Spolupráca so svetovým architektonickým portálom
Vizualizácie domov vznikali na základe množstva dát. Tím Ulises Design Studio na tomto projekte spolupracoval s medzinárodným architektonickým portálom Archdaily. Využil preto jeho databázu projektov ako východisko pre samotnú umelú inteligenciu. Základný prompt (otázka, resp. zadanie pre AI, pozn. red.) znel takto: „Ako by vyzeral súčasný dom prezentovaný na stránke Archdaily?“
Ako pracuje umelá inteligencia?
Keďže umelá inteligencia využíva systém strojového učenia, najskôr si robí podrobnú analýzu všetkých dostupných informácií, vrátane fotografií a obrázkov. S každým novým projektom na portáli sa teda naučí o čosi viac a koriguje svoje výsledky.
V kontexte existujúcich rodinných domov z jednotlivých krajín si umelá inteligencia sama zadefinovala prevládajúci architektonický štýl, z ktorého potom vygenerovala „šablónu“ na vytvorenie vzorového domu v danej krajine. Z databázy napríklad vzišlo (možno neprekvapivé) zistenie, že väčšina rodinných domov na stránke mala dve podlažia, pravouhlé línie, spoločenské funkcie sústredené na prízemí a privátnejšie zóny s veľkými okennými otvormi na vyššom podlaží.
* článok pokračuje pod formulárom *
Samozrejme, v tomto prípade umelá inteligencia nebrala do úvahy množstvo ďalších faktorov, ktoré architekti pri návrhu budov zvyčajne zohľadňujú, ako napríklad historický kontext zástavby v danom území. Na druhej strane však finálne obrázky umožňujú vidieť to, ako vo všeobecnosti vnímame svet a ako sa to následne premieta do architektonických návrhov.
Presnejšie zadanie – lepšie výsledky
Pri komunikácii s AI platí, že lepšie výsledky získate vtedy, keď svoj prompt sformulujete čo najkonkrétnejšie. Aby teda štúdio usmernilo tvorbu návrhov, pridalo do zadania ďalšie špecifikácie. Vybralo 15 krajín s odlišnými charakteristikami v architektúre, zúžilo okruh projektov na práce popredných architektonických štúdií a doplnilo vybrané priestorové typológie či materiály. Takto vznikla séria obrázkov, ktorá vizualizuje možnosti rezidenčného bývania v danom regióne.
Umelá inteligencia otvára nové možnosti
Podľa slov architektov je to iba „skromný príspevok“ k navrhovaniu budov prostredníctvom AI, pomohol však vytvoriť obraz o tom, aká môže byť architektúra určená na bývanie rôznorodá. Umelá inteligencia vie dokonca zohľadniť aj pôvodné ľudové stavebné technológie, kultúrny kontext, vopred určené materiály či pravidlá biofilického dizajnu (teda bývania v súlade s prírodou). V konečnom dôsledku tak dokáže predostrieť aj nové nepoznané priestorové možnosti využitia príbytkov. V niektorých návrhoch od AI sa objavujú aj stavby, ktoré vo veľkej miere využívajú tehlu, a to nielen ako základný stavebný prvok, ale tiež ako súčasť obkladov stien.
Náš tip na záver
V uvedenom projekte síce nefigurovala architektúra zo Slovenska, vy si však podobné obrázky môžete vyskúšať vygenerovať sami, a to pomocou AI v softvéri Midjourney (dostupná je aj Beta verzia zdarma). Predtým odporúčame pozrieť si niektorý z návodov na použitie, ktorých na YouTube nájdete desiatky.
Mohlo by vás zaujímať