Z akého roku pochádza prvá zmienka o tehliarstve na Slovensku?
Prvá zmienka o tehliarstve na Slovensku skutočne pochádza už z 15. storočia, konkrétne z roku 1437. Spomína sa v spojitosti s vtedajším bardejovským tehliarom Zigelbruerom. A jeho produkcia údajne nebola malá, historické zápisy hovoria o 30-tisícoch až 50-tisícoch tehál ročne.
Ako sa volá jediný tehlový hrad na Slovensku?
Jediný tehlový hrad na Slovensku, či skôr jeho zvyšky, sa nachádzajú v udržiavanom mestskom parku v Trebišove. Ide o hrad Parič, ktorý v 17. storočí vyhodili do vzduchu proticisárski povstalci Imricha Tököliho. V súčasnosti patrí k najmenším slovenským zrúcaninám.
Koľko poschodí má budova Monadnock v Chicagu – najvyšší mrakodrap na svete postavený z tehál?
Presne tak, budova Monadnock má spolu 16 poschodí a výšku 66 metrov. Postavili ju v roku 1891 a nachádza sa na ulici 53 West Jackson Boulevard v južnej časti Loopu v Chicagu. Okrem toho jej pripisujú ešte jedno prvenstvo, dekoratívne schodiská budovy predstavujú prvé konštrukčné použitie hliníka v stavebníctve.
Ako sa volá historické obdobie, do ktorého sú datované prvé stavby zo sušenej tehly?
Prekeramický neolit je archeologické označenie pre počiatočné obdobie poľnohospodárskych kultúr. Datuje sa do obdobia približne 6 500 pred naším letopočtom.
Kto priniesol tehlu ako stavebný materiál na naše územie?
Starí Rimania boli tými, ktorí sa zaslúžili o rozšírenie tehly na našom území. Keďže toto staroveké obyvateľstvo žilo v rôznych častiach Rímskej ríše, dostali sa až na dnešné Slovensko. Tehlu sem priniesli okolo 6. storočia pred Kristom.
Na aké dva typy podľa charakteristických čŕt sa delili stredoveké tehly?
Poznáme dva typy stredovekých tehál, jedny nazývame plevovky a druhé prstovky. Každý typ tehly spadá do iného dejinného obdobia. Plevovky sú románskeho pôvodu a nazývajú sa tak preto, lebo obsahovali obilné plevy. Prstovky sú typické pre gotickú éru a namiesto pliev sa do nich primiešaval piesok. Rozdiel bol aj v ich povrchovej úprave, kým plevovky boli hladené, prstovky sa vyznačujú pozdĺžnymi žliabkami, ktoré sa počas výroby tvarovali prstami do vlhkej hliny.
Ako sa volá najstaršia tehlová stavba na svete?
Shunet el-Zebib bol postavený okolo roku 2750 pred Kristom a slúžil ako pohrebný chrám Chasechemueja, kráľa druhej egyptskej dynastie. Je jednou z najstarších stojacich kráľovských pamiatok v Egypte a niektorí ju považujú za najstaršiu zachovanú budovu z nepálených tehál na svete. V rokoch 2008 až 2009 ho newyorskí a miestni pamiatkari podrobili rozsiahlej konzervácii, pri ktorej asi 80 lokálnych remeselníkov vyrobilo spolu 150-tisíc replík originálnych tehál, a to podľa pôvodnej techniky.
Koľko tehál sa použilo pri výstavbe newyorského mrakodrapu Empire State Building
Prvé americké výškové budovy boli bežne vykladané tehlami alebo terakotou. Slávny Empire State Building síce pozostáva najmä zo 60-tisíc ton ocele a 200-tisíc kubických stôp vápenca a žuly, ale svoje miesto tu našlo aj rekordných 10 miliónov tehál!
Kde dnes môžeme nájsť kópiu slávnej babylonskej Ištarinej brány?
Ištarina brána bola ôsmou bránou vo vnútri Babylonu. Jej výstavba odštartovala okolo roku 575 p. n. l. na podnet kráľa Nabukadnesara II. Väčšinu jej povrchu pokrývaly tehly glazované výraznou modrou farbou, ktorá mala pripomínať vzácny kameň lapis lazuli. Na základe výskumov nemeckého archeológa Roberta Koldeweya ju v 30. rokoch 20. storočia zrekonštruovali v berlínskom Pergamonskom múzeu.
Kde sa nachádza najväčší gotický hrad postavený z tehly?
Najväčší tehlový hrad by ste našli v severnom Poľsku, v meste Malbork. Rovnomennú stredovekú pevnosť začal stavať rád nemeckých rytierov okolo v roku 1274 ako stredisko výbojov proti pohanským Prusom. Je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO.