Dlhé plánovanie a pandémia
Všetko to začalo už plánovacím procesom, ktorý trval celé dva roky. „Museli sme zdôvodniť každý jeden, menej podstatný aj závažný argument nášho návrhu,“ upresňujú architekti z kancelárie DHaus, David Ben-brunberg a Daniel Woolfson. Ďalšie dva roky trvala samotná výstavba, ktorá, bohužiaľ, odštartovala súčasne so svetovou pandémiou. S týmto projektom žil teda architektonický tím dobrých štyri až päť rokov. Spojil však veľa ľudí z rôznych oblastí spoločenského života, ktorí sa snažili vybudovať niečo nové a zmysluplné. „Všetci sme spolu tlačili pomyselný vozík hore kopcom, pričom sme na očiach mali neustále svetové dianie,“ spomína David.
Revitalizácia zelenej zóny
The Arches je pomenovanie pre súbor šiestich nových radových domov v historicky chránenej oblasti Dartmouth Park v severozápadnom Londýne. „Toto miesto by ste našli cestou od slávnej Grove Terrace, podľa nás jednej z najkrajších georgiánskej výstavieb v Londýne,“ upresňuje Daniel. Počiatočná myšlienka návrhu bola inšpirovaná historickými „zelenými pľúcami“, čo sú vegetačné plochy pozdĺž cesty Highgate Road. V prvotnej diskusii so zástupcami miestnej časti Camden sa architekti rozhodli pre opätovné prepojenie dvoch otvorených verejných zelených plôch na oboch stranách lokality. To znamenalo prinavrátiť túto zelenú zónu čo najbližšie k stavu z roku 1873. „Je to skutočný futuristický návrat do viktoriánskej éry!“ tešia sa architekti.
Vzniknutý zelený priestor plní účel akéhosi nárazníka pre navrhovanú stavbu so šiestimi mestskými domami. Tie majú zo strany Highgate Road pôsobiť ako jednopodlažné, aby sa pri pohľade z ulice zachovala viditeľná zelená línia. Vstupy do samotných domov situovali na opačnej strane – do ulice College Lane. Tatko sa zvýraznil viktoriánsky charakter architektúry a novostavba sa zladila s ostatnými historickými domami, ktoré lemujú ulicu smerom na juh.
Tehly a oblúky – kľúčové prvky návrhu
Samotná architektúra vznikla ako reakcia na komentáre miestnych akademikov, plánovačov, architektov a dizajnérov. Keďže David vyrastal v tejto oblasti a Daniel takisto žil v blízkosti, k návrhu obaja spočiatku pristupovali skôr inštinktívne. „Cítili sme, že je vhodné sústrediť menšiu hmotu v zadnej časti, ktorú by dokresľovali londýnske tehly v oblúkoch, odkazujúce na typické sfarbenie okolitej zástavby a charakteristické železničné oblúky, ktoré môžete nájsť v tejto lokalite,“ vysvetľuje David. Oblúky sú súčasťou lokálnej infraštruktúry, či už ako súčasť mostov alebo tunelov. Kontext využili pre radikálne skúmanie možností architektúry.
Urobili štúdiu miestnych budov v tejto oblasti aj okolí. Všetky v rôznych formách odkazujú na vývoj neoklasickej britskej architektúry, ktorá napodobňuje jazyk benátskej palladiánskej architektúry či stavieb architekta Inigo Jonesa. Tieto budovy, ktoré bežne vidieť v oblasti Dartmouth Park, charakterizuje zmes obdĺžnikov a oblúkov na tehlovom podklade. Mimoriadne zaujímavými ich robia rímske oblúky a rustikálne omietaný základ v prízemnej časti. Kľúčové princípy architektúry miestnych budov preto vo vlastnom návrhu architekti vyextrahovali do najčistejších foriem obdĺžnika a oblúka ako kľúčových zložiek celého dizajnu.
Vyčistenie lokality
Radové domy umiestnili len o čosi vyššie ako pôvodnú čerpaciu stanicu, takže prirodzené denné svetlo sa bez problémov dostane aj do prízemných okien susedného domu. Navyše, celú radovú zástavbu pokrýva zelená strecha, takže obyvatelia nachádzajúci sa vyššie nad nimi majú výhľad iba na zeleň a poľné kvety – takto zároveň vznikol prirodzený biotop pre rôzne vtáky a hmyz.
* článok pokračuje pod formulárom *
Pôvodná čerpacia stanica, ktorá bola bohato „zdobená“ grafiti, zvykla pôsobiť opustene, čo priťahovalo množstvo asociálov. Obyvatelia žijúci v tejto časti College Lane teda privítali, že nová zástavba sem prinesie poriadok a nový život. Starú čerpaciu stanicu označila miestna rada za rušivý prvok mestskej pamiatkovej rezervácie, ktorý navyše blokoval výhľady v tejto lokalite. Prioritou a zároveň prínosom tohto projektu sa teda stalo vyčistenie tohto miesta. To zahŕňalo najmä bezpečné odstránenie starých benzínových nádrží z 50. rokov, ale tiež kontaminovanej zeminy. Na jej mieste je dnes zelený a hlavne bezpečný priestor.
Sofistikovaná výstavba
Všetky oporné steny podzemnej konštrukcie sú vystužené betónom. Aby však celú stavbu odľahčili, použili aj drevenú rámovú konštrukciu. Ide o prefabrikát, ktorý zhotovili mimo staveniska a na mieste zmontovali v priebehu niekoľkých dní. Obrovské oblúky držia na mieste ľahké oceľové krížové výstuže. Kvôli lepšiemu zachytávaniu dažďovej vody architekti zvolili zelenú strechu, na ktorej zároveň nechali namontovať fotovoltické panely – domácnostiam tak zabezpečili obnoviteľnú elektrickú energiu.
Dominantou návrhu sú veľké oblúky a tehlový obklad, ktorý odkazuje na pôvodný materiál miestnych budov. Fasáda je výsledkom dlhého skúmania rozličných vzorov a spôsobov spájania lícových tehál, ktoré svojím uložením odlišujú jednotlivé časti stavby. Samotné oblúky najprv odliali do betónu ešte v továrni, aby ich potom už hotové osadili na stavbe a obložili tehlou.
Presvetlený suterén
Každý dom má veľmi podobnú dispozíciu a ponúka plochu približne 130 metrov štvorcových, v rámci ktorých sú obyvateľom k dispozícii tri až štyri spálne, pracovňa a miestnosť prepojená so záhradou. Keďže pozemok sa zvažuje, vstup je buď zarovnaný s chodníkom alebo je prístupný cez schodisko. Predzáhradka zahŕňa nielen priestor pre odpadkové koše a vstupnú časť, ale tiež presvetlenie miestností pod uličnou čiarou. Práve na spodnom podlaží sa nachádzajú dve spálne a kúpeľne. Suterén tvorí prepojený priestor obývačky a kuchyne, ktorý sa otvára do zapustenej zadnej záhrady s výhľadom na Highgate Road a novovytvorenú trávnatú plochu. Vďaka stupňovitému charakteru pozemku spodná úroveň domov nepôsobí ponuro ako suterén. Obytné priestory majú dostatok súkromia aj prirodzeného svetla napriek tomu, že sú blízko hlavnej cesty.
VIZITKA
Radové domy The Arches
Lokalita: Londýn, Veľká Británia
Klient: Design Ventures/EFKERIA Ltd
Architektonické riešenie: DHaus | @TheDHausCompany
Vedúci architekti: David Ben-Grunberg, Daniel Woolfson