Stavebný hybrid
Výrazná geometria, obnoviteľný životný cyklus a energetická efektívnosť, ktoré charakterizujú celkovú tvorbu belgickej architektonickej kancelárie BLAF, sú jasne viditeľné aj v tomto dome. Je však predsa čímsi osobitý, ide totiž o pozoruhodný stavebný hybrid. Kým vonkajšiu nosnú časť tvorí murovaná konštrukcia so samonosnou fasádou z lícovej tehly, vnútorná konštrukcia pozostáva z dreveného rámu vyplneného konopným betónom. Prečo architekti zvolili práve toto riešenie?
Bez tepelných mostov
Usilovali sa vyhnúť najmä stenám s množstvom izolácie, preto prišli s odvážnym nápadom – navrhli alternatívny hybridný vonkajší plášť, ktorý umožňuje reverzibilnú výstavbu. Najprv sa postaví vonkajšia stena a potom vnútri ľahký drevený rám, alebo naopak. Výhodou tohto riešenia je fakt, že dokážete rozobrať vonkajší „plášť“ bez toho, aby ste narušili vnútornú konštrukciu – a platí to aj v opačnom garde. Takto predišli aj vzniku tepelných mostov, pretože neexistujú žiadne spojivá medzi vnútornou a vonkajšou konštrukciou.
Dom rešpektujúci terén
Cieľom architektov bolo vytvoriť kompaktný a energeticky úsporný rodinný dom situovaný vo svahu. Východiskovým bodom návrhu bol rešpekt voči pozemku a širšiemu prostrediu, do ktorého je stavba zasadená. Aj vďaka tomu je čiastočne zapustená do terénu. Kompaktný objem pomohol zachovať vizuálne vzťahy medzi vonkajšou „verejnou“ časťou domu a okolitou krajinou. Vďaka pôdorysu v tvare rovnostranného šesťuholníka sa podarilo zastavať oveľa menšiu časť pozemku, ktorý si tak v maximálnej možnej miere zachováva svoj výrazne zvlnený reliéf.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Skosené hrany stavby zabezpečujú väčší odstup od hraníc pozemku, čo jednak poskytuje dostatok súkromia domácim aj susedom, ale takisto kreuje architektúru, ktorá do okolitého prostredia zasahuje skutočne minimálne. Tento dojem je zdôraznený tým, že bočné hrany domu, ktoré sú orientované k susedným pozemkom, nemajú žiadne alebo len nevyhnutné okenné otvory. Napriek svojmu kompaktnému tvaru však dom poskytuje dostatok obytného priestoru.
Vonkajšia terasa ako nárazník
V zadnej časti domu vznikla akási „ochranná“ zóna, ktorá sa nachádza medzi vonkajším nosným múrom a zasklenou fasádou. Tá je súčasťou vnútornej drevenej konštrukcie a siaha cez tri podlažia. V tejto zóne architekti navrhli terasu, ktorá v horúcich letných mesiacoch zabraňuje prenikaniu slnečných lúčov do domu, a teda aj prehrievaniu – funguje teda ako klimatický nárazník. Zasklená fasáda otvára na každom poschodí výhľady do okolitej krajiny. Stabilitu celého domu, a to aj pri zaťažení vetrom, zabezpečujú betónové prstencové nosníky.
VIZITKA
jtB House
Lokalita: Blanden, Belgicko
Autori: BLAF architecten | www.blaf.be
Ukončenie: 2022
Mohlo by vás zaujímať