Jedna vrstva či zateplenie?
Podľa platnej európskej legislatívy sú od roku 2020 povolené výlučne novostavby a významné obnovy budov v štandarde A0 (budovy s takmer nulovou potrebou energie). Tento fakt musí reflektovať aj samotná hrubá stavba. Rozhodujúcim faktorom pri výbere murovacieho materiálu sú teda najmä jeho tepelnoizolačné vlastnosti, resp. čo najnižší súčiniteľ prestupu tepla U. Pokiaľ samotný stavebný materiál tieto požiadavky nespĺňa, je potrebné vylepšiť tepelný odpor konštrukcie zatepľovacím systémom.
Súčasné tehlové bloky majú prepracovanú geometriu, vďaka ktorej si zachovávajú vysokú pevnosť a zároveň minimalizujú prestup tepla. Ešte vyššiu úroveň predstavujú tehly vyplnené tepelnou izoláciou, ktoré sa využívajú na jednovrstvové murivo. Vďaka tomu nie je potrebné dodatočné zateplenie stavby. Tepelnoizolačné vlastnosti týchto tehál môžu byť až o 40 % lepšie, a to so zachovaním paropriepustnosti konštrukcie. Dokážu nahradiť aj niekoľko metrov steny z plných tehál a zároveň s rezervou spĺňajú odporúčané hodnoty pre nulové domy.
Mohlo by vás zaujímať
Efektívne kombinácie tehál
Pokiaľ nechcete použiť jednovrstvové murivo na celej stavbe, môžete napríklad zhotoviť prvý rád z plnenej brúsenej tehly v kombinácii s tehlami bez zateplenia, čím sa murivo šikovne odizoluje od železobetónovej základovej dosky. Takýto detail prechodu základovej dosky nevyžaduje ani statické posúdenie a vy zároveň ušetríte priestor v interiéri. Niektoré plnené brúsené tehly tiež môžete použiť ako vencovky, teda tehly určené na vonkajšie obmurovanie stropnej konštrukcie. Keďže obsahujú tepelnú izoláciu, vytvárajú okraj debnenia bez potreby zateplenia – znižujú tak celkovú prácnosť na stavbe.
Klasika verzus vyššie nároky na pevnosť
V prípade, že sa prikláňate k masívnej konštrukcii so zateplením, alebo plánujete zatepliť obvodové murivo, ktoré slúži ako výplň železobetónových skeletov, môžete si vybrať zo sortimentu tehál s redším rebrovaním. Predstavujú zlatú stredu cestu vďaka výhodnému pomeru ceny, únosnosti a požiadaviek na tepelnoizolačné vlastnosti.
Ak máte zvýšené nároky na nosnosť konštrukcie, mali by ste hľadať tehly s vyššou pevnosťou. Štandardne dosahujú tehly triedu pevnosti v tlaku 8 až 10 MPa, špeciálne vyvinuté tehly však bez problémov odolajú aj vyššiemu tlaku. Často nájdu uplatnenie napríklad v nosných vonkajších aj vnútorných stenách viacpodlažných budov.
Brúsené alebo nebrúsené tehly?
Tradičný systém murovania sa v súčasnosti dostáva do úzadia. Prevažnú časť sortimentu totiž tvoria brúsené tehly so špeciálne upravenými (zbrúsenými) ložnými plochami. To umožňuje jednoduchšie, rýchlejšie, ale najmä presnejšie murovanie s použitím tzv. tenkovrstvových lepidiel. Vedľajším benefitom je zníženie stavebnej vlhkosti v murive.
* článok pokračuje pod formulárom *
Doplnkové tehly
Cieľom každého stavebníka je dosiahnuť aj čo najefektívnejšiu spotrebu murovacieho materiálu. Už v projektovej fáze je preto dobré vychádzať z parametrov tehlových blokov a využívať tiež doplnkový sortiment. V tom prípade možno hrubú stavbu skutočne zhotoviť s minimom odpadu. Každá vyhodená tehla totiž znamená aj vyhodené peniaze.
Pre projektantov je preto najlepšie, keď parametre tehlových výrobkov komunikujú s výrobcom alebo dodávateľom už vo fáze návrhu. Ak to riešia v čase, keď je už projekt hotový, treba si vybrať čo najlepšie systémové riešenie – také, ktoré ponúka čo najširšie spektrum doplnkových produktov pre všetky šírky vyrábaných tehál a tým výrazne znižuje tvorbu odrezkov.
Stropné nosníky a preklady na rolety a žalúzie
Dôležitou funkčnou súčasťou systému hrubej stavby sú aj preklady a stropné nosníky. Variabilnú stropnú konštrukciu umožňujú vytvoriť polomontované stropy. Ak potrebujete, aby stropy boli hneď po uložení únosné, môžete zvoliť keramické stropné panely, ktoré sa hodia aj do členitých pôdorysov. Prípadným dobetonávkam sa ľahko vyhnete pomocou doplnkových panelov.
Stavebné preklady sa uplatnia vo vnútorných aj vonkajších, nosných aj nenosných priečkach. Praktické sú hlavne nosné žalúziové a roletové preklady, ktoré sa umiestňujú nad oknami v obvodom murive. Majú zabudovanú prípravu na montáž tieniacej techniky. Ak sa chystáte stavbu zatepľovať, preklady môžete vykonzolovať niekoľko centimetrov za líce muriva. Do nich sa potom zakomponuje tieniaca technika a konštrukcia sa doplní izoláciou s patričnou hrúbkou – takto vytvoríte esteticky príjemnú zalícovanú fasádu.
Na trhu nájdete aj preklady s plnenou izoláciou, ktoré sú ideálne v prípade jednovrstvových konštrukcií. Majiteľom rodinných domov pomáhajú tieto systémy rozdeliť rozpočet na viacero etáp. Kým v prvej môžu financie sústrediť na vybudovanie hrubej stavby a zariadenie domu, v druhej dokážu bez problémov dodatočne doplniť tieniacu techniku. A to bez toho, aby mali na fasáde namontovaný vystupujúci box.
Nezabudnite na akustiku
Na oddelenie jednotlivých bytov v bytových domoch, prípadne oddelenie nočnej spálňovej časti domu od hlučnejších priestorov slúžia tehlové bloky so zvýšenou zvukovou nepriezvučnosťou (56 – 58 dB). Majú vyššiu objemovú tiaž, ktorá vylepšuje ich akustické vlastnosti. Môže ísť o tehly určené na nosné aj nenosné časti konštrukcie, vnútorné aj obvodové murivo – ak chcete napríklad zvukovo odizolovať dom, ktorý sa nachádza pri frekventovanej ceste alebo železnici.