Strecha – jej účel a skladba
Pri návrhu strešnej skladby sa berie do úvahy účel využitia strechy. Ide napríklad o pochôdznosť, umiestnenie technológií, prípadné zazelenenie a pod. Vo všeobecnosti by mala mať strecha pohľadovú vrstvu, nosnú konštrukciu, parozábranu, tepelnú izoláciu, hydroizolačné súvrstvie (v smere interiér – exteriér). Každá strecha by tiež mala zohľadňovať požiadavky na tepelnú ochranu, skladba by mala byť navrhnutá bez kondenzácie v strešnom plášti, resp. s kondenzáciou v minimálnom množstve, ktorá sa stihne počas roka odpariť. Mala by zabezpečiť požadovaný akustický komfort a ochranu pred požiarom.
Parotesná zábrana
Ide o fóliu s veľmi nízkou difúznosťou. Jej úlohou je obmedziť prúdenie vodných pár do strešného plášťa a tepelnej izolácie. Zvyšuje tak životnosť nosnej drevenej konštrukcie strechy. Zvyčajne sa kladie na spodnú plochu krokiev, to sa však môže líšiť v závislosti od uloženia a izolácie. Strešný plášť je vďaka nej dostatočne paro- a vzduchotesný. Okrem toho zabraňuje stratám tepla pri vykurovaní a prieniku už spomínaného vlhkého vzduchu do konštrukcie (tepelnej izolácie). Kľúčová je ich správna montáž predovšetkým v oblasti prestupov a napojení na konštrukcie. Ak netesnosti v parozábrane tvoria viac ako jedno percento plochy strechy, škárovou difúziou prenikne veľké množstvo vlhkosti bez ohľadu na to, aká kvalitná je samotná parotesná vrstva.
Tepelná izolácia strechy
Mať pod kontrolou tepelné straty domu je veľmi dôležité. Zabrániť únikom tepla cez strechu viete montážou kvalitnej tepelnej izolácie. Tá okrem straty tepla pomáha chrániť podstrešný priestor pred prehrievaním. Vďaka neustále sa sprísňujúcim požiadavkám technických noriem sa používajú čoraz kvalitnejšie tepelnoizolačné materiály. Správnu hrúbku izolačnej vrstvy je však potrebné optimálne nadimenzovať. Najpoužívanejší spôsob zateplenia šikmej strechy je umiestnenie nad krokvami alebo medzi a pod krovkami. V špecifických prípadoch sa môže použiť aj kombinované zateplenie nad, medzi a pod krokvami.
V minulosti bola hrúbka tepelnej izolácie v strešnom plášti pomerne malá, dnes je však zásadná. Na trh prichádzajú tepelné izolácie s lepšími tepelnoizolačným parametrami, čo umožňuje zásadne nezvyšovať ich hrúbky, hoci požiadavky normy sa výrazne sprísňujú.
Novšie tepelnoizolačné materiály, napríklad na báze PIR, umožňujú montáž nad úrovňou krokiev. To dáva možnosť tepelnoizolačne rekonštruovať aj staršie strechy bez potreby zásahu do vnútorného, často obývaného priestoru.
Drevený záklop
V tomto prípade ide o plné debnenie, ktoré stužuje krov, uľahčuje položenie strešnej fólie a prelepenie jej presahov. Zároveň chráni strešný plášť pred vniknutím rôznych hlodavcov.
Poistná hydroizolačná fólia
Hoci sa funkcia strešnej fólie často prehliada, v skladbe strechy má nezastupiteľnú úlohu. Primárne má chrániť tepelnú izoláciu pred vlhkosťou z exteriéru a prepúšťanie vodných pár zo spodných vrstiev strešného plášťa. Je potrebná predovšetkým pri zateplených strechách. Vhodný typ zvolíte s ohľadom na sklon strechy, typ škridly a samotnú skladbu strešného plášťa. Jej správny výber a aplikácia spolu s kvalitou určujú budúcu funkčnosť strechy.
Čím je sklon strechy nižší a čím je strecha tvarovo zložitejšia, tým kvalitnejšiu, ale aj drahšiu fóliu treba zvoliť.
Odvetrávacia medzera
Kvôli správnemu fungovaniu strechy treba zaistiť cirkuláciu vzduchu pod krytinou prostredníctvom odvetrávacej medzery. Jej návrh závisí od sklonu strechy a výška by nemala klesnúť pod 40 mm. Pri nižších sklonoch musí byť táto medzera väčšia. Vetracia medzera má byť napojená na privádzacie a odvádzajúce otvory tak, aby bolo zabezpečené prúdenie vzduchu.
Je dôležité, aby mala v celom profile a po celej dĺžke dostatočný prierez. Vetranie strešného plášťa sa zabezpečuje predovšetkým dostatočnou výškou prevetrávacej medzery, vymedzenou výškou kontralát. Často dochádza k zanedbaniu prevetrávania strešného plášťa v hrebeni či osadenia vetracích prvkov pod hrebeňom. Potrebný počet odvetrávacích prvkov je uvedený v technickom liste.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Strešná krytina
Dnes je na trhu veľké množstvo strešných krytín, ktoré ľahko prispôsobíte typu aj architektonickému štýlu domu. Strešná krytina tvorí najvrchnejšiu vrstvu strešného plášťa. K najčastejším patria tvrdé skladané krytiny (škridlové), spomedzi ktorých máte na výber predovšetkým keramické alebo betónové. Ich výhody spočívajú v rýchlosti a jednoduchosti montáže, dlhej životnosti, prípadné opravy sa dajú vykonať aj svojpomocne. Sú odolné proti klimatickým vplyvom a odolávajú aj extrémnemu vetru. Výrobcovia na ne poskytujú záruku 30 rokov a životnosť je aj viac ako 80 rokov. Pri ich výbere treba zohľadniť predovšetkým sklon, ktorý zabezpečuje bezpečný odvod vody.
Pre bežné škridly by mala mať strecha aspoň minimálny sklon. Väčšinou nie menej ako 10° až 15° v závislosti od konkrétneho typu škridly. Bezpečnejšie sú sklony aspoň 22° až 28°, keď krytina už spoľahlivo odvádza vodu.
Strecha pri rekonštrukcii
Všeobecne platí, že modely s profilom sú pre odtok vody bezpečnejšie ako ploché modely škridiel. Pri nízkych sklonoch je preto lepšie zvoliť profilovanú. Pre šikmé strechy s menším sklonom sú vhodnejšie pálené škridly s hlbokými hlavovými a bočnými drážkami, v prípade striech s väčším sklonom existuje širší výber krytín.
Najmä pri rekonštrukciách býva na stole aj otázka hmotnosti. Ak bola na pôvodnej streche škridla, je vo väčšine prípadov možné použitie akejkoľvek škridlovej krytiny. V niektorých prípadoch dokonca žiaduce, aby sa nemenil spôsob zaťaženia. Stav krovu by mal pri rekonštrukcii vždy preveriť odborník. Ak je to potrebné, možno poškodené diely lokálne vymeniť, prípadne spevniť doplnením nových prvkov.
Funkčná strecha je základ
Ako teda vidieť, strešný plášť šikmej strechy je súborom rôznych vrstiev a stavebných materiálov, z ktorých každý má svoju funkciu a ktoré spolu ako celok vytvárajú spoľahlivú stavebnú konštrukciu, spĺňajúcu všetky kritériá.
Základom funkčnej strechy je predovšetkým staticky únosná konštrukcia, v našich podmienkach väčšinou drevený krov. Ten by mal okrem základnej vlastnosti – únosnosti – spĺňať aj požiadavku na priehyb nosných prvkov v rámci dovolených parametrov. Toto je hlavne úlohou statika. Návrh vrstiev je súčasťou návrhu projektanta alebo architekta.
Dôležitou súčasťou strechy je aj latovanie, na ktoré sa pripevňuje a ukladá strešná krytina. Laty musia uniesť vlastnú hmotnosť krytiny, ale aj dodatočné zaťaženie spôsobené snehom či vetrom.
Prizvite si odborníka
Výber materiálov je potrebné konzultovať s odborníkom. Majiteľ väčšinou rieši len farbu, prípadne tvar krytiny. Do výberu materiálov však vstupuje mnoho faktorov, ako sú sklon, lokalita domu (nadmorská výška), expozícia vetra, zložitosť tvaru strechy či spôsob využitia podstrešných priestorov. Dva vzhľadovo identické domy umiestnené v rozdielnych podmienkach sa môžu líšiť aj vo výbere strešných materiálov, prípadne v zhotovení detailov.
Do výberu strešnej krytiny vstupuje aj návrh rozstupu latovania, spôsob prichytávania strešnej krytiny a určenie protisnehových prvkov. Sklon strechy môže ovplyvniť aj výber dodatočných strešných komponentov na zabezpečenie ochrany strechy pred vodou.
Mohlo by vás zaujímať