Z čoho stavať dom v 21. storočí
Ak ste sa rozhodli pre murovací materiál, na výber máte viacero možností, z čoho stavať dom. Na trhu existujú pálené keramické tehly, ale aj pórobetónové, štiepkocementové či vápennopieskové tvárnice. Síce sa odlišujú svojimi vlastnosťami, niečo však majú spoločné. Vďaka presnému tvaru a perodrážke na zvislých plochách sa zvislé spoje zaobídu bez malty. Na vodorovné škáry stačí vrstva špeciálnej malty v hrúbke len asi 1 mm (obvykle sa nanáša pomocou špeciálneho valca).
Výhodou tohto systému je minimum malty, tým aj minimum zabudovanej vlhkosti v stavbe a eliminovanie tepelných mostov v mieste škár. Pri tehlách sa okrem tenkovrstvovej malty používa aj murovacia pena, ktorá sa nanáša z tuby pomocou aplikačnej pištole. Jej prednosťou je jednoduchosť – nemusíte ju namiešať a pri nanášaní si vystačíte s aplikačnou pištoľou. Navyše s ňou možno murovať až do teploty – 5 °C.
Rýchlosť výstavby však oproti tradičnému murovaniu viete zvýšiť ešte viac (až o 50 %). Čerstvou novinkou je malta pripravená na okamžité použitie. Zoberiete vedro s materiálom, naberiete na valček a nanášate – produktivita práce je oveľa väčšia a murivo má výborné parametre.
Mohlo by vás zaujímať
Murovanie trochu inak
Úplne odlišné murovanie predstavujú tvarovky systémov strateného debnenia – napríklad štiepkocementové. Tie sú sčasti vyplnené polystyrénom alebo celé vyrobené z polystyrénu či ľahkého keramického betónu. Do dutých tvaroviek sa zároveň vkladá oceľová výstuž a priebežne, vždy po vymurovaní niekoľkých radov, ich zalievame betónom. Ten vo finále vytvorí nosnú a zároveň akumulačnú vrstvu.
Požiadavky na murivo
Od obvodových stien očakávame, že budú pevné a únosné, čo sú typické vlastnosti materiálov s vysokou hustotou (objemovou hmotnosťou). Zároveň chceme, aby dobre tepelne izolovali, čo je, naopak, typická vlastnosť materiálov s nízkou hustotou. S týmto spojením sa výrobcovia vyrovnali rôzne.
Pri vápennopieskových tehlách sa využíva systém, ktorý sa v plnení každej z úloh spolieha na v danej oblasti najlepší materiál – ťažký a hustý vápennopieskový blok zabezpečuje statické funkcie a akumuláciu, tepelná izolácia zas izolačné parametre. Naopak, pri tehlách a pórobetóne stavili výrobcovia na sofistikované technológie, vďaka ktorým dômyselne spojili všetko v jednej tvarovke.
V ponuke výrobcov tehál môžete nájsť špeciálne tvarovky, ktoré splnia špeciálne požiadavky – napríklad na zvukovú izoláciu.
Zateplené či nezateplené?
Ktorý prístup je lepší? To nemožno jednoznačne rozsúdiť. V zásade platí, že systém „všetko v jednej tvarovke“ je vhodnejší pri tvarovo jednoduchých domoch. Netreba tu totiž riešiť komplikované detaily s hroziacimi tepelnými mostmi ani so zvýšenými statickými nárokmi. Výhodou je najmä jednoduchosť – vymurujete a hotovo, všetko sa vyrieši v jednom kroku. Tvarovky, ktoré spĺňajú tepelnotechnické požiadavky dnešnej aj budúcej normy, sú na trhu už dlhší čas. A hoci je ich cena vyššia, ak si spočítate náklady na lacnejšie murivo s horšími parametrami a realizáciu zatepľovacieho systému, obvykle sa dostanete na podobnú sumu. Avšak nie na podobný čas.
* článok pokračuje pod formulárom *
Naopak, zateplené murivo je všeobecne vhodnejšie na komplikovanejšie stavby. Keď sa totiž zložitejšie detaily prekryjú zateplením, spoľahlivo sa tým odstránia nežiaduce tepelné mosty. Ďalšou výhodou tohto prístupu je, že hrúbkou zateplenia sa dajú dobre regulovať tepelnoizolačné parametre obvodového muriva a optimálne tak vybalansovať tepelné straty podľa konkrétnych požiadaviek.
Využite komplexný systém od jedného výrobcu
Komplexný stavebný systém od jedného výrobcu stavbu výrazne zrýchli a zjednoduší. Myslite na to skôr, ako budete zvažovať, z čoho stavať dom. Takýto systém rieši všetky konštrukčné detaily pomocou doplnkových tehál pre rohy, ostenia a parapety, ďalej prvky pre komíny, preklady, stropy, strechy či správnu akustiku domu.
Málokto si tiež uvedomuje, že vo výstavbe moderných domov hrá kľúčovú úlohu tieniaca technika. V prípade, že si vyberiete systémový preklad, umožní vám inštaláciu väčšiny dostupnej tieniacej techniky. A to nielen počas výstavby, ale tiež kedykoľvek v priebehu užívania domu. Výhodou tohto riešenia je, že vo všetkých prípadoch zostane zachovaný dostatok integrovanej izolácie, aby nevznikli tepelné mosty.
Pálené tehly – moderný murovací materiál
Tehlu sú klasika s mnohými vylepšeniami, ktoré z nej robia naozaj moderný stavebný materiál. Aj jednovrstvové tehlové murivo tak môže dosiahnuť špičkové parametre.
Tento tradičný stavebný materiál sa na svojich prapredkov, pravdupovediac, už veľmi nepodobá – počínajúc rozmermi a končiac štruktúrou črepu. Na rozdiel do starej známej „té-pé-čky“, teda tehly plnej, sa dnes muruje z veľkých blokov. Tie v jedinej vrstve obsiahnu celú nosnú hrúbku múra. Tým sa zrýchlila výstavba a zmenšilo sa množstvo škár, ktoré boli najslabším miestom muriva. Podiel škár a tým aj malty v murive výrazne znížila aj výroba rozmerovo presných brúsených tehál, ktoré umožňujú murovanie na tenkú ložnú škáru.
Základom zmesi na výrobu tehál je aj dnes tehliarska hlina, ktorá sa lisuje do želaného tvaru, suší a nakoniec vypáli.
Dnes sa však do nej primiešavajú okrem iného aj vyhorievajúce ľahčivá, napríklad drevené piliny – po ich vyhorení ostanú v črepe drobné vzduchové dutinky, ktoré zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti tehly. Schopnosť izolovať zvyšuje aj tzv. voštinová štruktúra, teda systém zvislých rebier a dutín, pretože vzduch, ako je známe, je skvelý izolant. I keď mnohé dnešné voštinové tehly spĺňajú požiadavky tepelnotechnickej normy, ešte lepšie parametre dosahujú tehly s dutinami vyplnenými izolantom – polystyrénom alebo minerálnou vlnou. Izolácia je v nich navyše chránená a tepelnoakumulačná schopnosť múrov ostáva zachovaná.
Tehly sú ideálne na stavbu nie príliš komplikovaných domov – optimálne je totiž zvoliť jednovrstvové murivo, čím ušetríte čas, a využiť systémové riešenia, teda doplnkové formáty na typické detaily, ako je roh, parapet či ostenie. Ak sa rozhodnete tehlové murivo zatepliť, dbajte na dodržanie technológie (zatepľovať sa napr. musia suché múry s tenkou vrstvou omietky) a používajte len kotvy určené do dierovaných tehál.
Mohlo by vás zaujímať