značka kávy.
Architekti to využili v priestore kaviarne, do ktorej zasadili mriežku z hlinených kúskov, pripomínajúcich obkladové lícové tehly či pálené škridly. Nemajú na daný interiér iba silný vizuálny vplyv, samotné vlastnosti materiálu a jemné zvlnenie povrchu prispievajú k pohlcovaniu zvukových vĺn, takže napomáhajú aj akustike. Keď svetlo dopadá priamo na textúru, získava hĺbku. Tiene pritom nápadne pripomínajú kávové zrná, ktoré symbolicky prepájajú priestor s produktom.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Plynúci čas ukrytý v dreve
Srdce kaviarne predstavuje bar, ktorý umiestnili tak, aby si ho hneď každý všimol. Otvorený priestor v industriálnom štýle podnecuje interakciu medzi návštevníkmi a personálom. Aj samotným baristom poskytuje plnohodnotné pódium na to, aby prejavili svoj talent pri príprave kávy. A keďže rozhodujúcou veličinou pri pestovaní kávy je aj čas, zohral dôležitú úlohu pri tvorbe konceptu. Prenesene ho v sebe nesie orechové drevo, z ktorého sa vyrobil samotný bar a lavice s masívnym záhlavím. Jeho kresba dokumentuje plynúci čas – pripomína nám, ako dlho trvá, kým pôda vydá životodarné zrnká a kým sa z nich stane lahodný nápoj. Čas ohraničuje sadenie, pestovanie, zber, výber zŕn, drvenie, fermentáciu, sušenie, ďalšie triedenie, mletie, cupping (hodnotenie kvality kávy), distribúciu, praženie, balenie, mletie, prípravu a nakoniec podávanie dokonalej šálky kávy.
Hlinené prvky dopĺňa biofilický dizajn
Prostredie dopĺňajú hlinené dlaždice, ktoré vymedzujú priestor na sedenie a relax. Pod vysokými stropmi sa pre zmenu vyníma množstvo zelene. Biofilický dizajn nie je iba módnou záležitosťou, prírodné prvky v priestore skutočne pôsobia príjemne a povzbudzujúco. Rastlinky, prevažne monstery, sú vysadené v hlinených kvetináčoch, ktoré dizajnéri umiestnili na drevenú dosku masívnych stropných svietidiel. Ďalšie rastliny vytvárajú pozdĺžnu „nárazníkovú“ zónu medzi sedeniami, vytvárajú tak väčší pocit súkromia. Steny z hlinených prvkov dopĺňajú obrazy miestnych zberateľov, zachytávajú celý proces výroby kávy. Spoločnosť sa usiluje robiť to udržateľným spôsobom, o čom svedčí aj certifikát Rainforest Alliance, čiže Aliancie dažďových pralesov. Podporuje biodiverzitu, ochranu prírodných zdrojov, efektívne spôsoby pestovania a riadenia fariem, vďaka čomu sa zlepšuje aj život každého obyvateľa komunity.
Výlet do vysočiny
Kaviareň má svoju dušu aj kvôli tomu, že všetok nábytok, svietidlá a ďalšie zariadenie navrhli na mieru v spolupráci s Ok Design Studio. Išlo o starostlivý proces skúmania materiálov, textílií a nábytkových prvkov v miestnych príbytkoch a ich následnú reinterpretáciu v podobe jedinečných moderných kúskov. „Toto stretnutie s kávou pohládzajúce všetky zmysly zavedie každého návštevníka po jedinej šálke kávy do centrálnej vysočiny Chiapas v Mexiku, aby mohol objavovať jej kultúru, tradície a spôsoby života,“ dodáva hlavný architekt Alejandro Peña Villarreal.
Kali Coffee Roasters
Lokalita: San Pedro Garza Garcia, Nuevo León, Mexiko
Realizácia: 2021
Architektonický návrh: Concentrico
Hlavný architekt a umelecká supervízia: Alejandro Peña Villarreal
Interiérový dizajnér: Chiara Bartolacelli
Architekt: José María Cuevas
Industriálny dizajn: Andrea Verastegui
Návrh nábytkových prvkov: Ok Design (Silvia Elizondo Barrera a Octavio Torres Gándara)