Rešpektujúca obnova brownfieldu
Cukrovar vznikol ešte koncom 19. storočia, konkrétne v roku 1894, a vyhľadávanú potravinu spracúval z cukrovej repy. Z dôvodu reštrukturalizácie však po prelome milénia podnik zatvorili a vznikol z neho opustený brownfield. Pôvodným plánom bolo celý areál zrovnať so zemou, komplex sa však dostal do hľadáčika poľskej investičnej a developerskej skupiny Arche. Tá sa zameriava špeciálne na hotelový segment a u našich severných susedov upútala mnohými projektmi, ako Pałac i Folwark v meste Łochów, Zamek Biskupi v meste Janów Podlaski či Tobaco Hotel v Lodži.
Spoločnosti sa podarilo odkúpiť celý areál s cieľom zrekonštruovať samotnú továreň a oživiť cenné budovy, ktoré sa však nachádzali v dezolátnom stave. Súčasťou úsilia o obnovu komplexu bolo rešpektovanie jeho historickej hodnoty, estetickej a technickej rôznorodosti, ale tiež zmien, ktoré jednotlivé objekty podstúpili v priebehu celého storočia. Dôležitým „spojencom“ v tejto misii bola varšavská architektonická kancelária Bulak Projekt, ktorá má viac ako 30 rokov skúseností. Prezident firmy, Władysław Grochowski, bol jedným z prvých, ktorí si uvedomovali potenciál budovy odsúdenej na zánik. Nemalý podiel majú tiež architekt a hlavný dizajnér Marek Bulak a architekt Piotr Grochowski.
Mohlo by vás zaujímať
Hotel so vzhľadom továrne
Od začiatku sa firma sústredila na to, aby história mala prvé slovo. Realizátori obnovy zachovali takmer všetky prvky starej továrne, až po skrutky a pozostatky plechov. Hoci veľké celky starého cukrovaru v súčasnosti preberajú nové funkcie, stále je priznaná a viditeľná ich niekdajšia náplň. Menšie detaily zasa architekti šikovne zakomponovali do dizajnu interiéru. Komplex vďaka tomu pôsobí prirodzene a autenticky. Po vstupe do hlavnej budovy môžete dokonca nadobudnúť dojem, že stále slúži ako „továreň“, čo podčiarkuje aj drsná jednoduchosť architektúry. Keďže objekty majú ako súčasť hotela pôsobiť hrejivo a prívetivo, architekti vo veľkom pracujú aj s prvkami zdôrazňujúcimi intimitu a teplo. Dokonca aj samotné tehly ako jeden z hlavných stavebných materiálov dodávajú celku teplý farebný nádych.
Továrenský areál sa nachádza v blízkosti historického centra mesta Żnin a súčasne vedľa jazera, ktoré kedysi cukrovar zásobovalo vodou. V súčasnosti slúži na rekreáciu ubytovaných hostí, ktorí si tu môžu užiť windsurfing či motorové vodné športy.
Hravé industriálne detaily
Náročnosť zákazky zdôrazňuje aj fakt, že areál dohromady pozostáva z 27 budov. Tvorcovia však ani jeden z pôvodných objektov nezničili, iba im prisúdili úplne nové funkcie – v niektorých ešte stále prebiehajú rekonštrukčné práce. Interiéry upravili tak, aby boli viac prepojené s okolitou krajinou. Obnovili aj starú pôvodnú dlažbu, vo vnútorných priestoroch zostali na svojom mieste staré priemyselné vozíky, potrubia, stožiare a ďalšie zariadenia. Tehlové murované steny majú takisto svoj originálny priemyselný ráz. To celému projektu vtlačilo rozpoznateľný industriálny charakter, ktorý sa prejavuje už v okamihu, ako vstúpite do areálu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Hotel s vlastným pivovarom
V hlavnej a najväčšej budove dnes sídli štvorhviezdičkový hotel so 184 izbami, 15 dvojpodlažnými apartmánmi, piatimi konferenčnými miestnosťami s celkovou plochou 539 m2, ale aj reštaurácia s barom. V ďalších objektoch, ktoré predtým fungovali prevažne ako sklady, nájdete 132 ďalších hotelových izieb v 3-hviezdičkovom štandarde, rozsiahlejšie konferenčné priestory s kapacitou 800 osôb, multifunkčnú miestnosť s plochou vyše 1000 m2, veľké hľadisko, kino, ďalšie reštaurácie a bary, kuchyňu pre zážitkové varenie, bowling, ale tiež detský kútik na ploche 700 m2, fitnes, rehabilitačné centrum, wellness a aquapark. Miesto si tu tiež našiel remeselný pivovar.
Súčasťou komplexu je tiež prístavná časť s požičovňou člnov, wakeboardingom, volejbalovými ihriskami, reštauráciou a barom. Jednotlivé objekty sú funkčne pospájané a doplnené príjemnou zeleňou. Sugar Factory je teda komplexom, kde si skutočne môžete užiť oddych, ale tiež aktivitami nabitý pobyt.
V spolupráci s mestom
Zvládnuť projekt takéhoto meradla sa ukázalo byť obrovskou výzvou nielen pre investora, ale aj celý kreatívny tím. Stavba si vyžiadala zložité výpočty na prenos zaťaženia nových konštrukcií a zároveň vystuženie starých častí. Inštalácie vo vnútri budovy zasa zakomponovali do dizajnu interiéru. Firma zároveň zabezpečila, aby pri všetkých zásahoch zostalo zachované priemyselné dedičstvo lokality.
Na projekte nepracovala iba zmienená architektonická kancelária, ale desiatky ďalších dizajnérov. Podstatnú rolu v projekte mala aj mestská samospráva, ktorá obnovu areálu vo veľkom podporovala.
Sugar Factory Żnin
Lokalita: ul. Janickiego 1, Żnin, Poľsko
Architektúra a urbanizmus: Bulak Projekt | bulakprojekt.pl
Hlavní architekti: Marek Bulak and Piotr Grochowski
Tím: Bartosz Potępski, Anna Siwiec, Katarzyna Fiedorowicz, Karolina Feliksik, Ireneusz Kossakowski, Łukasz Dąbrowski, Aleksandra Sybilska, Sławomir Kostrzewski, Ferdynand Słowik
Interiérový dizajn:
ARCHE: Katarzyna Grochowska, Wojciech Kolęda, Jagoda Dyszkiewicz, Elżbieta Laszczka
MML ARCHITEKCI: Przemysław Nowak, Paulina Masternak, Lech Moczulski
MIXD: Piotr Kalinowski, Katarzyna Majer-Hola, Joanna Mazurek, Dominika Niewczas-Januszek
Bulak Projekt: Magdalena Mika, Katarzyna Saniewska, Tatsiana Zarembiuk, Karolina Opałczyńska
Plocha pozemku: 360 000 m2
Zastavaná plocha: 16 800 m2
Úžitková plocha: 23 000 m2
Celková plocha: 35 000 m2
Obostavaný priestor: 150 000 m3
Návrh architektonického riešenia: 2017
Realizácia: 2020
Mohlo by vás zaujímať