Funkčná kachľová pec
Miestna realitná kancelária Alvhem je známa svojím citom pre home staging, teda zariaďovanie predávaných nehnuteľností s cieľom vytvoriť v nich pocit domova už pri návšteve záujemcov. Zaiste je to lepší spôsob než predávať holobyty bez nábytku. Trojizbový byt sa nachádza v dome z roku 1907. Po pôvodných majiteľoch zanechal nielen veľkorysú dispozíciu s veľkosťou 88 metrov štvorcových a impozantné vysoké stropy (viac ako tri metre), ale takisto funkčnú kachľovú pec. Tú pokrýva keramický obklad v teplej hnedej farbe, s množstvom filigránskych detailov. V rohu obývačky pôsobí skôr ako majestátne umelecké dielo.
Odhalená tehlová stena
Renovácie sa dočkali aj drevené parkety uložené vo vzore rybej kosti, ale aj štuky a stropné rozety, ktoré získali snehobiely náter. Vďaka tomu vizuálne vystupujú zo stien, ktoré natreli do off-white odtieňa s jemným sivým nádychom. Nie je natoľko výrazný ako biela, zároveň však dostatočne jemný na to, aby pri ňom vynikli odhalené časti tehlovej steny. Architekti ich ponechali neomietnuté, čím priznali historický charakter bytu. Do uhladených škandinávskych línií a spektra tlmených farieb vnášajú štipku industriálneho štýlu aj teplé tóny pálenej hliny. Sivé steny dopĺňa škárovačka v rovnakom odtieni.
Mohlo by vás zaujímať
Otvorená dispozícia
Orientácia všetkých miestností bytu na juhozápad robí z tohto interiéru slnečný presvetlený priestor. Bonusom sú široké výhľady do okolia plného zelene. Hoci nehnuteľnosť sa nachádza v pomerne čulej mestskej časti, plnej obchodov, kaviarní a umenia, samotná ulica je tichá a príjemná, s veľmi malou premávkou. Obyvatelia si môžu bez obáv otvoriť okná dokorán a vychutnávať si svieži vánok a jemný šum stromov.
Dispozíciu architekti viac otvorili, aby prepojili kuchyňu s obývačkou. Ide o štýlový byt, ktorému však nechýba funkčnosť. Ponúka trebárs veľké množstvo praktického úložného priestoru.
Zrenovovaná kúpeľňa
Bytový dom odhaľuje v oblasti vstupu aj schodiska nástenné maľby, ktoré ukazujú, ako štvrť vyzerala pred viac ako sto rokmi. Opačnou stranou sa vchádza do vnútorného dvora. Samotný byt sa nachádza na prvom poschodí, ale zvnútra pôsobí, akoby bol umiestnený vyššie. Dovnútra vedú masívne dubové bezpečnostné dvere. Vstupná hala je úzka, ale má veľké množstvo vstavaných políc a úložné kapacity za úhľadným závesom. Po ľavici možno nájsť dvere do kúpeľne, ktorá je pomerne malá, ale ukrýva všetko potrebné, vrátane vstavanej práčky so sušičkou za závesom. Zrekonštruovali ju už v roku 2011, pričom steny odvtedy zdobí decentný biely obklad. Podlahu pokrývajú sivé maloformátové dlaždice. Obdĺžniková sanita je doplnená čiernymi detailmi v podobe batérií, komody a obkladu vane so zabudovanými reproduktormi. Priestor opticky zväčšuje nástenná zrkadlová skrinka. Do stropu sú zapustené stmievateľné bodové svetlá.
Z priestranného spojeného priestoru, ktorý architekti vyhradili kuchyni s obývačkou, sa vstupuje do menšej izby. Môže slúžiť ako detská či hosťovská izba, prípadne pracovňa. Vysoké okno smerujúce na západ prepúšťa veľa svetla. Získala jemný modrý náter.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás zaujímať
Ako stvorený pre oslavy
Vráťme sa však do spoločenskej zóny bytu. Masívne dvojkrídlové dvere ju oddeľujú od hlavnej spálne. Priestranná miestnosť s pôdorysom približne 5 × 7 metrov je ideálna na organizovanie veľkých rodinných večerí alebo menších večierkov.
Bližšie k hale sa nachádza kuchynský kút s lesklou bielou úpravou skriniek a minimalistickými, takmer neviditeľnými kovovými úchytkami. Pracovná doska z tmavšej ocele ladí s batériou, digestorom aj spotrebičmi. Namiesto obkladu zásteny zvolili architekti omietku z mikrocementu. Ide o dekoratívny náter zložený z cementu, živíc na vodnej báze, prísad a minerálnych pigmentov. Keďže nevytvára žiadne spoje, ochráni povrch aj pred vlhkosťou či prenikaním vody.
Kombinácia pôvodného a moderného
Kuchyňa je riešená v tvare písmena L, pričom priečne dizajnéri umiestnili integrovanú chladničku, teplovzdušnú aj mikrovlnnú rúru. Uprostred pomyselného L-ka vzniklo dostatok miesta pre veľký moderný jedálenský stôl, ktorý dopĺňajú ikonické stoličky „thonetky“. Takto sa tu stretáva a harmonicky dopĺňa moderné s pôvodným. Jedálenský kút plynule prechádza do obývacej izby, ktorá je zariadená striedmo a vkusne. Priestor osvetľujú prevažne bodové stmievateľné žiarivky v kombinácii so smerovými svetlami v čiernej farbe, ktoré sú nenápadné umiestnené v rohoch. Nad sedacou súpravou sa vyníma extravagantný luster známej značky Petite Friture.
V ríši snov
Priestranná spálňa ponúka dostatok miesta pre manželskú posteľ a nočný stolík. Bez problémov sa sem však zmestí aj pracovisko pri okne. Aj v tejto miestnosti vizuálny dojem dokresľuje veľkorozmerné zrkadlo v industriálnom štýle. Úložný priestor sa nachádza za bielymi skriňami s posuvnými dverami, ktoré lemujú celú jednu stenu spálne.
Budúcich obyvateľov budú mesačné náklady na tento byt, jeho správu, ale aj elektrinu, teplo a vodu, stáť približne 300 eur. Lepšiu energetickú bilanciu zabezpečujú aj nové okna s trojsklom a moderné vykurovanie.
Mohlo by vás zaujímať