Základová doska verzus podkladový betón
Ak pod nosnými stenami ležia základové pásy a tie sú spojené doskou, ide o podkladový betón. Ten neprenáša zaťaženie stavby, ale len svoje vlastné a zaťaženie podlahy. Hrúbka takejto podkladovej dosky je 10 až 15 cm, vystužená býva kari sieťou.
Ak celý dom leží na doske bez základových pásov, je to základová doska. Tá je zvyčajne aspoň 30 cm hrubá, vystužená jednou alebo dvoma vrstvami kari sietí. Základová doska, ktorá sa označuje aj ako samonosná, prenáša zaťaženie muriva a celého domu a staticky aj konštrukčne je riešená inak ako podkladový betón.
Mohlo by vás zaujímať
Zhotovenie podkladového betónu
Podkladový betón sa zhotovuje z betónu a výstuže (kari siete). Betónovú dosku, ktorá spája základové pásy, treba spravidla podsypať štrkom. Plochu medzi základmi vysypte štrkom, štrkopieskom alebo podobným materiálom – možno ho zhutniť, postupujte podľa projektovej dokumentácie. Štandardná hrúbka štrkového podsypu je približne 20 cm.
Ešte pred betonážou uložte rozvody ležatej kanalizácie, vodovodu a ostatných sietí (takisto podľa projektovej dokumentácie). Dôležité je, aby ste presne dodržali predpísané sklony ležatých rozvodov a preverili ich nivelačným prístrojom. Ležaté rozvody následne zasypte pieskom a štrkom.
* článok pokračuje pod formulárom *
Až teraz môžete pristúpiť k samotnej betonáži podkladového betónu – betónovej dosky. Hrúbka dosky je individuálna, závisí od samotnej konštrukcie domu (má 10 až 20 cm). Pri podkladovom betóne sa najčastejšie používa trieda betónu B20. Základové pásy sa zhotovujú z prostého betónu triedy B15.
Kropiť alebo nekropiť?
Na celú plochu dosky položte kari siete a zalejte ich vrstvou betónu. Naliaty betón zhutnite a hornú vrstvu nakoniec uhlaďte. Štandardne sa takýto betón vždy kropil, ale s rastúcou kvalitou a variabilitou materiálov už stačí kropiť len za extrémneho tepla. Betónovať pritom môžete aj v zime pri teplotách do -5 °C. Do betónu sa dovoľuje pridať takzvané zmäkčovadlá, ktoré urýchľujú jeho tuhnutie, čo je potrebné najmä v zime.
Pozor však na kvalitu výslednej betonáže! Povrch by mal byť rovný a hladký, aby ste mohli bez problémov zrealizovať vodorovnú hydroizoláciu. Pokiaľ by povrch nebol dostatočne rovný, hydroizolácia by mohla zle priľnúť a mohla by sa mechanicky poškodiť, čo by viedlo k prenikaniu nežiaducej vlhkosti do objektu.
Ak si chcete byť celkom istí priľnutím hydroizolácie, môžete si nechať podkladovú dosku vybrúsiť.
Mohlo by vás zaujímať