Čo zvážiť pri výbere technológie
Ak sú v existujúcej podlahe alebo podklade výrazné nerovnosti, je potrebné ich dostať do roviny. Rekonštrukcia starej podlahy, ako aj pokládka novej, si vyžaduje suchý, čistý a rovný povrch. Výber správnej technológie závisí od stavu podkladu, typu plánovanej podlahovej krytiny, od hrúbky vrstvy potrebnej na vyrovnanie podlahy, nárokov na zvukovú či tepelnú izoláciu, ale aj od veľkosti plochy, na ktorej budete podlahu vyrovnávať. Na nivelizáciu môžete použiť potery a stierky, alebo realizovať suché vyrovnanie podlahy.
Vyrovnanie podlahy pomocou stierok a poterov
Vyrovnanie betónovej podlahy sa rieši formou poterov a stierok. Tie sa nanášajú na betónový povrch a pomocou hladítka sa zarovnajú a uhladia. Základom je poter, ktorý môže mať hrúbku od 20 do 50 mm a slúži ako hlavná vyrovnávacia vrstva. Stierka s hrúbkou od 1 mm sa nanáša na poter a funguje ako dodatočné a presnejšie vyrovnanie. Tieto vrstvy slúžia ako podklad pre dlažbu, linoleum, vinylové či iné druhy podláh.
Veľkou výhodou samonivelizačnej stierky a poteru je, že po vyschnutí tvorí dokonale rovný povrch. Vo všeobecnosti platí, že vyrovnávacia stierka alebo poter by mali mať rovnaký základ ako podklad, ktorý sa vyrovnáva – teda napríklad cementová stierka na cementovom podklade, anhydritová stierka na anhydritovom podklade.
Kedy je lepšia stierka?
Stierka je vhodná na vyrovnanie menších výškových rozdielov. Maximálna hrúbka je 20 mm. Môžete ňou vyrovnať aj väčšie rozdiely, ale potom ju musíte nanášať vo viacerých vrstvách. Podľa druhu nivelačnej hmoty sa líši maximálna povolená hrúbka jednej vrstvy. Schnutie je pomerne rýchle a závisí od hrúbky nanesenej vrstvy – prejdete sa po nej už po približne desiatich hodinách. Samotnú podlahovú krytinu však možno ukladať až po niekoľkých dňoch.
Ak potrebujete proces urýchliť, siahnite po rýchloschnúcej nivelačnej hmote. Pochôdzna je už po jednej hodine, je však drahšia než klasická. Postup je pri obidvoch rovnaký – najprv hmotu rovnomerne rozlejte po celej upravovanej ploche, potom vyrovnajte a za pomoci špeciálneho nivelizačného valčeka odstráňte zo stierky vzduchové bublinky.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Kedy zvoliť poter?
Poterom môžete vyrovnávať aj väčšie nerovnosti – jeho maximálna hrúbka pri aplikácii je 80 mm. Podobne ako pri stierkach by ste ho po rozliatí na plochu mali zbaviť vzduchových bublín. Aj starostlivosť o čerstvo aplikovaný poter má svoje pravidlá. Aspoň 48 hodín po nanesení je potrebné chrániť ho pred priamym slnečným svetlom a prievanom. Po tejto dobe je pochôdzny, ale podlahovú krytinu možno pokladať až po 5 dňoch.
Nivelizácia podlahy potermi a stierkami má viacero výhod – okrem vyrovnania povrchu spevní podklad, viaže jemné povrchové nečistoty a zlepšuje priľnavosť ďalších vrstiev. Celý proces je však náročný na kvalitné vyhotovenie, a preto jeho realizáciu zverte do rúk odborníkom.
Suché vyrovnanie podlahy
Klasické „mokré“ technológie, teda poter alebo stierka, sa vyznačujú tým, že potrebujú schnúť niekoľko hodín, niekedy aj dní. V prípade, že nemáte dosť času, alebo nemôžete v danom priestore použiť mokrý proces, riešením je vyrovnanie podlahy na sucho. Často sa používa ako príprava podkladu pre pokládku drevených podláh, v historických budovách, pri renováciách a všade tam, kde by mokrý proces mohol spôsobiť problémy. Je vhodné do starších domov, v ktorých konštrukcie potrebujú dýchať. Materiály pre suché vyrovnávanie podláh sú ľahké a hodia sa aj na úpravu podláh v podkroví. Majú tiež dobré zvukovoizolačné vlastnosti.
Existujú rôzne typy suchého vyrovnania podlahy. Na úpravu nivelizácie môžete použiť sadrokartónové, sadrovláknité a cementovláknité dosky, štruktúrované podlahové panely, ale aj suché betónové zmesi. Ak potrebujete vyrovnať väčšie nerovnosti, alebo uložiť do podkladu rôzne rozvody, môžete zvoliť vyrovananie podlahy pieskom či pomocou mineralizovanej štiepky. Sadrovláknité a cementovláknité dosky navyše dobre akumulujú teplo a hodia sa aj ako podklad pre podlahové vykurovanie.
Aby bolo vyrovnanie podlahy správne a bez problémov, neváhajte a poraďte sa s odborníkmi, ktorí vám pomôžu nájsť najvhodnejšie riešenie pre váš projekt.
Mohlo by vás zaujímať