Komplikovaný tvar pozemku
Nevšedný dom stojí v kanadskom Toronte, na malom pozemku v susedstve vyhľadávanej lokality Baby Point. Svoju popularitu na realitnom trhu získala táto mestská časť najmä kvôli pekným výhľadom na vlniacu sa rieku Humber. Majitelia problémového pozemku tento fakt ocenili, parametre samotnej parcely však už v úvode naznačovali, že zďaleka nepôjde o jednoduchý projekt. Rozmery necelých 20 × 6 metrov aj netypický tvar veľmi striktne limitovali organizáciu celej stavby. Tá sa ťahá skôr vertikálne a ukončuje ju súkromná vyhliadková veža.
Dom v rukách skúsených architektov
Mohli si však zadávatelia vybrať lepšiu pomoc? Manželia Andrew a Jodi Batay-Csorba vedú svoju spoločnú prax od roku 2012. Obaja sa vrátili do Kanady s bohatými skúsenosťami zo zahraničia. Jodi napríklad pracovala pre renomovanú kanceláriu Gehry Partners, ale aj pre firmy, ako Morphosis či Gensler. V spoločnosti Morphosis manažoval viac ako dvadsiatku projektov aj Andrew, a to priamo pod riaditeľskou taktovkou nositeľa Pritzkerovej ceny, Thoma Maynea. Viedol projektovanie stavieb v Kanade, Spojených štátoch, Spojených arabských emirátoch, Číne, Španielsku, Austrálii aj Južnej Amerike. K svojim vlastným zákazkám dnes obaja pristupujú hlavne kreatívne, so zvedavosťou a chuťou objavovať, s kritickým okom, ale aj otázkou „Čo ak?“ Ich realizácie nie sú nikdy rovnaké, nespája ich jednotný štýl, práve naopak – sú hlavne o inováciách, posúvaní hraníc a radosti.
Mohlo by vás zaujímať
Trojposchodová svetelná šachta
V projektoch úzkych rodinných domov zvyčajne architekti vyriešia nedostatok prirodzeného osvetlenia takzvanými svetelnými studňami. Tie zvyčajne prepúšťajú viac slnečných lúčov, či už priamo alebo nepriamo, aj do nedostupných častí dispozície. Aj v tomto prípade uprostred domu vznikol vysoký átriový priestor, tiahnuci sa cez tri podlažia. Drevom obložený svetlík pôsobí dramaticky a funguje tiež ako efektívna ventilačná šachta. Vďaka cirkulácii vzduchu sa dom v prípade potreby prirodzene ochladzuje.
Na rozdiel od typických úzkych pozemkov v okolí však tento kúsok zeme ponúkal architektom o čosi viac slobody. Prinajmenšom mohli do rôznych obytných priestorov vniesť oveľa viac prirodzeného svetla aj bez pomoci svetelnej šachty. Ďalšou výhodu bola orientácia najdlhšej strany pozemku ku vzdialenej rieke Humber. Architektom to umožnilo dom navrstviť a súčasne vytvoriť dynamický priestor na bývanie. Ten sa nielenže chová otvorene a má dostatok svetla, ale na vrchole končí impozantnou vyhliadkovou „vežou“. Cez susedné budovy ponúka domácim panoramatický výhľad priamo na rieku.
Vyhliadková veža s vírivkou
Nad trojposchodovým átriom sa nachádza terasa situovaná priamo pod šikmou strechou, akoby vytesaná do kompaktnej hmoty domu. Slúži ako vyhliadková veža a oddychový priestor pre obyvateľov domu, ku ktorému patrí aj japonská jacuzzi vírivka. Odlišné využitie materiálov na fasáde a na samotnej terase, resp. na streche, vizuálne vymedzuje funkčnú náplň jednotlivých priestorov. Cez veľké okno na terase sa dovnútra dostávajú hrejivé lúče južného slnka a pri strete s dreveným obkladom rozptyľujú v interiéri teplú jantárovú žiaru.
* článok pokračuje pod formulárom *
Keďže dom nemal metre štvorcové na rozdávanie, muselo sa to odraziť na dispozičnom riešení. V podstate ide o skromný dom so štyrmi podlažiami a troma spálňami. Vďaka kompaktnému pôdorysu navrhli architekti každú miestnosť tak, aby bola proporčne vyvážená a dostatočne pohodlná. Výrazne šetrili na hluchých miestach, akými sú chodby a schodiská. Zaberajú minimum priestoru, podobne ako úložné kapacity a technické zázemie stavby, čiže šatne, špajza či práčovňa. Spálne sú maximálne kompaktné a vo veľkom využívajú najmä vstavaný nábytok a skrine.
Mohlo by vás zaujímať
Princíp domčeka na strome
Aj napriek utilitárnemu prístupu sem tvorcovia vniesli naozaj krásne a premyslené architektonické detaily, ktoré ukazujú, s akou pozornosťou a starostlivosťou sa tento dom formoval. Aj tu objavíte istú monumentálnosť. Nenájdete ju však vo veľkých miestnostiach a nevyužitých priestoroch, ale vo vertikálnom organizačnom princípe. Miestnosti nie sú umelo „nafúknuté“, ale vzájomne prepojené a skombinované tak, aby pôsobili ako jeden viacvrstevný „domček na strome“ s viacerými priehľadmi. Takto sa nad detskými spálňami našlo miesto aj pre skryté oddychové podkrovia, kam sa môžu najmenší obyvatelia vyšplhať po rebríkoch. Spálňa rodičov má zasa výhľad do malej domácej pracovne a hudobného štúdia.
Skromný, a predsa veľkolepý
V kontexte okolitej zástavby dostal dom obklad v podobe historickej žltohnedej tehly. Zaujímavým detailom je spôsob uloženia tehlových pásikov v horizontálnom aj vertikálnom smere. V oblasti vstupu a na treťom poschodí strieda tehlu tmavý obklad zo sintrového kameňa. Interiér zasa tvoria najmä prírodné a cenovo dostupné materiály – podlahy sa napríklad zhotovili z recyklovaného doskového dreva, obklady sú z preglejky baltskej brezy, terazza a betónu. Vo finále teda tento rodinný domček pôsobí skromne, ale tiež veľkolepo. Za málo miesta dostali klienti a obyvatelia domu skutočne maximum muziky.
Humber Residence
Lokalita: Toronto Ontario, Kanada
Architektonické riešenie: Batay-Csorba Architects | www.batay-csorba.com
Plocha: 195 m2
Kolaudácia: 2023
Mohlo by vás zaujímať