Tehla – spoľahlivý stavebný materiál
Tehla je na Slovensku už po celé generácie veľmi obľúbeným stavebným materiálom, ktorému verí množstvo ľudí. Za svoju popularitu vďačí najmä svojim pozitívnym vlastnostiam. Tehliarska hlina, z ktorej sa vyrába, je nielen dobre dostupná, ale aj ekologická – neobsahuje škodlivé pridané látky, má vysokú pevnosť, akumulačnú schopnosť a výbornú difúziu vodných pár. V súčasnosti hrajú prím najmä tehly brúsené, čo by ste však mali vedieť, keď príde rad na nebrúsené tehly?
Nebrúsené tehly verzus brúsené
Hoci v súčasnosti tvoria prevažnú časť stavby z brúsených tehál, investori majú k dispozícii stále aj nebrúsené tehly. Faktom zostáva, že z hľadiska kvality materiálu nie sú nebrúsené tehly až také odlišné od brúsených. V čom však spočíva hlavný rozdiel?
S brúsenými tehlami sa vďaka presnej výške pracuje jednoducho a rýchlo. Plusom je aj zníženie stavebnej vlhkosti v murive, zníženie rizika chýb pri murovaní, ale aj úsporu miesta na stavenisku (napríklad priestor pre miešačky či dopravníky). Keďže sa pri murovaní nepoužíva také množstvo vody ako na hrubú maltu, kvalita muriva je vyššia.
Nebrúsené tehly potrebujú hrubšiu vrstvu malty, okolo 12 mm. Používajú sa na obvodové nosné murivo a svojimi tepelnotechnickými parametrami vyhovujú najmä nebytovým stavbám, ako sú garáže, dielne a pod. Zvyčajne ponúkajú aj cenovo výhodnejšie riešenie viacvrstvového muriva. S použitím vhodnej izolácie z nich môžete vybudovať aj rodinný dom v kategórii A0.
Na čo myslieť pri murovaní nebrúsenými tehlami?
Pri zakladaní prvého radu tehál treba vychádzať z najvyššieho bodu základovej (stropnej) dosky. V tomto mieste ma byť hrúbka zakladacieho maltového lôžka 10 mm. Ako prvé sa murujú obvodové a vnútorné nosné steny, ktoré spolu tvoria nosný systém stavby. Ten prenáša zaťaženie od ostatných častí stavby predovšetkým zvislo, ale aj vodorovne.
Napojenie stien
Napojenie vnútorných nosných stien na obvodové steny, ako aj vzájomné napojenie dvoch nosných stien musí zabezpečiť ich statické spolupôsobenie. To sa dá docieliť :
* článok pokračuje pod formulárom *
- Súčasným murovaním a previazaním oboch stien, pričom sa murivo preväzuje v každom druhom rade. V ostatných radoch sa medzera medzi nosnou a obvodovou stenou vyplní maltou.
- Vytvorením vhodného zazubenia v stene, ktorá sa muruje ako prvá, a následným domurovaním ďalšej nosnej steny. Toto je vhodné len pre murovanie na klasickú maltu
- pomocou stenových spôn z nehrdzavejúcej ocele, tzv. plochých kotiev.
Murovanie obvodových stien
Začína sa položením rohových tehál v každom ďalšom rade. Každá rohová tehla ma byť vzhľadom na susedné rohové tehly otočená v pôdoryse o 90°, orientácia pier a drážok musí byť rovnaká.
Tehly sa ukladajú do maltového lôžka, pozdĺž ktorého natiahneme murársku šnúru, a to medzi rohovými tehlami. Tehly potom ukladáme za sebou tak, aby sa navzájom dotýkali. Styčne škáry medzi tehlami systému pero a drážka ostávajú nepremaltované. Výnimkou sú väzby rohov, kde sa premaltujú aj styčné (zvislé) škáry.
Odporúčania a tipy
Pri murovaní z nebrúsených tehál treba dbať na správny spôsob ukladania tehál do muriva – tehly sa nesmú posúvať po maltovom lôžku! V opačnom prípade sa malta natlačí do styčných škár medzi tehlami a tehly nemožno dotlačiť k sebe. Zvislosť muriva treba priebežne kontrolovať pomocou vodováhy či olovnice. Odporúča sa tiež občas skontrolovať správnu polohu šnúry.
Niektoré formáty si vyžadujú na vytvorenie správnej väzby na rohoch (v kútoch) stien, tzv. rohové tehly, prípadne kombináciu rohovej a polovičnej tehly. Docielite to použitím doplnkových tehál.
Mohlo by vás zaujímať