Čo chápať pod pojmom pultová strecha?
Pultová strecha je šikmá strecha, ktorá má rovinu strešného plášťa naklonenú na jednu stranu a jej sklon býva od 10 do 45 stupňov. Strechy so sklonom menším ako 10 stupňov sú považované za ploché strechy. Zjednodušene sa pultová strecha dá popísať ako polovica sedlovej strechy, čo znamená, že vodu odvádza iba na jednu stranu. Pri určovaní sklonu strechy berte do úvahy odtok dažďovej vody, ale aj prevládajúci smer vetrov. Vo všeobecnosti platí, že v oblastiach s väčšími snehovými zrážkami je potrebný aj väčší sklon strechy. Ak to umožní dispozícia, orientujte nižšiu stranu strechy na náveternú časť a vyššiu fasádu s oknami na slnečnú stranu.
Pultová strecha zastreší dom aj terasu
Moderné domy s pultovou strechou sa vyznačujú minimalistickým dizajnom a sú čoraz obľúbenejšie. Pri výbere typu strechy berte do úvahy aj prostredie, v ktorom sa dom bude nachádzať a či sa tam pultová strecha hodí. Je ideálna do modernej zástavby, no v tradičnom vidieckom prostredí so staršími chalúpkami by mohla narúšať estetickú rovnováhu. Rodinné domy s pultovou strechou môžu byť voľne stojace, ale aj radové domy či dvojdomy. Pultová strecha je dobrým riešením aj na chaty, garáže, prístrešky či zastrešenie terasy.
Výhody a nevýhody pultovej strechy
Krov pultovej strechy patrí medzi konštrukčne jednoduchšie, čo sa prejaví aj na menšej spotrebe materiálu, úspore času pri stavbe a tým aj nižších celkových nákladoch. Sú teda cenovo dostupnejšie než tvarovo komplexnejšie typy striech a aj pokládka strešnej krytiny je jednoduchšia. Vďaka svojej konštrukcii majú menšie tepelné straty a so svojou nadčasovou estetikou patria k obľúbeným trendom v nízkoenergetickej architektúre.
Jednoduchá pultová strecha, kde sú krokvy uložené na pomúrniciach, má oproti iným typom šikmých striech výhodu aj v tom, že dispozícia nie je obmedzovaná stĺpikmi. Takúto strechu môžete realizovať v rozponoch 6 – 8 m. V prípade väčších rozponov je už potrebné pridať stredovú väznicu. Tá je podopretá vzperami a stĺpikmi. Pri pultovej streche máte niekoľko možností, ako ju ukončiť pri hrebeni. Najčastejším riešením je strecha prečnievajúca cez fasádu. Ďalšou možnosťou je prečnievanie fasády nad strechu a najelegantnejším a u architektov obľúbeným riešením je spojenie strechy a fasády bez prečnievajúcich častí.
* článok pokračuje pod formulárom *
Treba vedieť: Ak máte dom, garáž či prístrešok umiestnený na hranici alebo veľmi blízko hranice pozemku, strecha nemôže prečnievať cez fasádu.
Akú strešnú krytinu na pultovú strechu?
Pri výbere správnej strešnej krytiny pre pultovú strechu hrá úlohu nielen estetická stránka, ale tiež sklon strechy. Treba brať do úvahy aj zaťaženie vetrom a v zime snehom. Podľa toho zvoľte typ strešnej krytiny a spôsob jej kotvenia. V závislosti od sklonu môžete použiť tradičné keramické škridly, betónové či plechové krytiny, ale aj PVC fólie a pri menších sklonoch vám dobrú službu urobí aj vegetačná strecha. Pri výbere strešnej krytiny pre váš dom vám najlepšie poradia odborníci, ktorí posúdia všetky faktory.
Pri nízkych sklonoch nie je vhodné používať klasické keramické škridly. Tie sú určené na strechy so sklonom 15 až 45 stupňov. Pri veľmi nízkych sklonoch – od 8 stupňov môžete použiť plechové a povlakové krytiny, teda falcovanú plechovú krytinu, asfaltové pásy a fólie určené na strechy. Od 10 stupňov je možné použiť trapézový plech či asfaltové šindle a od 12 stupňov plechovú strešnú krytinu, ktorá tvarom imituje škridly. Najlacnejšie vychádzajú poplastované oceľové krytiny, no majú kratšiu životnosť. Dostupné sú aj titán-zinkové, hliníkové a medené s dlhšou životnosťou, no to sa odráža aj na cene.
Pri riešení sklonu, výšky a detailov pultovej strechy sa poraďte s odborníkmi, ktorí vám navrhnú najlepšie riešenie pre váš projekt. Výsledkom bude strecha, ktorá je nielen štýlová, ale ušetrí vám čas, materiály, rozpočet a bude bez problémov slúžiť dlhé roky.
Mohlo by vás zaujímať