Ako funguje ekočistička?
Ekočistička sa zakladá na rovnakom princípe ako koreňové čistiarne odpadových vôd. Rozdiel spočíva v použití dvoch typov filtrov – s horizontálnym alebo s vertikálnym prúdením vody alebo s ich kombináciou. Hodí sa pre rodinné domy, chaty, rekreačné zariadenia, ale aj celé obce.
Odpadová voda sa privádza do septika, kde sa pevné časti usadzujú a zároveň sa oddeľujú od vrstvy plávajúcich častí. Zo septika sa voda privedie do systému prevzdušňovacieho koreňového poľa naplneného filtračným médiom, v ktorom sú zakorenené rastliny. Baktérie sa rozšíria a rastú Na povrchu porézneho materiálu a na koreňoch rastlín sa rozširujú a rastú baktérie vo forme biofilmu. Živia sa znečisťujúcimi látkami z odpadovej vody, ktorá preteká cez biofilm.
Rastliny vytvárajú pre baktérie prirodzené prostredie, baktériám sa tu darí a netreba ich dopĺňať umelo. Proces čistenia vody urýchľuje a zefektívňuje kyslík privádzaný rozvodným potrubím, ktoré sa nachádza na dne nádrže.
Ekologická separačná suchá toaleta
V prípade bytu, chaty či víkendovej chatky je jednoduchým riešením bez potreby prívodu vody, kanalizácie a bez použitia akejkoľvek chémie ekologická separačná suchá toaleta. Ide o typ tzv. suchej toalety, v ktorej sa exkrementy buď priamo kompostujú, iba zhromažďujú, alebo sa vysušujú a kompostovanie prebieha inde.
Takto vzniknutý kompost môžete použiť na hnojenie záhrady. A hoci to možno znie neuveriteľne, kompostovanie ľudských exkrementov predstavuje najhygienickejší, najlacnejší a najužitočnejší variant ich likvidácie. Podľa spôsobu spracovania rozlišujeme:
- kompostovacie ekotoalety, ktoré exkrementy zhromažďujú a priamo kompostujú;
- separačné ekotoalety, ktoré moč zhromažďujú oddelene od exkrementov (fekálií);
- vákuové ekotoalety, pri ktorých vákuový systém odvedie odpad priamo do zbernej nádrže;
- spaľovacie ekotoalety, ktoré všetky exkrementy spália a ostane malá hŕstka popola bez baktérií.
Je strach z baktérií oprávnený?
Najväčšou prekážkou rozšírenia suchých toaliet je tzv. „fecofóbia“. Takto sa označuje panický strach z nebezpečných patogénnych baktérií, ktoré sa šíria fekáliami, navyše táto téma patrí medzi „spoločensky nevhodné“. Hoci je dokázané, že rôzne baktérie a zárodky chorôb prežívajú vo vodnom prostredí (kanalizácie, stoky, rieky, čistiarne), nie sú schopné prežiť v komposte.
Ako funguje separačná toaleta?
Separačná toaleta automaticky oddeľuje výkaly a moč. Na tento účel sú určené dva zásobníky. Vonkajší, ktorý je určený na akumuláciu moču, a vnútorný na zhromažďovanie výkalov s toaletným papierom. Pevné výkaly sa tak redukujú o 95 %. Moč sa odvádza mimo WC alebo kúpeľne, buď do odpadu, zachytávacieho systému alebo ejektora tanku. Výkaly oddeľuje bariéra.
* článok pokračuje pod formulárom *
Skôr, ako sa toaletu použijete, je potrebné do kompostovacieho zásobníka položiť plastové vrecko. Keď je vrecko naplnené do dvoch tretín, mali by ste zásobník vybrať a odložiť na 6 mesiacov, aby mohol prebehnúť proces kompostovania. Pri normálnej prevádzke vyprodukuje štvorčlenná rodina približne 7 litrov odpadu za týždeň, z čoho vyplýva potreba vymeniť zásobník po štyroch až ôsmich týždňoch užívania.
Mohlo by vás zaujímať
Ako sa moč mení na hnojivo?
Toaleta sa dodáva s dvomi zásobníkmi, jeden tak môže byť v toalete a v druhom môže na záhrade prebiehať kompostovanie. Ejektor tank sa umiestňuje mimo domu alebo pod podlahu miestnosti s toaletou. Pri normálnej prevádzke vyprodukuje štvorčlenná rodina okolo 35 l moču za týždeň. Moč je sterilný a pri zriedení vodou v pomere 1:8 veľmi hodnotný ako hnojivo. Toto riedenie vykonáva automaticky ejektor, inštalovaný na zásobníku moču.
Hnojivá hodnota 35 l moču sa rovná 3 kg hnojiva. Preto je veľmi dôležité hnojiť čo najväčšiu možnú plochu. Tým sa zaistí, aby hnojivo zostalo k dispozícii rastlinám a nemohlo prípadne presiaknuť do spodných vôd či povrchových tokov. Aby mohli rastliny živiny absorbovať, je dôležité hnojiť iba pri teplote zeminy vyššej ako 6 °C. Naplnený zásobník moču stačí pripojiť na záhradnú hadicu a poliať trávnik.
Súčasťou toalety je vetrák, ktorý preháňa cez toaletu vzduch a vďaka tomu ostáva vnútorný priestor úplne bez zápachu. Zároveň privádza ku kompostovanému odpadu kyslík a z kompostovaného odpadu odvádza časť vlhkosti.
Čo je dobré zvážiť pri výbere?
Pri kúpe modelu zvážte, koľko osôb a ako často (trvalo, iba cez víkend a pod.) bude toaletu používať. Taktiež to, či sa dá umiestniť zásobník na nižšie poschodie. Všetky modely sa môžu používať v nevyhrievaných miestnostiach a v zime nezamrznú. Na zimu je však potrebné zaistiť dostatočnú kapacitu zásobníka na akumuláciu moču. Súčasťou sú aj krycie klapky nad zásobníkom, ktoré sa automaticky otvárajú pri dosadnutí na toaletu.
Čo s muškami?
Ak je kompostovacia hmota veľmi vlhká a dostatočne sa nepresušuje, môžu sa v okolí toalety vyskytovať malé mušky smútivky, octomilky a pod. Najskôr sa uistite, či máte dostatočný objem vhodného substrátu. Odporúča sa použitie originálneho substrátu (napr. Special Mull). Čerstvé piliny z dreva listnatých stromov môžu totiž mušky priťahovať. Na povrch kompostu nasypte vrstvu substrátu a všetok lietajúci hmyz zlikvidujte insekticídnym sprejom s obsahom pyretrínu.
Mohlo by vás zaujímať