Trojpodlažný tehlový dom na predmestí belgického mesta Antverpy padol do oka architektovi Davidovi Bulckaenovi a jeho partnerovi Koenovi po siedmich rokoch hľadania spoločného hniezdočka. Do stavby zo 60. rokov 20. storočia sa obaja okamžite zamilovali. Očarili ich modernistické črty, množstvo autentických a originálnych detailov a tiež vcelku unikátne vnútorné usporiadanie.
Dom architekta a dcéry sochára
Pôvodným majiteľom modernistického domu bol architekt Hubert Semal. Podľa jeho návrhu ho postavili v roku 1966. Belgický architekt od konca 70. rokov navrhoval najmä súkromné domy na periférii Antverp, ale bol mu blízky aj brutalizmus a postmodernizmus. Tieto štýly uplatnil aj v prípade 15 pobočiek belgickej banky. Treba podotknúť, že architektúra a umenie ho obklopovali celý život. Jeho otec bol tiež architektom, manželka Mieke Poelsová zase dcérou sochára Alberta Poelsa. A práve z jeho dielne pochádzajú umelecké diela, ktoré v dome nájdeme aj po tom, ako zmenil svojho majiteľa.
Umelecké diela na každom kroku
Manželský pár v dome prežil celý život. Krátko po Hubertovej smrti sa však Mieke rozhodla nehnuteľnosť predať a novým majiteľom (architektovi Davidovi s partnerom Koenom) ponúkla na predaj aj niekoľko sôch. Tie rozmiestnili po interiéri ako spomienku na bývalých obyvateľov domu.
Ďalšie Poelsove diela sú súčasťou fasády – hneď vedľa vchodových dverí nájdeme jeho autorský basreliéf (nízky reliéf) z červeného indického pieskovca. Zobrazuje sedem slobodných umení (stredoveký názov pre súhrn predmetov, ktoré tvorili všeobecné vzdelanie stredovekého vzdelanca). Ďalšie umelecké dielo z mosadze visí nad krbom a tvorí tiež detail barovej skrinky na prvom poschodí. Bola svadobným darom od Alberta Poelsa pre dcéru a zaťa.
Mohlo by vás zaujímať
Tehla na stene, drevo na strope
Noví obyvatelia okamžite vycítili potenciál domu, bolo však jasné, že sťahovanie sa neobíde bez rekonštrukčných prác. Potreboval ich najmä interiér – kuchynská linka už mala najlepšie časy za sebou, rovnako aj pôvodné metrážne koberce. Plusom však boli nadčasové a autentické materiály a celkový štýl.
Pre modernistickú architektúru, ktorá tu bola použitá, sú typické biele tehly, keramické dlaždice, veľkoplošné koberce či drevené stropy. Po rokoch spolu dodávali interiéru istý nádych wabi-sabi. Tieto prvky zostali zachované dodnes, vrátane bielych tehál na stenách vo viacerých miestnostiach domu.
Skrine namiesto priečok
Jednou zo zaujímavostí interiéru bol minimálny počet nosných vnútorných priečok a tým pádom aj menej interiérových dverí – majú ich len spálne, toaleta, kúpeľňa a garáž. Všetky ostatné priestory sú navzájom prepojené. Tento koncept architekt zachoval.
Pôvodné skrine však nahradil novými kúskami, pričom do niektorých umiestnil skryté posuvné dvere. Namiesto stien tu tak nájdeme nábytkové zostavy definujúce priestory a ich funkcie. Výsledkom rekonštrukcie domu je dokonalá harmónia medzi pôvodnými a novými materiálmi, ktoré im dodávajú moderný nádych. Všetky zmeny pôsobia prirodzene a dom dostal podľa majiteľov doslova sochársky nádych.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás zaujímať
Rovnaké prvky naprieč interiérom
To sa podarilo aj vďaka použitiu rovnakých materiálov a ich ladeniu naprieč interiérom. Farba drevených stupňov na schodoch sa opakuje aj na povrchovej úprave drevenej dyhy na nábytku. Celoplošne lepené koberce nahradil v celom interiéri nový pieskový koberec. Pri výbere mramorovej dosky v kuchyni ju majitelia ladili s existujúcimi zelenými akcentmi v dome (farba okien a dverí). Nové svietidlá z mosadze sa zase dokonale hodia k zábradliu schodiska a k mosadzným detailom krbu a barovej skrinky.
Opakujúcim sa prvkom je aj biela tehlová stena. „Chceli sme prispôsobiť dom našim potrebám bez toho, aby stratil svoj autentický nádych. Ako architekt sa vždy snažím nájsť správnu rovnováhu medzi estetikou, funkčnosťou, kontextom a špecifickými požiadavkami. Presne tak som to urobil aj vo vlastnom dome,“ vysvetlil David.
Nevšedná dispozícia
Druhou zo zaujímavostí domu je absencia tradičného samostatného schodiska. Má totiž dve otvorené točité schodiská. Jedno menšie, vychádzajúce zo vstupnej haly na prízemí do obytnej časti prvého poschodia. Druhé väčšie, v zadnej časti domu, spájajúce suterén, kanceláriu na prízemí, kuchyňu a spálňu na poschodí.
Na prízemí sa nachádzajú vstupná chodba, hosťovská toaleta, knižnica, kancelária a garáž. Prvé poschodie tvoria obývačka, jedáleň, kuchyňa a malá krytá terasa s výhľadom do záhrady. Na druhom poschodí nájdeme hlavnú spálňu, druhú kanceláriu (vytvorenú z bývalej spálne), hosťovskú izbu a kúpeľňu.
Vďaka takému členeniu sú obývacia izba a jedáleň prepojené obrovským oknom po celej šírke domu, s výhľadom do ulice. Preniká cezeň množstvo prirodzeného svetla, a to bez pocitu straty súkromia. Obrovským oknom sa môže pochváliť aj kancelária na prízemí, ktorá je otočená do záhrady. Interiér sa tu opticky prepája s exteriérom.
Interiér, ktorý potreboval vyzrieť
Konečná úprava materiálov zachovala ich prirodzenosť na pohľad aj na dotyk – drevo je tu naozaj drevom a kameň skutočným kameňom. Nábytok na mieru je funkčný, nenáročný na údržbu, má integrované osvetlenie, prípadne sú v ňom schované aj kúrenie či klimatizácia. Pre Davida sa po rekonštrukcii stala najobľúbenejšou časťou domu knižnica, ktorú teraz považuje za svoje pokojné útočisko. A akú radu by dal tým, ktorí sú práve vo fáze zariaďovania interiéru? Nikam sa neponáhľať!
VIZITKA
House AMB
Lokalita: štvrť Borgerhout, Antverpy, Belgicko
Interiérový dizajn: David Bulckaen
Obytná plocha: 198 m2
Realizácia: 2020 – 2021
Mohlo by vás zaujímať