Chata je výborným miestom na oddych a načerpanie nových síl. Pre ľudí, ktorí žijú v byte alebo rušnejšej časti mesta, sú chaty ideálnym riešením, ako sa dostať bližšie k prírode. Môžu sa tu venovať záhradkárčeniu, majstrovaniu či grilovaniu s rodinou a priateľmi.
Sú chaty na kľúč lepšie?
V minulosti bolo zvykom stavať chaty svojpomocne. Boli to predovšetkým menšie a relatívne jednoduché stavby, často bez napojenia na inžinierske siete. V súčasnosti sú už nároky na pohodlie a vybavenie chaty vyššie. Ak teda uvažujete o výstavbe chaty svojpomocne, je potrebné dobre premyslieť a naplánovať postup stavby. Spadajú sem aj nákup materiálov, prípravné práce a ďalšie potrebné kroky. Svojpomocný spôsob môže byť cenovo dostupnejší, no vyžaduje potrebné znalosti, zručnosti a dostatok času. Ak sa navyše chata nachádza ďalej od vášho bydliska, vaše možnosti pracovať na výstavbe chaty budú značne obmedzené.
Stavba chaty na kľúč vás odbremení od namáhavej práce či náročného organizovania výstavby. Zahŕňa všetky potrebné kroky od návrhu až po dokončovacie práce. Ušetrí vám množstvo času, starostí, aj zháňania a vybavovania. Cena sa odvíja od veľkosti, konštrukcie a vybavenia chaty a môže sa pohybovať od desiatok tisíc až po stovky tisíc eur.
Z hľadiska dizajnu sú zaujímavé aj pomerne praktické aj chaty v tvare písmena A so strechou siahajúcou až po úroveň terénu.
Chaty verzus rodinné domy
V prvom rade, chata sa využíva predovšetkým na rekreáciu. Je na vás, či si zvolíte chatu sezónnu, kam zájdete na víkendy maximálne od jari do jesene, alebo uprednostníte celoročne využiteľnú chatu. Takú môžete pohodlne obývať aj v zime a stráviť tam napríklad aj Vianoce či oslavy Silvestra. Spôsob využitia ovplyvňuje veľkosť chaty, jej dispozičné a materiálové riešenie, ale aj vybavenie a zariadenie.
Zabúdať netreba ani lokalitu, vysokohorské prostredie si vo všeobecnosti vyžaduje odolnejšiu stavbu, a to nielen z hľadiska tepelného odporu. V takýchto oblastiach sú často k dispozícii najmä svahovité pozemky – aj to môže mať vplyv na náročnosť pri zakladaní stavby, hoci pôjde o jednoduchý objekt. Rekreačná oblasť v blízkosti jazera zasa vyžaduje lepšie zabezpečenie stavby proti vlhkosti, prípadne vysokej podzemnej vode. Samozrejme, tá môže byť problémom aj na iných pozemkoch. V neposlednom rade zvážte aj dopravnú dostupnosť pozemku či napojenie na inžinierske siete.
Sezónna chata sa zvykne využívať v teplejšom období, čo sa odráža aj v menších nárokoch napríklad na zateplenie, spôsob kúrenia či iné vybavenie. Celoročná chata sa svojimi nárokmi na konštrukciu a vybavenie viac podobá na rodinný dom. Musí zvládnuť všetky rozmary počasia a poskytovať komfort používania aj v najväčšej zime.
So základmi alebo bez nich?
Na rozdiel od rodinného domu, chata nemusí mať vždy základy. To platí hlavne pri menších drevených alebo montovaných chatkách. Je však potrebné vhodne upraviť terén a zabezpečiť rovnosť podkladovej plochy, ktorá zároveň musí chatu chrániť aj pred navlhnutím a zabezpečí jej stabilitu. Väčšie, murované a viacpodlažné chaty už vyžadujú základovú dosku alebo základové pásy. Základy pre všetky materiálové typy chát však nielen poskytujú vhodný podklad pre stavbu, ale zároveň ju chránia pred vlhkosťou podložia, zlepšujú stabilitu a zamedzujú praskaniu múrov.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Murované chaty a ich výhody
Stavba chaty z tehál je klasikou, ktorú overil čas. Budete však potrebovať stavebné povolenie. Murované chaty však ponúkajú viacero výhod – majú výbornú odolnosť proti plesniam, hluku, hmyzu a hlodavce sa do nich tiež len tak ľahko nedostanú. Tehla je vyrobená z prírodných surovín, má vynikajúci tepelný odpor a dokáže vytvoriť v interiéri zdravú klímu. Plusom je aj možnosť recyklácie, čo zmenší záťaž pre prírodu. Stavba murovanej chaty na kľúč vás navyše odbremení od všetkých náročných aspektov výstavby.
V súčasnosti obľúbené montované drevostavby vedia podobne ako murované zabezpečiť moderné a kvalitné bývanie či relax. Medzi výhody montovanej chaty patrí predovšetkým suchý proces výstavby, ktorý je rýchly (celková výstavba zaberie približne tri mesiace) a nevyžaduje dodatočne dozretie a vysušenie stavby.
Potrebujete stavebné povolenie?
V prvom rade potrebujete vhodný pozemok. Na rozdiel od rodinného domu môžete postaviť chatu v záhradkárskej oblasti, kde sú pozemky zvyčajne dosť malé, čo znamená aj obmedzenie veľkosti chaty. Tu postavíte skôr menšiu sezónnu chatku. Väčšie pozemky na lazoch či v dedinkách ponúkajú možnosť postaviť si celoročnú chatu s väčšou rozlohou.
Z hľadiska stavebného zákona spadajú chaty buď medzi drobné alebo jednoduché stavby. Myslite na to, že väčšie chaty, resp. stavby nad 25 m2 a s výškou viac ako 5 metrov budú vyžadovať aj stavebné povolenie.
Stavba chaty (drobnej stavby), ktorá má rozlohu do 25 m2 a výšku do 5 m, si stavebné povolenie nevyžaduje, stačí vám ohlásenie stavby. Stavbu však ohláste ešte pred začatím stavebných prác. Ak sa rozhodnete pre stavbu väčšej chaty, s rozlohou nad 25 m2, stavebné povolenie bude potrebné podobne ako pri rodinnom dome. Ohlásenie či stavebné povolenie budete vybavovať na stavebnom úrade v obci, v ktorej sa chata nachádza. Dôležitou súčasťou stavby chaty je dobrý projekt. Aby ste mali istotu, že je vypracovaný správne a stavbu vám neskomplikuje, ale uľahčí, nechajte si ho vypracovať odborníkmi.
Stavba murovanej, montovanej či zrubovej chaty vyžaduje čas a plánovanie, no rozhodne stojí za to. Či sa rozhodnete pre stavbu malej záhradnej sezónnej chatky, alebo je vaším cieľom veľká celoročná chata na horách, poskytne vám vysnívané miesto na oddych.
Mohlo by vás zaujímať