Aj lacné spevnenie svahu musí zaručovať stabilitu
Kým ľahké piesčité pôdy sú samy prirodzenou drenážou, pôdy s vyšším podielom ílu vodou nasiaknu. V tej chvíli sa výrazne zvýši jej hmotnosť a tým i tlak, ktorý sa vyvíja na oporný múrik. Preto sa žiadne riešenie na lacné spevnenie svahu (ani to menej lacné) nedá aplikovať všeobecne a na akýkoľvek pozemok. Navyše, aj sklon svahu je iný, rovnako aj to, čo sa nad múrikom deje. Iná stabilita sa vyžaduje, ak je tam trávnik a pár ovocných stromov. Odlišne sa bude správať státie pre autá.
V každom prípade, pri oporných múrikoch vyšších ako 60 cm sa kvôli bezpečnosti svahu musia riešiť pevné betónové základy a drenáž. Stabilizovanie vyšších svahov patrí do rúk odborníkov a oplatí sa urobiť aj statický výpočet.
Suchý múrik z kameňa alebo tehly
Tradičné a v podstate aj veľmi lacné spevnenie svahu je ukladanie kameňa alebo tehly nasucho. Maltu nahrádza zmes zeminy, štrku a piesku, ktorá slúži ako drenáž. Buduje sa do výšky cca 50 – 60 cm. Začína sa s najväčšími kusmi a prvý rad má byť zapustený do terénu okolo 10 cm. Aby sa zvýšila jeho stabilita, spodná základňa je širšia a jeho stena sa nestavia kolmo, ale mierne šikmo proti svahu.
Väčšie medzery medzi skalami možno vyplniť pôdou a suchomilnými trvalkami – k tým najodolnejším patria skalné ruže a rozchodníky, v menej extrémnych podmienkach aj iné skalničky. Múriky nad 60 cm sa odporúča murovať s použitím malty na betónový základ.
Mohlo by vás zaujímať
Betónové tvárnice so vzhľadom kameňa
Betónové tvárnice vhodné na oporné múriky sa zvyčajne dajú farebne dobre skombinovať s dlažbou chodníkov a terás, čo je ich veľká prednosť. V ponuke ich nájdete pomerne veľké množstvo, a to s rôznymi tvarmi, veľkosťou a hmotnosťou. Avšak, vždy si v technických listoch zistite odporúčania výrobcu, akým spôsobom a do akej výšky sa majú používať. Tvarovky do výšky 60 cm sa nemusia lepiť, ako základ postačí zhutnené makadamové lôžko a na ochranu pred pôdou nopová fólia. Nad 60 cm už treba betónový základ, pričom tvárnice sa k sebe lepia stavebným lepidlom. Maximálna výška múrika je 1 m.
* článok pokračuje pod formulárom *
Výhodou vrchnej krycej platne v prípade nízkeho lepeného múrika je, že príležitostne poslúži aj ako sedenie.
Stratené debnenie
Plotové tvárnice sa využívajú aj na oporu svahov. Hodia sa aj na vyššie svahy, pretože sa dajú podľa zadania statika vystužiť oceľovými prútmi. Ľahko sa na seba skladajú a ich vnútro sa s výstužou či bez nej vylieva betónom. Rozmery betónového základu sa odvíjajú od rozmerov oporného múru a nutnosťou je drenážny systém. Skvelé je, že na ne možno lepiť obklad – či už kamenný, tehlový alebo imitáciu kameňa. Takže ich viete prispôsobiť iným prvkom použitým v záhrade alebo na dome.
Pred samotným obkladaním treba povrch zbaviť prachu a impregnovať. Lepeniu obkladu sa vyhnete, ak zvolíte debniace tvárnice s pohľadovým štiepaným povrchom.
Gabióny – kameň v pletive
Pomerne lacné spevnenie svahu ponúkajú aj gabióny, ktoré si získavajú čoraz väčšiu popularitu. Okrem opory vo svahu sa tiež využívajú ako oplotenie. Oproti iným spôsobom riešenia vyžadujú viac miesta, bežná hrúbka na spevnenie svahu je totiž 0,5 m. Keďže je konštrukcia priepustná, nevyžadujú drenážny zásyp, no od terénu treba gabióny oddeliť netkanou textíliou. Ukladajú sa na spevnené makadamové lôžko, pričom sa spodný rad zapustí mierne do terénu.
Drôtené koše sa vyrábajú zo zváraných alebo pletených sietí z pozinkovaného drôtu či drôtu obaleného plastom. Dodávajú sa v zloženom stave a skladajú sa priamo na mieste. Podmienkou je, aby kamene mali väčšie rozmery ako oká. Ukladajú sa buď ručne, alebo sa strojovo sypú, prípadne sa spôsob kombinuje. To znamená, že predný rad sa uloží ručne a zadná časť sa dosype.
Drôtené siete majú rôznu kvalitu. Za kvalitnejšie sa považujú žiarovo pozinkované oceľové drôty s priemerom 4 mm.
Svahové tvárnice s rastlinami
Svahové tvárnice plnia v záhrade nielen praktickú, ale aj dekoratívnu funkciu. A rovnako vám poskytnú lacné spevnenie svahu. Podľa toho, aký sklon ukladania smerom do svahu zvolíte, ostane miesto na substrát a rastliny. Ich ukladanie zvyčajne nevyžaduje drenážnu vrstvu ani netkanú textíliu. To, či je potrebné riešiť i základy, sa bude odvíjať od výšky múrika. Rastliny do múrika môžete vysadiť tak, že betón zakryjú iba čiastočne alebo úplne.
Mohlo by vás zaujímať