Žumpa namiesto kanalizácie
Keď sa v obci nachádza kanalizačné potrubie, máte povinnosť sa na toto potrubie pripojiť. Ak však obec nemá vybudované kanalizačné potrubie a na pozemkoch sa nenachádza vodný tok, môže odvod splaškových a odpadových vôd riešiť práve žumpa. Bežne sú dostupné betónové alebo plastové žumpy. Pri ich kúpe určite stavte na certifikovaný variant, pretože pri kolaudácii budete musieť tento certifikát predložiť.
Žumpa ako súčasť projektovej dokumentácie
Z hľadiska stavebného zákona sa považuje za drobnú stavbu, ktorá si nevyžaduje rozhodnutie o umiestení stavby. To znamená, že na jej osadenie vám postačuje len písomné ohlásenie na stavebnom úrade, ktorého súčasťou by mal byť jednoduchý situačný výkres. Samozrejme, ak žumpu budete realizovať spoločne s rodinným domom, mala by byť jej špecifikácia uvedená v projektovej dokumentácii. Jej polohu treba vyznačiť v situačnom pláne, ktorý predkladáte spoločne s projektom k žiadosti o stavebné povolenie.
Mohlo by vás zaujímať
Osadenie žumpy
Pred osadením žumpy na pozemok si nechajte pripraviť výkop s predpísanými rozmermi, tie konzultujte s výrobcom žumpy. Podklad vo väčšine prípadov netreba špeciálne upravovať, prípadne môžete naviezť vrstvu štrku v hrúbke približne 100 mm. Nevyhnutnosťou je však zabezpečiť prístup pre nákladné mechanizmy na zhotovenie výkopu a osadenie žumpy. Väčšina predajcov ponúka dovoz žumpy priamo na miesto stavby a jej osadenie pomocou hydraulického ramena, ktoré sa nachádza priamo na vozidle.
Prečo je potrebný certifikát?
Ako sme už spomenuli, pri preberaní žumpy je veľmi dôležité, aby vám dodávateľ odovzdal certifikát. Ten je dokladom o tom, že žumpa spĺňa predpísané vlastnosti. Certifikát budete musieť totiž priložiť k žiadosti o kolaudáciu stavby. Ak nebudete mať tento dokument k dispozícii, musíte zabezpečiť dodatočne tlakovú skúšku žumpy, ktorá predstavuje, samozrejme, ďalšie finančné výdavky. Odborníkov na túto problematiku nie je na Slovensku až tak veľa, takže treba rátať aj s prepravnými nákladmi oprávnenej osoby, ktorá takúto skúšku môže vykonať.
* článok pokračuje pod formulárom *
Kapacita žumpy by mala zohľadňovať počet osôb v domácnosti. Štvorčlenná domácnosť spotrebuje v priemere približne 5 m3 vody za týždeň. Zároveň je potrebné prihliadať na veľkosť plochy, ktorú máte na pozemku pre žumpu k dispozícii (žumpa s veľkosťou 10 m3 má rozmery 3 000 × 2 400 × 1 800 mm) a na kapacitu nádrže vozidla na vývoz žumpy (bežne 9 m3). Veľkosť výkopu pritom musí byť o 500 mm väčšia, ako sú rozmery žumpy.
Pár praktických tipov na záver
Umiestnenie na pozemku by malo byť čo najbližšie k verejnej komunikácii, a to vzhľadom na potrebu „vyvážať“ obsah žumpy. Dĺžka potrubia fekálneho vozidla je totiž obmedzená (približne 40 m). Prípadne je vhodné na žumpu napojiť potrubie, ktoré vyvediete k okraju pozemku a vybavíte špeciálnou koncovkou vhodnou na pripojenie fekálneho potrubia.
Zároveň by mala byť poloha žumpy taká, aby v mieste jej uloženia nedochádzalo k prejazdu alebo státiu vozidiel. Ak nie je možné žumpu umiestniť tak, aby v mieste jej uloženia nedochádzalo k prejazdu vozidiel, doobjednajte si k žumpe prejazdovú dosku. Na zakrytie vstupného hrdla do betónovej žumpy je určený liatinový poklop. Jeho použitie sa odporúča na miestach, kde sa predpokladá pohyb chodcov alebo prejazd vozidiel. Štandardne je súčasťou žumpy vstupné betónové hrdlo. Ak však potrebujete dĺžku hrdla zväčšiť, ponúkajú výrobcovia ako príslušenstvo doplnkové betónové hrdlo.
Ak nakoniec v obci vybudujú kanalizáciu, môžete žumpu využívať na zachytávanie dažďovej vody zo strechy domu a zachytenú vodu použiť na zalievanie záhrady.
Mohlo by vás zaujímať