Kam dažďová voda nepatrí?
Nechať dažďovú vodu bude čoskoro veľký luxus. Ak ju necháte odtiecť do kanalizácie, je to nehospodárne. Aj podľa litery zákona by ste sa tomu mali vyhnúť. Pokiaľ ju neodvádzate do zberných nádob, sudov či nádrží, presmerujte ju niekam, kde môže vsiaknuť. Platí, že dažďovú vodu by ste mali odvádzať na vašom pozemku, nie na cudzom, pokiaľ sa so susedom nedohodnete inak.
Tip: Dažďová voda určite nepatrí do studne a už vôbec nie, ak je v nej pitná voda. Hrozí totiž nebezpečenstvo kontaminácie, vrátane okolitých prameňov.
Kde všade môže byť užitočná?
Dažďová voda je ideálna na zalievanie záhrady. Rastliny budú omnoho vďačnejšie, ak ich budete polievať práve ňou. Obsahuje totiž dusík vo forme dusičnanov, ktorý je priaznivý pre vývoj a rast, jej pH zároveň pomáha uvoľňovať živiny z pôdy. Možno ju využiť aj na splachovanie, upratovanie, umývanie auta alebo pranie. Vždy by však mala byť zbavená mechanických nečistôt! Na pranie je dažďová voda tiež skvelá. Potrubie ani práčku nezanáša vodným kameňom, pracie prostriedky sa v nej lepšie rozpúšťajú a dávkovanie stačí podstatne menšie.
Sudy alebo podzemná nádrž
Na zalievanie môžete využiť vodu zo sudov alebo povrchových nádrží. Z nich je možné vodu naberať, čerpať čerpadlom alebo vyrobiť systém automatickej závlahy. Na splachovanie a pranie je už vhodné mať podzemnú nádrž s pieskovou filtráciou a špeciálny rozvod. Ide o pomerne veľký a drahý stavebný zásah, pretože pitná a dažďová voda sa nesmú v žiadnej časti rozvodov miešať, a to ani vo výtokovej armatúre.
Čo robiť, aby sa dažďová voda nekazila
Aj voda sa kazí, či už studničná alebo dažďová. Sudy a nádrže by nemali byť na priamom slnku, musia stáť na rovnej podložke a treba ich občas vyprázdniť a umyť. Mali by mať veko. Voda tak vydrží dlhšie čerstvá, nepadá do nej lístie a je bezpečná pre zvieratá. Ak sa v nej vytvoria vodné riasy, môžete ňou naďalej polievať záhradu. Pokiaľ však voda výrazne zapácha, radšej to zvážte. Je dôležité, aby ste na pranie nepoužívali dažďovú vodu, ktorá dlho stála v rúrkach, napríklad po dlhšej odstávke. Mohli by sa v nej totiž premnožiť baktérie.
* článok pokračuje pod formulárom *
Kedy nezalievať?
Niekedy sa dažďová voda nehodí ani na polievanie. Počas cesty z oblaku na zem môže nazbierať nečistoty z ovzdušia, napríklad aj kyselinu chlórovodíkovú, dusičnú alebo sírovú. Problémom niekedy býva aj strešný materiál. Na polievanie, najmä úžitkovej záhrady, nie je vhodná voda z plechovej strechy, z ktorej sa lúpe stará farba. Neodporúča sa to však ani tam, kde je na streche asfalt. Znečistiť vodu môže aj to, čo je na streche, napríklad holubí trus.
Tip: Ak máte odkvapy a zvody z medi, je dobré si nechať urobiť rozbor vody a zalievať len vtedy, ak neprevyšuje povolenú hodnotu dva miligramy medi na liter.
Majitelia eternitových striech si však môžu vydýchnuť. Azbestové vlákna, ktoré eternit obsahuje, sú veľký problém, keď sa dostanú pri mechanickom poškodení do vzduchu. Ale vo vode by nemali predstavovať riziko.
Kedy platíte stočné?
Okrem kvality je pri dažďovej vode potrebné strážiť ešte jednu vec – možno budete musieť platiť stočné. Plánujete dažďovou vodou splachovať alebo v nej prať? Potom budete musieť predložiť doklad, že ste dohodnutí o uhradení vypúšťania do kanalizácie a väčšinou aj platení stočného. Až na tento prípad sa platenie stočného za dažďovú vodu netýka nehnuteľností určených na bývanie. Iné to však môže byť pri nehnuteľnostiach určených na podnikanie.
Mohlo by vás zaujímať