Útulný dom s ušami
Mladý pár hľadal pozemok na výstavbu domu na okraji obce za Prahou. Oslovil ich nielen tunajší pokoj, ale aj príroda a hustá sieť cyklotrás, keďže sú aktívne založení. Svoje budúce útočisko si predstavovali ako horskú chalupu s kompaktným tvarom a plechovou strechou.
„Dom robí fasáda, to je to prvé, na čo sa človek pozrie. Preto som nechcel len sterilnú bielu omietku, ale prial som si fasádu ozvláštniť,“ hovorí investor: „A možnosť predĺžiť oplechovanie zo strechy na fasádu mi prišla ako najlepšie estetické aj finančné riešenie. Zároveň som tým rozdelil dom na dve hmoty, obývaciu časť sme oplechovali vrátane štítu, zatiaľ čo druhá časť, ktorá tvorí písmeno T a odpočinkovú zónu, má bielu fasádu. Hovorím tomu uši.“
Veľa svetla a dve terasy
Základ spomínaného „téčka“ tvorí spálňová časť, ktorá je orientovaná rovnobežne so severnou hranicou pozemku. Je tu hosťovská izba, spálňa, detská izba, WC a kúpeľňa. Kolmo smerom na juh sa napája spoločný obývací priestor s kuchyňou. „Toto riešenie nám umožnilo preskliť steny na dve strany – na západ a na východ. Vďaka tomu máme v dome nielen ranné, ale tiež popoludňajšie slniečko a rovnako si môžeme užívať dve terasy. Ráno raňajkovať s výhľadom do zelene a večer si vychutnať pohár pri západe slnka,“ popisuje každodennú prevádzku domu majiteľ.
Drevo s industriálnymi prvkami
Interiér si zobrala na starosť nežná polovička, ktorá ho poňala v striedmom škandinávskom štýle, doplnenom industriálnymi prvkami. Oceľ je natretá kováčskou čiernou farbou a vytvára príjemný kontrast k drevu, ktoré sa vyníma aj na podlahe. Majitelia zvolili trojvrstvovú dubovú krytinu. Drevené prvky sa „ťahajú“ naprieč domom až do podkrovia. A cítiť ho naozaj všade. „Stačí odísť na dva – tri dni preč a prvé, čo vám udrie do nosa po návrate, je vôňa dreva. Po drevenej podlahe sa navyše príjemne chodí naboso,“ pochvaľuje si majiteľ.
Mohlo by vás zaujímať
Vyše storočné trámy
Dubový dekor získalo obloženie kuchynskej linky, dvere, ale aj schody do galérie na poschodí. Hoci bývajú v novostavbe, zadovážili si prvok, ktorý do nej vnáša kus histórie. Čerešničkou sú totiž priznané trámy, ktoré obývací priestor otvorili až do krovu. „Drevá nie je nikdy dosť,“ podotýka investor a prezrádza, že trámy majú svoju vlastnú, viac ako storočnú históriu – pochádzajú z Jičína, a sú to pozostatky z Valdštejnskej koniarne a pivovaru z roku 1898.
* článok pokračuje pod formulárom *
Tehla bola prvá voľba
V prípade stavebného materiálu veľmi neváhali. Presvedčila ich rokmi preverená tradícia tehlových stavieb. „Vzniklo to na základe dlhých debát, pretože možností, z čoho stavať, je veľa. Keď sa rozhodli pre murovaný dom, jedinou otázkou, ktorú riešili, bolo zateplenie. Áno alebo nie? „Rozhodnutím nezatepľovať sme zúžili výber a dospeli k tehlám určeným na jednovrstvové murovanie, ktoré v šírke 50 cm dosahujú také skvelé tepelnoizolačné parametre, že ich vôbec netreba zatepľovať,“ vysvetľuje zanietený majiteľ.
Do stavby vložili veľa energie
Dom mala pôvodne postaviť stavebná firma na kľúč, ale v momente hrubej stavby prestala komunikovať. Po mesiaci čakania a sklamania stavitelia „vytriezveli“ a začali si hľadať remeselníkov sami. Vyštudovanému ekonómovi nezostávalo iné, len si všetko o stavbe načítať. „Po večeroch, po nociach, keď som sa vrátil z práce, som hľadal remeselníkov, dával dohromady ponuky… Bolo to náročné a hoci som za túto skúsenosť vďačný, takým stresom by som sa už rád vyhol. Človek si prešiel niečím, čo ho nejakým spôsobom obohatilo, do života mu dalo určité skúsenosti, ale zopakovať si to už nechcem. Navyše, našťastie všetko dobre dopadlo, ale keď si človek domyslí, čo všetko sa mohlo pokaziť…,“ priznáva investor.
Plány do budúcnosti
Jediným, čo dnes tak ľutuje, že do strechy osadil len jedno celodrevené strešné okno a nevpustil do interiéru viac denného svetla. Zo spoločnej obývacej časti, ktorá je otvorená do stropu, totiž vedie jednoramenné schodisko na galérii. Slúži na odpočinok, je tu šatňa a tiež priestor na detské hry bez toho, aby bol vidieť hračky a neporiadok. V pláne tiež majú doplniť pracovňu. „Ale je tu len jedno okno na východ. Keby sme urobili ešte aspoň jedno na západ, bolo by to lepšie, nie je tu toľko svetla, koľko by som si prial,“ dodáva majiteľ.
Dom pri Prahe
Zastavaná plocha: 149,8 m2 (+ terasy a garáž)
Úžitková plocha: 173,8 m2
Konštrukcia: betónové základové pásy a podkladová doska, obvodové murivo tepelnoizolačné tehly, na južnej strane vetraná fasáda, keramické stropy
Mohlo by vás zaujímať