Akú funkciu má odkvapový chodník
Každý dom potrebuje okapové chodníky, majú totiž dôležitú úlohu. Bránia presakovaniu dažďovej vody a slúžia ako ochrana stavby pred podmývaním základov a pred zvýšenou vlhkosťou, ktorá by mohla poškodiť steny. Pri plánovaní myslite na to, že šírka odkvapového chodníka by mala byť 40 – 60 cm.
Pred realizáciou si určite hlavné funkčné celky v záhrade a ich prepojenie. Okrem okapových chodníkov si načrtnite aj trasy ostatných komunikácií a spevnených plôch. Všetky chodníky, terasy, aj príjazdové cesty musia byť zhotovené tak, aby voda odtekala smerom od domu.
Dlažba na spevnených plochách musí spĺňať nielen estetické, ale aj funkčné kritériá. Musí odolať poveternostným podmienkam, byť ľahko udržiavateľná, správne vyspádovaná a ak plánujete po nej občas prejsť autom, tak by mala odolávať aj takémuto zaťaženiu. Pri spádovaní chodníkov okolo domu treba dodržať sklon 0,5 % v pozdĺžnom smere a 2,5 % v priečnom smere kvôli bezproblémovému odtoku vody.
Z čoho zhotoviť chodník okolo domu?
Pred rozhodnutím, z akých materiálov urobiť odkvapový chodník okolo domu, si ujasnite podmienky lokality, kde chcete spevnené plochy realizovať. K tým patria sklon terénu (pôvodného aj upraveného), vlastnosti podložia (hlavne schopnosť vsakovať vodu), klimatické podmienky, ale aj orientácia na svetové strany. Porozmýšľajte nad veľkosťou plôch, ktoré chcete realizovať – od nich závisí napríklad rozloženie dilatačných celkov, spádovanie, ale aj výber materiálu.
Spevnené plochy tiež prispievajú k estetike domu a jeho okolia. Najčastejšie sa na realizáciu chodníkov okolo domu používa betónová dlažba, štrk, ale obľúbená je aj keramická a gresová dlažba či kameň.
Mohlo by vás zaujímať
Betónový chodník okolo domu
Môžete ho zhotoviť z liateho betónu (v súčasnosti sa používa už menej), alebo vo forme betónovej dlažby. Betónové prvky sú pevné, trvácne a nájdete ich v rôznych štýloch a farbách, takže sa prispôsobia vzhľadu vášho domu. Sú tiež odolné voči mrazu, oteru aj silnému zaťaženiu. Suroviny, z ktorých sa vyrábajú, sú prírodné – kamene, piesok, štrk, cement a voda. Povrch môže byť upravený pieskovaním, vymývaním, brúsením, ale aj vzorovanými odtlačkami.
Nájdete tu celé systémy výrobkov, vrátane obrubníkov, palisád aj schodiskových stupňov, čo uľahčuje realizáciu vášho projektu. Medzi betónovými dlažbami objavíte aj veľkoformátové dlaždice, maloformátovú zámkovú dlažbu a drenážne, teda zatrávňovacie prvky.
Zatrávňovacia dlažba vám umožní mať v záhrade pochôdznu či pojazdnú plochu a zároveň zeleň. Výhodou je aj to, že voda prirodzene vsakuje do podložia a nestojí na povrchu.
Zámková dlažba sa vyznačuje jednoduchou pokládkou a bez problémov z nej tiež odpracete sneh v zime. Môžete si vybrať z rôznych vzorov, tvarov, veľkostí a farieb. Kombináciou rôznych druhov zámkovej dlažby dokážete vytvoriť pútavé kompozície. Pri výbere hrúbky dlažby je dôležité zohľadniť zaťaženie chodníka. Pre pešie plochy sa používa dlažba s hrúbkou 4 – 6 cm, pre príjazdové cesty je potrebná hrúbka aspoň 8 cm.
* článok pokračuje pod formulárom *
Keramická dlažba
Medzi často používané materiály na chodníky okolo domu patrí aj keramická dlažba. Je pevná, trvanlivá a pritom esteticky príťažlivá. Dodá vášmu domovu štýlový vzhľad a vydrží mnoho rokov bez potreby častých opráv. Na vonkajšie použitie potrebujete mrazuvzdornú keramickú dlažbu s nízkou nasiakavosťou, s dostatočnou pevnosťou a protišmykovým povrchom. Nájdete ju v širokej škále farieb, štýlov a formátov, čo umožňuje vytvoriť dizajn presne podľa vášho vkusu.
Gresová dlažba
Oproti keramickej je gresová dlažba trvácnejšia a odolnejšia. Vyrába sa z kameňov, ktoré sa rozdrvia na prach, lisujú a dvakrát vypália pri vysokej teplote. Gresová dlažba má nízku nasiakavosť, je mrazuvzdorná a odolná voči oteru a chemikáliám. Medzi nevýhody patrí vyššia cena a trochu náročnejšie čistenie. Gres je na rozdiel od keramiky homogénny, teda rovnaký na vonkajšom povrchu aj vo vnútri dlaždice. Ak sa náhodou kúsok odštiepi, farba na tomto mieste zostáva rovnaká ako na povrchu, takže nepôsobí rušivo ako pri keramike.
Chodník okolo domu z tehál
Plné pálené tehly, vhodné na chodníky a spevnené plochy okolo domu, nájdete v širokej škále odtieňov a štýlov. Od klasickej tehlovej farby po žltkasté, biele či sivé odtiene, od moderných po rustikálne. Tehlové chodníky sú odolné, trvanlivé a relatívne ľahko udržiavateľné. Stačí pravidelne odstraňovať nečistoty a v prípade poškodenia alebo opotrebenia môžete jednoducho vymeniť jednotlivé tehly bez nákladných opráv. Stavba tehlového chodníka vyžaduje istú mieru presnosti a trpezlivosti, ale výsledok bude stáť za to. Tehlové chodníky dodajú vášmu domu jedinečný šarm.
Kameň
Kameň je trvanlivý a odolný materiál, ktorý vydrží dlhé roky a vyžaduje len minimálnu údržbu a starostlivosť. Môžete ho používať vo forme platní, dosiek, kociek, aj ako štrk na sypané chodníky. Chodník z prírodného aj upravovaného kameňa si udržuje svoj vzhľad aj pri intenzívnom používaní. Kamenné chodníky môžete vytvoriť nalepením kamenných prvkov na podklad (betón) a vyškárovaním alebo voľným uložením do štrkového lôžka.
Mohlo by vás zaujímať
Drevo
Drevené chodníky majú šarm a prírodný vzhľad, ktorý dokáže oživiť a zjemniť exteriér vášho domu. Navyše, drevo je príjemné na dotyk a jeho povrch prirodzene protišmykový. Na okapové chodníky je menej vhodné, ideálne sa hodí na dekoratívne chodníčky či terasy. Drevo prináša prírodnú krásu a teplý pocit do vašej záhrady, vyžaduje však starostlivejšiu údržbu.
Pre exteriérové povrchy je vhodné tvrdšie drevo. Existuje mnoho druhov, z ktorých si môžete vybrať, ako napríklad dub, agát, gaštan, alebo exotické dreviny. Každý druh dreva má svoje vlastné charakteristiky a farebné odtiene, čo umožňuje vytváranie rôznych dizajnov a štýlov. Životnosť drevených chodníkov predĺžite vhodnými konštrukčnými detailmi, spracovaním materiálu, aj nátermi zvyšujúcimi odolnosť voči vlhkosti, plesni či škodcom.
Chodníky okolo domu nie sú len na ozdobu či na pohodlné chodenie po záhrade. Preto ich realizáciu neberte na ľahkú váhu a dodržte všetky potrebné postupy. Ich stavbu môžete konzultovať s odborníkmi, prípadne ich zhotovenie prenechajte šikovným majstrom.