Prečo vymeniť staré kúrenie za nové?
Slovenské domácnosti, ktoré využívajú na vykurovanie a prípravu teplej vody zemný plyn alebo elektrickú energiu, musia každoročne počítať s určitými výkyvmi ich cien. Samozrejme, konkrétne dosahy budú vždy závisieť od viacerých faktorov, teda aj od veľkosti spotreby v domácnosti či od zvolenej sadzby dodávky a distribúcie. Majitelia rodinných domov by sa už dnes mali zamyslieť nad tým, ako obmedziť používanie fosílnych palív a začať vo väčšej miere využívať obnoviteľné zdroje energie. Práve to je totiž cesta, ako získať určitú nezávislosť.
Budúcnosť vykurovania rodinných domov môžete zásadne ovplyvniť už teraz – ak urobíte zmenu tam, kde to má zmysel, teda u seba doma. Cieľom je vymeniť staré kúrenie za nové, šetrnejšie a ohľaduplnejšie k prírode. Zatiaľ čo zastarané vykurovacie systémy nadmerne zaťažujú životné prostredie, moderné technológie významne prispievajú k ochrane klímy. S novým vykurovaním však viete ušetriť nielen veľa emisií, ale tiež peňazí. Zásadným problémom je, že ľudia veľakrát vnímajú len vstupnú investíciu, nie však dlhodobú úsporu.
Mohlo by vás zaujímať
Kúrenie tepelným čerpadlom
V prospech tepelných čerpadiel hovoria viaceré argumenty. Tým najzásadnejším je, že domácnosti dostanú až 75 % energie zadarmo (z prírody) a čakajú ich nižšie účty za energie. Tepelné čerpadlá využívajú ako primárny zdroj energie obnoviteľné zdroje, ako je zem, voda alebo vzduch, ktoré sú všade okolo nás a zadarmo. Len zhruba 25 % energie je potrebné dodať vo forme elektrickej energie. Vstupná investícia je síce vyššia, no prevádzkové náklady budú určite nižšie než pri klasických spôsoboch kúrenia. Počiatočné náklady si pritom môžete výraznejšie znížiť, ak využijete štátnu dotáciu či zľavu priamo od niektorého z výrobcov.
Ekologická stránka tepelných čerpadiel
Tepelné čerpadlá sú ekologickou voľbou na kúrenie, prípravu teplej vody a taktiež na chladenie vďaka takmer nulovým emisiám a zároveň sú nezávislé od fosílnych palív. V prípade, že sa elektrická energia pre tepelné čerpadlo získava výrobou napríklad v jadrovej alebo vodnej elektrárni, použitie takýchto energetických zdrojov nemá žiadny negatívny ekologický vplyv. Pri výrobe elektrickej energie sa totiž neprodukujú emisie CO2. Preto sú pri tepelných čerpadlách v porovnaní s fosílnymi palivami emisie CO2 zanedbateľné.
Prečo uprednostniť systémové riešenia?
Budúcnosť vykurovania spočíva v systémových riešeniach, ktoré sa šijú spotrebiteľovi na mieru. Vykurovací systém súčasnosti môže vyzerať aj takto: tepelné čerpadlo s dizajnovou vnútornou kompaktnou jednotkou ako základ, s fotovoltickým systémom s dostatočnou výkonovou rezervou na významné prebytky a s fyzickou alebo systémovou batériou. Môže ho dopĺňať moderný vetrací systém s rekuperáciou a riadiaca jednotka na napojenie všetkých systémov. Voliteľnou možnosťou je tiež inteligentná nabíjacia stanica na elektromobil. K systému, samozrejme, patria aj služby: v prvom rade dlhodobá servisná zmluva s diaľkovým dohľadom nad vykurovacím systémom, ale tiež moderná zmluva, ktorá rieši:
* článok pokračuje pod formulárom *
- odber, resp. spoločné využívanie energií v energetickej komunite, ktoré nielen zužitkúva, ale aj produkuje zelenú energiu
- rozdelenie, presúvanie a využívanie prebytkov.
Kúrenie krbovými kachľami
Ak chcete využívať vo svojom dome krb, ideálna je kombinácia moderných krbových kachlí alebo krbovej vložky s niektorým ďalším zdrojom tepla, ako je tepelné čerpadlo alebo plynový kondenzačný kotol. Ktorý spôsob vykurovania bude prevládať a ako sa budú navzájom dopĺňať? To záleží na konkrétnom dome a požiadavkách jeho majiteľov. Krbové kachle, resp. krbové vložky stále patria k najlacnejším a ekologickým zdrojom tepla.
Dnes sa často realizujú individuálne stavané krbové kachle či krb v podstate ako hlavný zdroj tepla a k nemu potom napríklad už spomenuté tepelné čerpadlo. Keď ste doma, kúrite drevom. Keď ste v práci, akumulačné kachle ešte dlho sálajú teplo. Ak sa zdržíte dlhšie, druhý systém udrží teplo za vás. Zároveň tiež trvalo vykuruje priestory, do ktorých sa teplo z kachlí nedostane. Môžete tak dosiahnuť citeľné zníženie nákladov a pritom mať príjemné sálavé teplo najmä v čase, keď ste doma. Pocit, že v prípade akejkoľvek poruchy sa vlastne nič nedeje, je možno najväčším bonusom.
Najlacnejšia energia
Najmenej zaplatíte za energiu, ktorú netreba, takže základom je stavba v energetickej triede A0. Ak chcete ozajstný komfort, potrebujete teplovodný systém, pri ktorom je vhodné ako zdroj zvoliť tepelné čerpadlo. Pre dom A0 je rekuperácia v zásade nevyhnutná. Ďalej je to už o osobných preferenciách a potrebách. Pri väčších domoch a domácnostiach s vyššou spotrebou je určite vhodný fotovoltický systém či inteligentná nabíjačka.
K dlhodobému šetreniu energiami nás nabáda aj súčasná legislatíva. Tá nariaďuje, že rodinný dom (so stavebným povolením po 1. januári 2021) má spĺňať podmienky na zaradenie do energetickej triedy A0 (potreba primárnej energie do 54 kWh/m2 za rok). V praxi to znamená, že vstupná investícia do vykurovania a prípravy teplej vody bude v takomto dome síce vyššia. Treba však očakávať nižšie prevádzkové náklady, pretože v takomto dome je nižšia celková spotreba energie.
Uvádza sa šetrenie okolo 60 % prevádzkových nákladov v porovnaní s bežným domom. S akými technológiami (resp. ich kombináciou) sa zmestíte do novej normy, to vždy závisí od konkrétneho projektu. Určite odporúčame rátať vopred s tepelným čerpadlom, respektíve s jeho kombináciou s fotovoltikou, krbom alebo riadeným vetraním s rekuperáciou (teda spätným získavaním tepla).
Ako ušetriť pri kúrení?
Ak je reč o vykurovaní a ohreve vody, úsporu viete dosiahnuť nasledovne:
- Nenechajte unikať teplo. Pri stavbe rodinného domu dbajte na čo najlepšiu izoláciu a tesnosť, staršiu stavbu zateplite a vymeňte okná. Udržať teplo v dome vám pomôže aj riadené vetranie s rekuperáciou.
- Využite obnoviteľné zdroje energie pomocou tepelného čerpadla, fotovoltického systému či krbových kachlí. I keď zariadenia, ktoré dokážu využiť energiu zo slnka, vzduchu alebo zeme, znamenajú vyššiu investíciu, táto energia je zadarmo. Drevo patrí k najlacnejším a ekologickým zdrojom tepla.
- Zbytočne neprekurujte. Znížením teploty o 1 °C na celú zimu ušetríte až 5 % nákladov na vykurovanie. Ak si napríklad namiesto 23 °C nastavíte 21 °C, ušetríte až 10 %.
- Rozumne regulujte. Inteligentná regulácia vám umožní nastaviť si nižšiu teplotu, napríklad kým ste v práci, navolený program pritom zabezpečí, že sa vrátite do tepla. Ušetriť môžete aj pomocou zónovej regulácie – napr. v spálni je zdravšie mať chladnejšie (okolo 15 – 18 °C).
- Strážte si spotrebu teplej vody. Pri efektívnom sprchovaní sa minie až 3× menej vody než pri kúpaní, vodu i energiu na jej ohrev ušetríte aj umývaním riadu v umývačke.
Mohlo by vás zaujímať