Prečo staviť na sadrokartónový strop?
Nielenže dosiahnete moderný a čistý vzhľad, ale máte možnosť zakomponovať do podhľadu trojrozmerné štruktúry, tepelnú či zvukovú izoláciu, bodové svietidlá alebo náladové osvetlenie interiéru. Sadrokartónové dosky umožňujú flexibilný dizajn a rýchlu inštaláciu. Na rozdiel od klasickej omietky, ktorá môže popraskať v závislosti na podklade, sadrokartónový strop je pevný, ľahký a s nízkym rizikom prasklín.
Treba však brať do úvahy, že sadrokartónový strop nie je nosný. Môžete doň umiestniť napríklad malé bodové svietidlá, ale ťažšie konštrukcie – veľký luster v obývačke alebo digestor v kuchyni, musia byť kotvené do nosnej konštrukcie nad sadrokartónovým podhľadom.
Možnosti dizajnu vďaka sadrokartónu
Sadrokartón je ekologický, bezpečný a umožňuje miestnosti „dýchať“. Môže ho však poškodiť vlhkosť a para. Treba tiež brať do úvahy, že inštalácia sadrokartónového stropu zníži svetlú výšku miestnosti asi o 10 až 15 cm. V prípade menších miestností je lepšie vytvoriť minimalistický dizajn v jednej úrovni. Pri väčších miestnostiach môžete rozohrať rôzne výškové roviny, ktoré zároveň vytvoria pocitovo odlíšené zóny – napríklad vizuálne oddelia jedálenský kút od zvyšku obývačky.
Sadrokartónové stropy vytvárajú zaujímavé možnosti inštalácie osvetlenia. Chcete klasické bodové osvetlenie, drobné osvetlenie so vzhľadom nočnej oblohy s hviezdami, alebo dáte prednosť jemnému osvetleniu LED pásmi s bielym či farebným svetlom? Buďte si istí, že celok bude pôsobiť elegantne, keďže všetky nevzhľadné káble a inštalácie sú skryté. Takto môžete vytvoriť viacero „vrstiev“ osvetlenia – od jasného svetla ideálneho pre detailnú prácu až po tlmené svetlo na vytvorenie útulnej atmosféry.
* článok pokračuje pod formulárom *
Návod na zhotovenie sadrokartónového stropu
Sadrokartónový strop tvorí kovový rám pripevnený na nosnom strope a stenách, ktorý je opláštený doskami zo sadrokartónu. V ráme môžete viesť káble pre osvetlenie a iné inštalácie, ktoré by rušili estetiku priestoru. V prípade potreby tu môžete umiestniť aj tepelnú či zvukovú izoláciu. Montáž sadrokartonového stropu je suchý proces, čím sa minimalizuje znečistenie či poškodenie okolitých povrchov.
Prácu so sadrokartónom zvládnu pri dodržaní postupov aj domáci majstri. Sadrokartonové stropy sú ideálne na vyrovnanie väčších nerovností stropu, kde by ste pri klasickom omietaní minuli množstvo materiálu.
Na montáž potrebujete
- Sadrokartónové dosky – vyberajte ich aj podľa predpokladaného zaťaženia miestnosti rôznymi faktormi, ako sú vlhkosť či zvýšená hlučnosť. Kým do obývačky vám postačia aj klasické, do kúpeľne potrebujete sadrokartónové dosky odolné voči vlhkosti.
- Kovové profily UD a CD pre vytvorenie nosného rámu, na ktorý budete sadrokartonové dosky pripevňovať, skrutky a hmoždinky na pripevnenie.
- Materiály pre dokončenie – sadrový tmel, výstužná páska, základný náter, brúsny papier na vyrovnanie nerovností po tmelení.
Postup práce
Pred samotnou montážou sadrokartónového stropu v prvom rade potrebujete plán, ako bude strop vyzerať, do akej výšky ho chcete umiestniť, zamerať polohu existujúcich inštalácií, prípadne aké svietidlá chcete v strope umiestniť. Premyslite si výšku montáže nosnej konštrukcie s dostatočnou rezervou na hrúbku sadrokartónového opláštenia. Pre samotnú inštaláciu podhľadu sú potrební aspoň dvaja a nezabudnite si vyhradiť na prácu dostatok času.
Zameranie priestoru a vytvorenie roštu
- V prvom rade potrebujete priestor zamerať a nakresliť si vodiacu čiaru polohy konštrukcie sadrokartónového podhľadu. Nezabúdajte pri tom na hrúbku opláštenia sadrokartónovými doskami.
- Nachystajte si kovové profily. Pripevníte ich pomocou oceľových hmoždiniek (ak je nosný strop betónový), alebo použite rýchloskrutky. Akustické vlastnosti priestoru vylepšíte nalepením samolepiaceho penového tesnenia na obvodové profily.
- Ďalším krokom je vytvorenie roštu na prichytenie sadrokartónového stropu. Profily rozmiestňujte tak, aby rozostupy ich pripevnenia nepresiahli 80 cm. Prvé a posledné pripojenie musí byť maximálne 20 cm od rohu miestnosti.
Pripevnenie dosiek k profilom
- Potom rozmerajte polohu závesov. Maximálna vzdialenosť v smere nosných profilov je 90 cm a kolmo na ne 100 cm. Takto vznikne sieť závesov so vzdialenosťami 0,9 × 1 m.
- Na obvodové profily poukladáme nosné CD profily, do ktorých „naklikneme“ perové závesy.
- Ak potrebujete zlepšiť akustiku v miestnosti, do priestoru medzi profilmi a stropom môžete umiestniť izoláciu. Následne ukladajte sadrokartónové dosky dlhšou stranou kolmo na CD profily tak, aby bočná hrana lícovala s profilom. Dosky pripevňujte k profilom samoreznými skrutkami vo vzdialenostiach maximálne 17 cm od seba.
- Spoje dosiek umiestňujte tak, aby priečne medzery medzi susednými doskami boli posunuté aspoň o jeden montážny profil a nevytvárali krížový spoj.
Finálna úprava sadrokartónového stropu
- Medzi sadrokartónovým podhľadom a obvodovými stenami nechajte škáru so šírkou asi 5-6 mm, ktorá vytvorí priestor potrebný na správne vytmelenie. Následne medzery zaškárujte tmelom na sadrokartón a rovnakým tmelom zakryte aj hlavičky skrutiek. Spoje dosiek podlepte sklovláknitou páskou a natiahnite na ňu tenkú vrstvu tmelu.
- Po zaschnutí prvej vrstvy tmelu nasleduje opätovné zatmelenie spojov tenkou vrstvou škárovacieho tmelu, ktorý uhladíte do stratena. Takto vznikne hladký povrch bez viditeľných spojov. Po zaschnutí tmelený povrch pozorne prebrúste brúsnou mriežkou tak, aby ste neporušili povrch dosiek a výstužnú pásku.
A máte hotový podhľad, pripravený na maľovanie. Presný postup montáže prispôsobte konkrétnym výrobkom, ktoré budete používať a riaďte sa pokynmi výrobcu. V prípade potreby môžete váš projekt konzultovať s odborníkmi, ktorí vám ochotne poradia.