Čo je sokel na dome?
Sokel je najnižšia časť múru domu, ktorá je v kontakte so zemou. Vytvára prechod medzi základmi domu, terénom a stenami domu. Funkciou sokla je chrániť spodnú časť steny pred preniknutím vody a vlhkosti v mieste kontaktu so zemou. Sokel na dome má aj estetickú funkciu – vizuálne oddeľuje hmotu domu od zeme a prispieva k vhodnému začleneniu do prostredia.
Sokel na rodinnom dome je vystavený rozmarom počasia a okrem zemnej vlhkosti musí zvládnuť dážď, mráz či topiaci sa sneh bez straty pevnosti a stability. Okrem toho musí odolávať aj chemikáliám, slnečnému žiareniu, mať vhodné tepelnoizolačné vlastnosti a ľahko sa udržiavať.
Ako urobiť sokel na dome?
Správna konštrukcia sokla je dôležitá pre dlhú životnosť budovy, ale nezabúdajte ani na vhodné odvodnenie okolo domu. Výška sokla by mala byť asi 30 – 60 cm, a to v závislosti od terénu, prírodných podmienok a estetiky, ktorú chcete docieliť. Estetická stránka závisí od celkových proporcií domu. Sokel môže byť priznaný (teda jasne viditeľný) a nepriznaný, teda vizuálne splývajúci so stenami domu.
Priznaný sokel má výhodu v tom, že v prípade opráv alebo výmeny obkladu nemusíte obnovovať celú fasádu, ale riešite len samotný sokel. A rovnako napríklad pri zmene farby fasády nemusíte zasahovať do konštrukcie sokla. Je len na vás, či sa rozhodnete sokel priznať, alebo ho zladíte s ostatnou fasádou. Dôležité je, aby bol správne a kvalitne zhotovený.
Aby sokel na dome spĺňal svoje funkcie, musí mať tri hlavné zložky konštrukcie: hydroizoláciu, tepelnú izoláciu a obklad.
Hydroizolácia
Sokel chráni spodnú časť steny, a preto musí byť odolný voči dažďovej vode, ale aj vlhkosti z pôdy a zo vzduchu. Základom správnej konštrukcie sokla je vhodná zvislá hydroizolácia. Tá by mala siahať do hĺbky približne 80 cm pod úroveň terénu a asi 30 cm nad terén. Materiál hydroizolácie musí byť trvanlivý a odolný voči tlaku, pôsobeniu pôdy, chemikáliám a nárazom.
Dôležitá je okrem kvalitnej hydroizolácie aj vhodná úprava terénu okolo domu. Okapový chodník je potrebné spádovať od domu (ak sa použije dlažba), alebo použiť na okolie domu štrk (a dno výkopu odvodniť drenážou), čím sa zabezpečí rýchle vsiaknutie vody do zeme.
Tepelná izolácia
Zateplenie sokla zabráni nežiadúcemu úniku tepla. Vhodným materiálom je polystyrén odolný voči pôsobeniu vody (dažďovej aj priesakovej), mechanickému tlaku aj kyslosti pôdy (najvhodnejší je extrudovaný alebo expandovaný polystyrén). Tepelná izolácia sokla môže mať menšiu alebo rovnakú hrúbku ako na fasáde, ale nesmie byť hrubšia, aby nedochádzalo k odrážaniu dažďovej vody na fasádu. Aby voda stekajúca po fasáde nepoškodzovala sokel, odporúča sa, aby bol mierne zapustený. Tým vznikne „odkvapový nos“, ktorý odvedie vodu preč. Bez neho by mohla voda vzlínať do muriva, poškodiť konštrukciu stien a spôsobiť vznik plesní v dome.
Dokončovacia vrstva – obklad na sokel
Obklad sokla chráni hydroizoláciu aj tepelnú izoláciu a musí spĺňať niekoľko kritérií, hlavne odolnosť voči vode, mrazu, soliam a odieraniu. Mal by byť stálofarebný a jednoducho udržiavateľný.
Mohlo by vás zaujímať
Na čo si dať pozor pri zhotovení sokla
Hydroizolácia aj tepelná izolácia sa musia správne pripevniť k stene, aby nedochádzalo ku vniknutiu vody a vlhkosti. Detaily tepelnej izolácie treba navrhnúť tak, aby nevznikali tepelné mosty. Zároveň musí byť úroveň sokla nad úrovňou priľahlej cesty, aby sa zabránilo vniknutiu vody do domu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Čím obložiť sokel na dome?
Pri výbere materiálu na obklad sokla je dôležité zvážiť nielen estetiku, ale aj funkčnosť a trvanlivosť. Sokel sa nielen najviac namáha, ale tiež znečisťuje. Preto ho treba zhotoviť z trvanlivých materiálov a farebne ho zladiť s fasádou, prípadne vyhotoviť v tmavších farbách, aby boli nečistoty menej viditeľné. Medzi materiály vhodné na obklad sokla patria nasledujúce možnosti.
Dekoratívna omietka
Je ideálna na nepriznaný sokel, hodia sa aj silikónové omietky a fasádne farby, ktoré sú odolné voči vode, paropriepustné a ľahko sa udržiavajú.
Keramický obklad
Hodí sa pre priznaný sokel, pričom je dôležité zvoliť keramický obklad odolný voči mrazu a s nasiakavosťou nižšou než 3 %. Pozornosť venujte aj výberu lepiacej a škárovacej hmoty.
Lícové tehly a pásiky
Tieto materiály sú finančne náročnejšie, ale ponúkajú dlhú životnosť a vysokú odolnosť. Navyše stavbu, resp. samotný sokel na dome pekne zvýraznia. Hodia sa skôr k vidieckym či rustikálnejším stavbám, ale vo vhodnom odtieni zaujmú aj na moderných domoch. V tomto prípade voľte napríklad antracitové odtiene.
Prírodný kameň
Dobre odoláva rozmarom počasia a nájdete ho v širokej škále farieb a textúr. Prírodný kameň pôsobí veľmi esteticky a prirodzene harmonizuje s okolím. Pri plánovaní obkladu na sokel vyberajte kameň s nízkou nasiakavosťou, prípadne ho ošetrite vodoodpudivým náterom. Najčastejšie používanými kameňmi na obklad sokla sú travertín, žula, andezit, bridlica, čadič a pieskovec.
Drevo
Na sokel môžete použiť aj drevený obklad, vyžaduje však správne ošetrenie a pravidelnú údržbu. Drevené obklady sa montujú na nosný rošt, čo zabezpečuje vzduchovú medzeru medzi stenou a obkladom, potrebnú na prevetrávanie. Na obklad sokla sa často používajú borovica, smrek a smrekovec. Zaujímavý efekt dosiahnete aj s exotickými drevinami, ako sú tík, kanadský céder či bangkirai. Drevený obklad nesmie končiť v kontakte so zemou, treba tu ponechať medzeru, aby drevo nepoškodzovala nadmerná vlhkosť.
Dekoračný betónový obklad
Betónové obklady sú cenovo dostupné, veľmi odolné, majú dlhú životnosť a jednoduchú montáž. Nájdete medzi nimi výrobky verne imitujúce prírodné materiály, od rôznych druhov kameňa po tehly.
Realizácia odolného a trvanlivého sokla je nevyhnutná pre dlhodobú ochranu konštrukcie vášho domu pred vodou, ale aj na zlepšenie jeho estetického vzhľadu. Profesionálny stavebník alebo architekt vám môže poskytnúť cenné rady a pomôže vám zvoliť najlepší sokel pre váš dom.
Mohlo by vás zaujímať