Je ľahké byť bez vecí v byte bez vecí. Slovnou hračkou Byt bez vecí/Byť bez vecí popísal architekt Jaromír Krobot svoj pokus o vizuálne očistenie životného priestoru pri tvorbe tohto interiéru. Podarilo sa mu to vďaka tomu, že veci dostali svoje miesto. A to pri zachovaní otvorenosti, vzdušnosti a výhľadov. Architekt stavil na materiály vo svojej prirodzenej podobe až nahote, pričom zapojil aj haptiku. Materiál sa tak stal ornamentom a zároveň jedinou farbou.
Byt, v ktorom sa priečky odhaľujú
„Byt v Starom Meste sme dostali na stôl vo fáze výstavby bytového domu. Bolo tak možné urobiť drobné zmeny v dispozícii – zrušenie tretieho WC pri vstupe, ktoré sa nám zdalo nadbytočné, zmenšenie susednej kúpeľne a vytvorenie šatníka v tomto priestore. Ďalej sme oddelili kúpeľňu pri spálni šatníkovou skriňou, ale hlavne sme zamenili niektoré sadrokartónové priečky za murované tehlové. Tie sa teraz prezentujú ako odhalené,“ popísal zmeny na projekte Jaromír Krobot. Patrí medzi ne aj odkrývanie niektorých betónových stien.
Na projekte bytu spolupracoval s architektom Petrom Hudačom. Hlavnou snahou bolo vytvoriť dostatok sústredených úložných priestorov vo forme skriňových stien a menších miestností (šatník a komora). A to tak, aby umožňovali aj v rýchlom rytme každodenného života zachovávať hlavné priestory nezapratané, prečistené od vecí. „Veci, ktoré sa používajú, sú pekné, pretože sú užitočné. Veci, ktoré sa nepoužívajú, chceme skryť, odložiť,“ vysvetlil svoj zámer Jaromír Krobot.
Mohlo by vás zaujímať
Odkaz na noblesu staromestských bytov
Bratislavský byt má dispozíciu, ktorou doslova preplávate, a pekné výhľady, ktoré sa architekti snažili ponechať čo najviac otvorené. Tak vzniklo aj atypické riešenie kuchyne a obývacia izba iba s jednoduchou lavicou, inšpirovanou japonskou prácou s drevom. Dvojkrídlové dvere až po strop a trocha staromestskej noblesy odkazujú na mestské byty spred sto rokov.
* článok pokračuje pod formulárom *
Ako Jaromír priznal, inšpiráciou mu bola prerábka vlastného bytu na sídlisku, v priebehu ktorej zostala na nejaký čas jeho spálňa bez podlahy a nábytku: „Iba prázdna miestnosť s drevenou posteľou, rastlinou, bielymi stenami, bielym matracom, bielou penovou fóliou spod odstránenej plávajúcej podlahy a bielym závesom. Ten nástojčivý pocit pokoja v tejto izbe v kontraste so živým zvyškom bytu som si zapamätal a rozhodol sa pracovať s týmto zážitkom,“ upresnil.
Minimalisticky zariadený
Interiér ukazuje prirodzenú krásu materiálov ako dyha, tehla, sadra, betón či biele tkaniny. Tie zároveň zastupujú farby a prinášajú do návrhu výtvarnosť. Presklená stena kuchyne určila jej odľahčené riešenie. Centrom tejto časti sa stal kuchynský pult s malými úložnými priestormi s predmetmi každodenného použitia. Ostatné vybavenie a zásoby sú uložené v ďalších vrstvách kuchyne. Podobne minimalizované je i zariadenie obývačky.
„Byt je dosť raw a 100-percentne CAD free. Bol to zábavný pokus robiť všetko rukou, od skíc po výkresy pre stolárov. Pri návrhu sa robil iba overovací 3D model v Sketchupe,“ doplnil Jaromír Krobot rozprávanie o procese tvorby, ktorý bol rovnako „osekaný“ ako zariadenie samotného bytu.
VIZITKA
Byt D
Lokalita: Bratislava, Slovensko
Interiérový dizajn: Ing. arch. Jaromír Krobot
Spolupráca: Ing. arch. Mgr. art. Peter Hudač, PhD.
Návrh: 2021 – 2022
Realizácia: 2022
Mohlo by vás zaujímať