Čo je čistička odpadových vôd
Ak sa rozhodujete medzi žumpou a čistiarňou odpadových vôd (ČOV), nemali by ste sa pýtať, ktoré riešenie je lepšie, ale ktoré je vhodné pre váš pozemok. Čistička odpadových vôd totiž nemôže stáť na každom pozemku.
Spôsob odvádzania vyčistenej vody z takéhoto zariadenia a jej využívanie sa realizuje na základe projektu ČOV. Na osadenie čistiarne odpadových vôd v blízkosti stavby nie je predpísaná žiadna minimálna vzdialenosť. Na pozemku so studňou na pitnú vodu sa ČOV osádza v minimálnej vzdialenosti 10 metrov od studne.
Ako čistička funguje?
Produktom čistenia vody v domovej ČOV je vyčistená voda a aktivovaný kal. Vyčistenú vodu môžete využívať a prebytočnú vodu odvádzať do potoka. Ak v blízkosti pozemku nemáte potok, môžete vyčistenú vodu odvádzať do zeme, samozrejme len vtedy, ak to geologické podmienky umožňujú.
V porovnaní so žumpou má ČOV širšie využitie. V žumpe sa odpadové vody z domácnosti iba skladujú a pravidelne sa musia odčerpať a odviezť fekálnym vozom. Vodu na výstupe z ČOV môžete zachytávať do zbernej nádoby a použiť na zalievanie všetkých zelených plôch v záhrade, okrem plôch, na ktorých sa pestuje konzumná zelenina. Ak vyčistenú vodu nevyužijete, môže sa vsakovacími objektmi vypustiť do zemného podložia.
Výber veľkosti ČOV závisí od množstva odpadovej vody, ktoré treba každý deň vyčistiť. Ak údaje o spotrebovanom množstve nie sú známe, vychádza sa z prepočtu o tzv. ekvivalentnom obyvateľovi. Pre domácnosť so šiestimi obyvateľmi je množstvo vyprodukovanej odpadovej vody 900 l za deň.
Čo budete musieť vybaviť?
Skôr, ako sa bude ČOV na pozemku realizovať, musíte ako budúci majiteľ požiadať odbor starostlivosti o životné prostredie na príslušnom okresnom úrade o vydanie stavebného povolenia na vodnú stavbu. Okresný úrad vydá rozhodnutie, kde zohľadňuje ochranu vodných pomerov, ale aj to, za akých podmienok možno uskutočniť a používať takúto čističku. Žiadosť musí obsahovať:
- územné rozhodnutie stavby, projektovú dokumentáciu k ČOV vyhotovenú projektantom s príslušným oprávnením na projektovanie inžinierskych stavieb, prípadne projektovanie vodných stavieb.
- Ak sa vyčistená voda vypúšťa cez vsakovaciu studňu, musíte pripojiť aj správu z hydrologického prieskumu.
- Pri vypúšťaní do povrchového toku stanovisko od príslušného správcu toku a certifikáty všetkých materiálov, ktoré sa použijú.
- K žiadosti o kolaudačné rozhodnutie zvyčajne treba predložiť potrebný zápis o skúške vodotesnosti nádrže ČOV, protokol o odovzdaní a prevzatí, certifikát ČOV a použitých materiálov, zápis o zaškolení do prevádzkovania a prevádzkový poriadok ČOV.
Schéma ČOV so vsakovacou jamou
Čo všetko treba zvážiť?
Čistiareň odpadových vôd je živý organizmus, o ktorý sa treba starať. Pri výbere sa rozhodnite skôr pre variant, kde proces čistenia odpadových vôd riadi počítač. Zároveň myslite dopredu na to, že ČOV by mala dokázať zvládnuť aj náporové a nepravidelné prítok vody automaticky.
Pri prevádzke ČOV môžete v domácnosti používať všetky bežné čistiace prostriedky. Pozor treba dávať len na koncentrované dezinfekcie na báze chlóru, ktoré by mohli vo veľkom množstve spôsobiť úhyn baktérií čistiacich odpadovú vodu. Mikroorganizmy, ktoré sa starajú o čistenie, produkujú kal. Ten je potrebné pravidelne odobrať bežným kalovým čerpadlom.
Mohlo by vás zaujímať
Čo je koreňová čistička odpadových vôd
Menej tradičnou možnosťou je koreňová čistiareň, ktorá je plnohodnotnou náhradou čistiarne odpadových vôd. Okrem toho, že sa postará o splašky a odpadovú vodu, predstavuje jednoduchý a prirodzený spôsob hospodárenia s vodou. Zároveň sa podieľa na zachovaní biodiverzity.
* článok pokračuje pod formulárom *
Koreňové čistiarne predstavujú prírodný a kompaktný systém na čistenie odpadových vôd z domácností. Použitím jednej z najnovších inovácií – prevzdušňovaného koreňového poľa – sa do veľkej miery vyriešil problém plošnej náročnosti systému.
Dodatok kyslíka, ktorý sa privádza do systému, môže zvýšiť efektivitu čistenia až desaťnásobne a znižuje potrebnú plochu až šesťnásobne. Prevzdušňovanie koreňového poľa zabezpečuje vysokú kapacitu a plynulosť čistenia vôd. Poskytuje tiež väčšiu flexibilitu čistenia pri nepravidelnom zaťažení.
Výhody koreňovej čistiarne
Koreňové čistiarne sú vhodné do akéhokoľvek prostredia. Môžu sa použiť na čistenie odpadových vôd z rekreačnej chaty, rodinného domu, penziónu, ale aj z celej obce alebo priemyselných areálov. Ich použitie pri čistení odpadových vôd je naozaj široké – platí, že koreňová čistička dokáže bez problémov vyčistiť aj to, čo vyčistí napríklad aktivačná čistiareň. Koreňové čistiarne sú tak plnohodnotnou alternatívou klasických ČOV. Vďaka svojej jednoduchosti a minimálnemu servisu sú pre prevádzkovateľov veľkou výhodou.
Ku koreňovej čistiarni je potrebné doložiť podobné povolenia ako ku každému inému typu čistiarne odpadových vôd. Keďže ide o vodnú stavbu, treba spracovať projektovú dokumentáciu, požiadať príslušné orgány o vyjadrenia a podať žiadosť na odbor životného prostredia.
Kam ju umiestniť?
Umiestnenie koreňovej čistiarne závisí od spôsobu vypúšťania vyčistenej vody, teda či sa bude vypúšťať do vsakovacieho objektu alebo potoka. Od susedných nehnuteľnosti by takéto čistiarne mali byť minimálne 3 m a vzdialenosť od studne sa určuje v závislosti od hydrogeológie pozemku. Platí však logická zásada, že stavbou by ste nemali ohrozovať alebo obmedzovať vlastníka susedného pozemku a zároveň musí umiestnenie koreňovej čistiarne vyhovovať vám ako vlastníkovi.
Akú veľkú čističku kúpiť
Veľkosť koreňovej čistiarne závisí od množstva pripojených obyvateľov a spotreby odpadovej vody. Pri čistiarni bez elektrickej energie je potrebné počítať s minimálne 4 m2 na jedného človeka v domácnosti (alebo s 20 m2 na rodinný dom pre 5 až 6 obyvateľov) a s kvalitnou sedimentačnou nádržou aj dostatočnou kapacitou. Pri koreňovej čistiarni, ktorá používa elektrickú energiu, sú potrebné len 3 m2 na 6 členov domácnosti. Spotreba elektrickej energie sa pritom pohybuje približne na úrovni 50 eur za rok.
Čistička ako prirodzený repelent
V domácnosti s koreňovou čistiarňou môžete používať s mierou aj bežne dostupné čistiace a dezinfekčné prostriedky s obsahom chlóru. V oblasti koreňovej čističky sa bežne udomácňujú vážky a motýlice, predátory živiace sa drobným hmyzom, ako sú komáre alebo muchy, a pôsobia tak ako prirodzený repelent.
Relatívne dlhý čas zdržania odpadových vôd v nádrži spôsobuje to, že nedochádza k produkcii kalu, pretože nadbytočný kal konzumujú baktérie. Prirodzené prostredie okolo koreňov rastlín a kombinácia aeróbnych a anaeróbnych procesov prispievajú k rozmanitosti baktérií v koreňovom poli. Tie dokážu odbúrať aj ťažko rozložiteľné látky, napríklad lieky alebo antikoncepciu.
Rozhodnite sa počas projektovej prípravy
Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob odvodu splaškov a odpadovej vody z pozemku, mali by ste mať v tejto veci jasno už v projektovej príprave a predtým, ako podáte žiadosť o stavebné povolenie.
Ak sa rozhodnete najskôr pre žumpu a potom pre čistiareň odpadových vôd, budete musieť požiadať o zmenu v projekte a nevyhnete sa ani novej projektovej dokumentácii. To, samozrejme, nie je zadarmo. Nie je totiž jedno, čo ste mali uvedené v projekte, keď ste žiadali o stavebné povolenie, a čo budete potom reálne kolaudovať.
O trativode vôbec neuvažujte, ak nechcete patriť do skupiny ľudí, ktorým je jedno, čo kam vypustia a či znečistia vodné toky, pôdu a podzemné vody. Okrem toho vám takéto riešenie nikto neodsúhlasí ani nezlegalizuje.
Mohlo by vás zaujímať