Prečo má vôbec tehla diery?
Kedysi tehly nevyzerali tak ako dnešné moderné tehlové bloky. Boli síce pálené, ale plné. Až neskôr (v 50. rokoch minulého storočia) výrobcovia zistili, že doplneným vzduchových medzier môže tento stavebný materiál dosiahnuť lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Prečo? Lebo vzduch je prirodzený izolant. Geometriu črepu postupne zlepšovali, takže súčasná moderná tehla dokáže ponúknuť naozaj rekordné hodnoty tepelného odporu. V súčasnosti tieto hodnoty ešte vylepšujú medzery v tehle vyplnené izolantom. Vďaka tomu možno tento prírodný materiál využiť aj na výstavbu jednovrstvových konštrukcií bez zateplenia. To znamená menšie riziko chýb pri murovaní, ale aj rýchlejšiu výstavbu domu, keďže jeden krok – požiadavka na zateplenie muriva – sa z procesu úplne vynechá.
Tehla dnes znamená systém
Ďalším faktom je, že máloktorý stavebný materiál prešiel v posledných dekádach takým rýchlym a revolučným vývojom ako práve pálená tehla. Výrobcovia dnes v rámci svojho sortimentu ponúkajú desiatky až stovky položiek, ktoré môžu investori využiť na stavbe tak, aby vznikalo čo najmenej dorezov a odpadu. Patria sem jednak obvodové tehly s rozličnou hrúbkou, ale tiež akustické tehly na vnútorné priečky, tehly so zvýšenou nosnosťou, keramické stropy, preklady na tieniacu techniku či komínové komplety. V podstate teda všetko na hrubú stavbu, a to od pivnice až po komín. Takto môže vzniknúť homogénna stavba s oveľa lepšími tepelnoizolačnými parametrami.
Sú praskliny na tehla naozaj problém?
Ak na dovezenom stavebnom materiáli objavíte drobné praskliny, skutočne ide len o chybu krásy. Tieto trhlinky sú pre pálené tehly typické. Sú dané technológiou výroby tehál, teda spracovaním tehliarskej hliny. Tá pri procese vytvárania, sušenia a pálenia prekonáva objemové zmeny, ktoré sa prejavujú týmito trhlinkami. Samozrejme výrobcovia tehál sa snažia mieru trhliniek čo najviac obmedziť.
* článok pokračuje pod formulárom *
Okrem toho je nutné zdôrazniť, že pri výrobe tehál sa vykonáva výstupná kontrola kvality výroby a jedným z najsledovanejších parametrov je práve dodržanie deklarovanej pevnosti tehál. Požadované parametre tehál takýmito trhlinkami nie sú dotknuté. Tehly sa však, samozrejme, pravidelne vo výrobe kontrolujú a testujú. Prebieha to tak, že z každej výrobnej série sa presne stanoveným spôsobom odoberajú vzorky, ktoré obsahujú aj tehly s trhlinami. Každá výrobná séria, či už má trhliny alebo nie, musí vykazovať požadovanú pevnosť v tlaku. Bez toho by výrobná séria neopustila výrobný závod.
Rešpektujte požiadavky materiálu
Pochopiteľne, aj stavebný materiál vyžaduje správne zaobchádzanie, aby si zachoval svoje parametre a výrobcom deklarované vlastnosti. Materiál na stavbe skladujte v súlade s jeho povahou. Dbajte na to, aby ste palety s tovarom uložili na rovný, spevnený a odvodnený povrch, ktorý sa nemôže rozmočiť. Tovar tiež skladujte tak, aby sa následnou
manipuláciou nemohol poškodiť. Tovar chráňte aj pred nepriaznivými vplyvmi poveternostných podmienok. Klimatické podmienky je potrebné rešpektovať aj pri výstavbe konštrukcií. Ide najmä o nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz.
Mohlo by vás zaujímať