Čo je hydroizolácia plochej strechy
Tekutá hydroizolácia tvorí elastomérovú hydroizolačnú membránu s konzistenciou kaučuku, ktorá má schopnosť roztiahnuť sa a neskôr vrátiť do pôvodnej formy bez vzniku prasklín. Materiál použitý v procese tekutej izolácie sa aplikuje za studena, čím sa vylučuje akékoľvek riziko požiaru počas aplikácie.
Lokálna oprava hydroizolácie plochej strechy
Na lokálnu opravu starej bitúmenovej existujúcej hydroizolácie v kombinácii s penetráciou môžete použiť viacúčelový silikónový tmel bez zápachu na báze vody, určený na opravy a tesniace práce v interiéri aj exteriéri. S takýmto tmelom dokážete opraviť menšie škáry, defekty a trhliny v oblasti strešných krytín, odkvapov, stien, odpadov, odtokov vody a stavebných detailov, ako sú svetlíky, strešné okná a vikiere, poklopy, detaily na balkónoch a terasách. Hodí sa aj na vlhké podklady a staré zvyšky silikónu. Konečná lepiaca sila a pružnosť sa dosiahnu po troch až štyroch týždňoch.
Mohlo by vás zaujímať
Celoplošná oprava hydroizolácie
Na celoplošnú hrubovrstvovú hydroizoláciu plochej strechy s bitúmenovou hydroizoláciou sa hodí jednozložková elastická silikónovo-kaučuková emulzia. Pred jej aplikáciou štetkou, štetcom, valčekom alebo airless striekaním treba podklad očistiť. Musí byť suchý, prípadne môže byť mierne vlhký (max. 5 % zvyškovej vlhkosti).
Bitúmenové podklady musia byť staré mininálne 6 mesiacov, aby nedošlo k nežiaducej reakcii s emulziou. Všetky bubliny v existujúcich bitúmenových materiáloch treba prerezať, očistiť a jamky vyplniť napr. elastickou izolačnou maltou, alebo prekryť bitúmenovou membránou. Pri aplikovaní náteru na staré bitúmenové membrány odstráňte všetky uvoľnené kamenné úlomky a piesok, ako aj zvetraný bitúmen.
Následne sa na povrch nanesie penetračný náter. Na vytvorenie ochrannej vrstvy proti UV žiareniu a poveternostným vplyvom na vodotesných strechách postačuje aplikovať vrstvu silikónovo-kaučukovej emulzie s hrúbkou min. 1 až 1,5 mm (hrúbka čerstvo nanesenej vrstvy). Ako teda postupovať v jednotlivých krokoch?
Očistenie povrchu
Pred opravou lokálnych porúch bitúmenovej hydroizolácie sa podklad očistí od častíc a látok (tuky, živice a pod.), ktoré by mohli ovplyvniť prídržnosť silikónového tmelu. Podklad musí byť pevný a suchý. Znečistenie a vrstvy s nedostatočnou prídržnosťou sa odstránia.
Rozrezanie porušenej časti
Odlamovacím nožom sa opatrne rozreže časť bitúmenovej hydroizolácie, ktorú treba opraviť.
* článok pokračuje pod formulárom *
Nanesenie tmelu
Rozrezaná časť hydroizolačného pásu sa z rubovej strany napenetruje a pomocou aplikačnej pištole sa nanesie silikónový tmel. Časť hydroizolačného pásu s naneseným tmelom sa pritlačí na podklad a pridrží sa, až kým sa tmel nespojí s podkladom.
Vysušenie podkladu
Podklad musí byť suchý. Prípadné vodné mláky vysušte zhrnutím vody k strešným zvodom pomocou stierky na dlhej rúčke.
Očistenie podkladu
Pri aplikovaní hydroizolačnej emulzie na staré bitúmenové membrány sa odstránia všetky uvoľnené kamenné úlomky a piesok, ako aj zvetraný bitúmen. Podklad sa dočistí vysokotlakovým čističom.
Penetračný náter
Obsah balenia sa dôkladne premieša a penetračný náter sa nanesie rovnomerne v tenkej vrstve štetkou alebo valčekom tak, aby sa netvorili mláky. Náter sa nechá zaschnúť (2 až 4 hodiny). Po zaschnutí musí byť povrch odolný proti poškriabaniu, v opačnom prípade sa náter v priebehu 24 hodín opakuje.
Prvá vrstva hydroizolačnej emulzie
Na spoje a švy bitúmenových strešných membrán sa pred celoplošnou aplikáciou nanesie štetcom alebo valčekom tenká vrstva silikónovo-kaučukovej emulzie. Potom sa celoplošne aplikuje prvá vrstva emulzie.
Druhá vrstva hydroizolačnej emulzie
Po 10 až 12 hodinách sa nanesie pomocou štetca alebo valčeka celoplošne v rovnomernej hrúbke druhá vrstva silikónovo-kaučukovej emulzie.
Mohlo by vás zaujímať