Čím je charakteristická plná pálená tehla
Plná pálená tehla je materiál s dlhou tradíciou a má množstvo výborných vlastností. Technológia výroby vypaľovaním zaručuje, že sú tehly nehorľavé, veľmi pevné a s nulovou výrobnou vlhkosťou. To znamená, že sú objemovo a rozmerovo stále a nedochádza ku vzniku trhlín vplyvom dodatočného vysychania.
Medzi ďalšie pozitíva tehál patrí odolnosť voči vode, plesniam, škodcom či chemickým vplyvom. Navyše majú dobré tepelnoakumulačné a zvukovoizolačné vlastnosti, dlhú životnosť a nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Rozmery klasickej plnej pálenej tehly sú 250 x 120 x 65 mm, takže sa s ňou pri stavbe ľahko narába. Vybrať si môžete z rôznych farieb a povrchových úprav. Cena plnej pálenej tehly sa pohybuje okolo 0,5 až 1,3 eur za kus.
Plná pálená tehla dnes a v minulosti
Tehly patria k obľúbeným stavebným materiálom už tisícky rokov. Zo začiatku sa používala nepálená tehla, neskôr sa vypaľovala na slnku a nakoniec v peci pri vysokých teplotách. Klasická plná pálená tehla má výbornú životnosť a trvácnosť – dôkazom je fakt, že historické stavby z pálených tehál prežili stovky rokov.
V súčasnosti sú tehly jednoduchým a praktickým stavebným materiálom, no ešte v pomerne nedávnej minulosti boli tehelne významnými podnikmi, v ktorých sa každá tehla označovala vyrazením názvu tehelne. Práve pre vyrazenú značku výrobcu a nedokonalosti, ktoré vznikli ručnou výrobou, sú aj dnes krásne a žiadané.
Značkové staré tehly môžete kúpiť na špecializovaných stránkach. Ak však máte šťastie, nájdete niekoho, kto rozoberá starý dom a môže vám takéto tehly poskytnúť.
Na ceste k moderným tehlám
Kedysi boli všetky tehly plné, či už sa používali na obvodové steny, alebo priečky. Neskôr sa začali vyrábať tehly vyľahčené vzduchovými dutinami. Pribudlo aj tvarovanie zvislých spojov tehál na pero a drážku, čo zároveň vylepšilo tepelnoizolačné vlastnosti pri zachovaní pevnosti. V súčasnosti poznáme veľa typov a rozmerov tehál, podľa toho, na čo sú určené – priečkové, lícové, vencové, tehly z iných materiálov (napr. šamotové) či tehlové tvárnice vyplnené tepelnou izoláciou.
Mohlo by vás zaujímať
Kde všade sa plná pálená tehla využíva?
Plné pálené tehly majú praktické a estetické využitie v dome aj záhrade. V interiéri sa hodia napríklad na vnútorné nosné steny, priečky, piliere, oblúky alebo pivnice. Zostáva len na vás, či ich potom omietnete, alebo necháte priznanú štruktúru tehlového muriva. Ak máte už existujúcu stavbu a chcete ju niečím ozvláštniť, tehlovým obkladom stien či iných povrchov priestor ihneď získa zaujímavejší charakter.
V záhrade ich môžete použiť na rôzne drobné stavby – od chodníkov a múrikov, po schody, lavičky či vyvýšené záhony. Podľa typu stavby môžete tehly ukladať nasucho, spájať klasickou maltou, alebo modernými spojivovými penami a lepidlami.
Chodníky a schody
Tehlový chodník dodá vašej záhrade príjemnú atmosféru. Ak je vaša záhrada svahovitá, dolaďte ku chodníkom aj praktické a štýlové schody, ktoré krásne zapadnú do prostredia zelene. Na výber máte tehly v modernom štýle s čistými líniami alebo šarmantne nedokonalé rustikálne tehly v rôznych farbách, takže si môžete vytvoriť dizajn podľa vášho vkusu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Klasický tehlový chodník zrealizujete tak, že ako podklad použijete minimálne 15 cm vrstvu štrku, a naň do 5 cm lôžka z pieskovej vrstvy poukladáte tehly nasucho.
Múriky a obrubníky
Z nových či starých tehál môžete vytvoriť krásne obrubníky okolo chodníkov a záhonov alebo aj oporné múriky vo svahovitej záhrade. Pri stavbe oporných múrikov nezabudnite zadnú stranu vystlať netkanou textíliou, aby cez ňu neprerastali korienky rastlín a nenarúšali múrik.
Okrem oporných múrikov sú plné pálené tehly ideálne aj na ozdobné múriky okolo záhradného sedenia či terasy alebo na oddelenie rôznych častí záhrady. Môžete ich murovať klasicky, za použitia malty, nižšie múriky zvládnete zhotoviť aj suchým spôsobom. Vďaka svojim malým rozmerom sa prispôsobia skoro každému štýlu a môžete z nich vytvoriť rovné aj zaoblené tvary.
Priestor pre kompost
Kompost nemusí v záhrade „prekážať“ – ak ho materiálovo a dizajnovo zladíte s chodníkmi a múrikmi, stane sa z neho praktická a zároveň estetická súčasť záhrady.
Lavičky
Záhradná lavička z tehál má štýl a vydrží každú zmenu počasia. Tvar aj rozmery ľahko prispôsobíte vašej záhradke i vlastným potrebám.
Záhradné ohnisko
Prispôsobte štýl vášho ohniska ostatným prvkom v záhrade. Pamätajte však na to, že plochy, ktoré budú v kontakte s otvoreným ohňom, treba vystavať zo šamotových tehál. Tie totiž znesú vyššie teploty bez toho, aby sa poškodili.
Okrem toho sa plná pálená tehla hodí aj na stavbu altánkov, vonkajších krbov, podstavcov, kvetináčov a rôznych ďalších doplnkov, ktoré vytvoria v záhrade príjemnú atmosféru.
Plné pálené tehly majú dlhú životnosť a sú vyrobené z kvalitných materiálov. Pri ich výrobe sa používa iba hlina, voda, vzduch a oheň, teda suroviny, ktoré sú ľahko dostupné a ťažia sa s ohľadom na životné prostredie a biodiverzitu. Navyše, nie je potrebné voziť ich na dlhé vzdialenosti, keďže aj výroba tehál prebieha lokálne. To z nich robí skvelý materiál, ktorý je prínosný nielen pre vás a vaše stavebné projekty, ale aj ohľaduplný voči prírode.
Mohlo by vás zaujímať