Ako zladiť farby v interiéri pre čo najlepší efekt
Ako by mali vyzerať farby v interiéri a čo k čomu ide? Je lepšie zvoliť neutrálne tóny alebo výraznejšie odtiene? Najjednoduchšie je, ak si zariaďujete celý interiér od začiatku a môžete si zvoliť farebnú škálu podľa svojho uváženia. Ak sa púšťate do prerábania existujúceho priestoru, je potrebné zobrať do úvahy už prítomné prvky, ktoré nie je možné vymeniť – napríklad podlahy, dvere, okenné rámy, ale napríklad aj obľúbenú pohovku či skrine, ktoré si chcete ponechať.
Od najväčších plôch po doplnky
Pri plánovaní farieb do interiéru začínajte s najväčšími plochami v miestnosti – podlahou a stenami. Ich farby a textúra poskytnú základ celému dizajnu. Pokračujte veľkými kusmi nábytku tak, aby spolu ladili. Ako posledné prichádzajú na rad doplnky. Tie môžete meniť častejšie, napríklad podľa aktuálnych trendov, sezóny alebo jednoducho podľa vašej nálady. Interiér by mal mať určitú zjednocujúcu farbu, ktorá sa vyskytuje vo všetkých miestnostiach. Väčšinou je to farba dverí, zárubní, rámov okien či podlahy. To vytvorí spoločný základ, v rámci ktorého potom môžete vytvoriť farebné príbehy jednotlivých izieb.
Rôzne farebné kombinácie vnesú do interiéru dynamiku a odlíšia jednotlivé funkcie priestoru. Pri výbere farieb do interiéru platí, že menej je viac. Aby ste nemali doma „farebný chaos“, určite si jednu dominantnú farbu, ktorá udá tón a k nej dolaďte doplnkovú a jednu až dve farby akcentov, približne v pomere 60 – 30 – 10 %.
Farby podľa štýlov
Dobrým začiatkom pri vyberaní farieb do interiéru je vyhľadať si obrázky svojho obľúbeného štýlu, keďže každý má svoje typické farebné kombinácie. Moderný uprednostňuje farby skôr v čistých a výrazných odtieňoch, prevažujú sivé tóny. Výrazný industriálny štýl stavia na kontraste sivých a hnedých farieb s čiernymi doplnkami. Ak dávate prednosť rustikálnemu alebo provensálskemu štýlu, voľte farebnú paletu v tlmenejších farbách. Rustikálnemu štýlu pre zmenu pristanú prírodné odtiene hnedých, zelených či krémových farieb. Základom provensálskeho je zase biela, krémová a pastelové odtiene.
Farby a ich vplyv na psychiku
Farby majú významný vplyv na emocionálny stav a náladu. Je vedecky potvrdené, že farby pôsobia na naše zmysly a ovplyvňujú ako vnímame prostredie. Svetlo zase hrá kľúčovú úlohu pri vnímaní farieb a intenzita svetla v rôznych obdobiach roka či dňa môže meniť ich výzor. Napríklad čistá biela pri západe slnka nadobudne teplý žltý odtieň, počas zamračeného dňa môže pôsobiť sivasto až svetlofialovo.
Ako teda zladiť farby v interiéri tak, aby sme sa v priestore cítili príjemne? Vo všeobecnosti platí, že menšie a menej osvetlené miestnosti by mali mať svetlejšie farby, aby pôsobili vzdušnejšie a väčšie. Vo veľkých a dobre presvetlených interiéroch môžete experimentovať aj s tmavými a výraznými farbami.
Použitie neutrálnych alebo výrazných farieb závisí od vašich preferencií, ale aj od účelu miestnosti. Farebný príbeh vášho domova môže byť energický, povzbudivý a výrazný alebo neutrálny a kľudný. Výrazné farby vytvoria v miestnosti odvážny a dramatický efekt. Sú ideálne pre obývačky, detské izby či kuchyne. Neutrálne a tlmené farby pôsobia upokojujúco a hodia sa do spálne či kúpeľne.
Základné rozdelenie farieb
Toto rozčlenenie nám pomôže zorientovať sa, vyriešiť prípadné nedostatky interiéru a navodiť želanú atmosféru:
Teplé farby
Sem patrí žltá, oranžová, červená, ale aj žltozelená. Pôsobia optimisticky, hravo a vyžaruje z nich energia. Sú ideálne do priestorov, kde chcete povzbudiť komunikáciu a aktivitu. Miestnosti v týchto farbách pôsobia teplejšie a slnečnejšie.
Studené farby
Odtiene modrej, zelenej a fialovej radíme medzi studené farby. Pôsobia upokojujúco a umožňujú lepšie sústredenie. Sú preto vhodné do spální, ale aj domácich pracovní. Miestnosti v modrých či fialových farbách pôsobia chladnejším a tienistejším dojmom.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Neutrálne farby
Biela, sivá, sivohnedá či béžová sú univerzálne a tvoria ideálny základ, ktorý sa dá doplnkami vo výraznejších farbách ľahko meniť podľa potreby. Neutrálne farby sa hodia do interiérov v rôznych štýloch – vyniknú v modernom, vidieckom či industriálnom, záleží len na detailoch. Navyše pôsobia elegantne a nadčasovo.
Svetlé farby
Priestor opticky zväčšujú, pôsobia vzdušne a optimisticky. Sú vhodné do dennej zóny a interiér vo svetlých farbách pôsobí priestrannejšie a živšie. Svetlé prvky na tmavom pozadí „vystupujú“ do priestoru.
Tmavé farby
Tieto naopak priestor „zmenšia“, čo ale nemusí byť na škodu, ak chcete vytvoriť útulnú atmosféru. Tmavé tóny ustupujú do úzadia a dajú vyniknúť svetlejším farbám. Pomocou hry svetlých a tmavých tónov môžete priestor vizuálne zväčšiť, skrátiť, rozšíriť či zúžiť.
Výber farieb do dennej a nočnej časti interiéru
Denná časť je obvykle spájaná s komunikáciou či prácou. Vhodné sú povzbudzujúce farby, ktoré navodia energickú atmosféru. Neutrálny základ môžete doplniť o žltú či oranžovú v sýtejších aj tlmenejších odtieňoch. Ak máte doma pracovňu, modrá a zelená podporia sústredenie a kreativitu.
Pre nočnú časť sú ideálne tlmené a upokojujúce chladné, ale aj neutrálne farby, ako sú béžová, krémová a rôzne pastelové odtiene.
Ako zladiť farby v interiéri s odtieňom roka?
Trendy v interiérovom dizajne sa neustále vyvíjajú a s nimi aj moderné farby do interiéru. Akým spôsobom vniesť do svojho domova aktuálne farebné trendy, vrátane farby roka, ktorá sa pravidelne mení?
V súčasnosti sú základom väčšiny dizajnov neutrálne farby – sivá, biela a béžová. Vytvárajú harmonický celok a bez problémov ich doladíte doplnkami vo výraznejších farbách.
Použitie farby roka je príjemný spôsob, ako udržať svoj interiér v súlade s novými trendami a oživiť ho niečím aktuálnym. Tohtoročná farba roka od Pantone je výrazná Viva Magenta. Táto farba vnesie do interiéru dynamiku a vitalitu. Hodí sa najmä na akcenty ako sú vankúše, deky, závesy či menšie dekoratívne predmety. Ak máte odvahu, môžete ju použiť aj na väčšie plochy, no skombinujte ju s neutrálnymi odtieňmi – bielou či sivou, aby ste dosiahli harmonicky pôsobiaci interiér.
Pri plánovaní farebnej škály vášho domova sa poraďte s odborníkmi, ktorí majú skúsenosti a navrhnú vám ideálne riešenie. Nezabúdajte však, že výber farieb do interiéru je osobnou voľbou, ktorá zohľadňuje váš vkus, štýl a potreby. Môžete s nimi experimentovať a objavovať nové možnosti. Nakoniec ide predsa o to, aby ste sa vo svojom domove cítili dobre.
Mohlo by vás zaujímať