Moderná architektúra po vojne
Gustave Carlson sa v Spojených štátoch považuje za architekta aj umelca. Jeho práce zahŕňajúce rodinné novostavby i rekonštrukcie domov totiž pútajú pozornosť celou škálou štýlov a zaujímavých riešení. Inak to nebolo ani v prípade „eichlerovskej“ rezidencie v kalifornskom meste Palo Alto. Toto pomenovanie prischlo domom, ktoré vznikli na objednávku známeho realitného agenta Josepha Eichlera. Jeho developerské aktivity sa sústredili do oblasti sanfranciského zálivu a širšieho okolia Los Angeles. Pričinením tohto sociálneho vizionára vystavali v regióne medzi rokmi 1949 a 1966, vyše 11-tisíc nových domov, obzvlášť na území Palo Alto a prevažne pre ľudí zo strednej vrstvy.
Dom ako symbol optimizmu
Povojnový podnikateľ bol veľkým zástancom modernej architektúry, ktorú presadzoval nielen vo sfére individuálnej bytovej výstavby, ale tiež veľkých firemných budov. Takto sa mala podľa jeho názoru dostať do povedomia širokej verejnosti. Bol obzvlášť veľkým obdivovateľom slávneho architekta Franka Lloyda Wrighta. Väčšina eichlerovských domov mala podobné rysy, avšak rezidencia, ktorá sa dostala do rúk Gustava Carlsona, bola unikátna. Postavili ju v roku 1971 v kopcovitom teréne na lukratívnom pozemku, ktorý dnes sčasti zaberá golfové ihrisko. Navrhol ho na mieru architekt John S. Lynd, Eichlerov osobný priateľ.
Eichlerovský dom vo svojej podstate zhmotňuje slovo optimizmus. Tieto vzdušné, presvetlené a ľudskú mierku rešpektujúce stavby boli totiž v povojnovom období prísľubom, že vďaka modernému dizajnu sa dá zlepšovať kvalita domáceho života.
Gustave Carlson
Rekonštrukcia pre zberateľov umenia
V súčasnosti dom vlastnia noví vizionári – manželský pár so štyrmi dcérami, ktorý miluje umenie a vo svojej zbierke má viac než 90 diel. V prevažnej miere ide o vychádzajúce ženské autorky. Na základe ich požiadavky upravil architekt celú stavbu pre potreby súčasného bývania, ktoré je energeticky efektívne aj udržateľné, no súčasne nechal vyniknúť originálnu „kostru“ domu.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Aby zvýraznil samotnú vzdušnosť a veľkorysé riešenie domu, nechal Carlson odstrániť niektoré priečky, čím interiér prečistil. Súčasne skelet pod strechou ešte viac otvoril a umiestnil sem zasklený átriový svetlík nad hlavným spoločenským priestorom. Obývacia miestnosť sa tak premenila na miesto, ktoré je neustále zaplavené svetlom. Krov strešnej konštrukcie ponechal architekt priznaný a dvojitú výšku stropu zvýraznil strategickým výberom mobiliáru, napríklad hojdačky, ktorá visí na strešných trámoch.
Farebnejší a plný umenia
Samotnú architektúru zachoval autor rekonštrukcie čistú, takmer v monochromatickom ladení bielych, čiernych a sivých tónov. Tie dopĺňajú materiály, ako sú drevo, korok, prírodný kameň, ale aj tehla, ktorá tiež zdobí hlavný krb. Naopak, pri výbere nábytku a dekorácií sa nešetrilo farbami, ktoré sú do interiéru vnesené postupne po vrstvách modrých, koralových a žltých odtieňov. Priestory navyše pozdvihuje aj celé spektrum unikátnych umeleckých diel. Hostí trebárs vo vstupnej hale víta freska od umelkyne Mariel Capanna z Filadelfie.
Vizitka
Lokalita: Palo Alto, Kalifornia, USA
Architektonické riešenie: Gustave Carlson Design | gustavecarlsondesign.com
Interiérový dizajn: Atelier Davis
Krajinná architektúra: Groundcover Landscaping
Mohlo by vás zaujímať