Akustiku treba riešiť už vo fáze projektu
Doprava na ulici pred domom, štekajúci pes od susedov, deti pobehujúce po dome, zvuky práčky a umývačky… Neustály hluk. Nepríjemné? Nemôžete spať, sústrediť sa, vychutnať si v pokoji film? Tento problém sa dá riešiť, a to obvykle dvoma spôsobmi – premysleným návrhom stavby a voľbou vhodných stavebných materiálov. Samozrejme, ruka v ruke s vhodným materiálom musí ísť aj správna realizácia konštrukcií. Väčšina z toho, pochopiteľne, patrí do rúk profesionálov, požiadavka na riešenie, ktoré zvýši akustický komfort v interiéri, však musí vyjsť z vašej strany.
Nie je hluk ako hluk
Na akustický komfort v miestnosti je dôležité zníženie hluku, ktorý do nej preniká zvonka. Problémom sú teda zvuky, ktoré prechádzajú konštrukciami. A keďže ide najmä o zvuky, ktoré sa šíria dvoma odlišnými spôsobmi, dôležité sú dva akustické parametre konštrukcií. Prvým je tzv. vzduchová nepriezvučnosť, to znamená schopnosť konštrukcie stlmiť hluk, ktorý sa šíri vzduchom (napríklad hlasy či krik). Označuje sa ako Rw a udáva sa v decibeloch.
Čím vyššia je hodnota Rw, tým menej zvuku prejde na druhú stranu konštrukcie. Budete teda menej počuť napríklad hlasnú hudbu z detskej izby, deti zas nebudú počuť váš rozhovor či umývačku z kuchyne. Norma pre obytné priestory určuje pre steny medzi miestnosťami jedného bytu Rw ≥ 42 dB, medzi susednými bytmi by mala byť Rw aspoň 53 dB. Táto hodnota zodpovedá bežnému rozhovoru.
Druhým dôležitým parametrom je kroková nepriezvučnosť, ktorá má označenie Lnw. Hovorí o schopnosti stavebných prvkov alebo častí stavieb tlmiť hluk, ktorý spôsobujú nárazy na konštrukciu, a ďalej sa šíri v konštrukcii samotnej (napr. kroky, pád predmetov, ale aj vŕtanie či zatĺkanie).
Ako pomôže akustická tehla?
Základom je kvalitné a premyslené naprojektovanie stavby. Nepremyslené návrhy môžu obsahovať napríklad tzv. akustické mosty, ktoré výrazne znižujú zvukovú nepriezvučnosť stavby. Typickým príkladom akustického mosta sú elektrické zásuvky, ktoré sú oproti sebe na oboch stranách steny. Vzniká medzi nimi tunel (akustický most), ktorým sa prenášajú zvuky medzi miestnosťami.
Pre akustický komfort je zásadná aj voľba vhodných materiálov a konštrukcií so správnymi zvukovoizolačnými parametrami. Vzduchová nepriezvučnosť steny sa napríklad zlepšuje s jej vyššou plošnou hmotnosťou. Ako dobrý nápad by sa teda mohlo javiť postaviť hluku do cesty masívny múr. To by však znamenalo viac stavebného materiálu a s tým spojené nevýhody, ako sú vyššia cena či menej obytného priestoru na rovnakej zastavanej ploche. Navyše, prenosu krokového zvuku jednoduché masívne konštrukcie nebránia, skôr naopak.
Samozrejme, riešenie existuje. Dnes už sú bežne dostupné moderné stavebné materiály a prvky s výbornými akustickými vlastnosťami. Tie zaistia zvukovú izoláciu pri bežných rozmeroch a štandardnej náročnosti vyhotovenia. Ak teda máte vyššie požiadavky na akustický komfort v interiéri, stačí, ak na to upozorníte svojho architekta alebo projektanta.
Mohlo by vás zaujímať
Hluční susedia? Vyrieši to akustická tehla
Nemusí pritom ísť len o hluk zo susedného bytu. Rušiť vás môžu aj zvuky práčky či televízora zo susednej miestnosti, alebo dupot z detskej izby v podkroví. Pri stavbe rodinného domu by ste preto mali pamätať na zvukovoizolačné vlastnosti najmä pri stropoch a priečkach, ktoré oddeľujú dennú a nočnú zónu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Pri priečkach je ideálnym riešením akustická tehla. Treba však pamätať na to, že akustická deliaca stena bude plniť svoju funkciu iba vtedy, ak bude kvalitne zhotovená nielen ona, ale aj detaily jej napojenia na susedné konštrukcie. Napríklad skúste minimalizovať inštalácie v takýchto priečkach.
Ako filtrovať hluk z ulice
Keďže obvodové murivo rodinných domov býva dostatočne masívne, vďaka čomu dosahuje aj slušné hodnoty vzduchovej nepriezvučnosti, slabým miestom v ochrane proti hluku prenikajúcemu do interiéru zvonka sú okná. Ich bežná vzduchová nepriezvučnosť je asi 35 dB, kým Rw bežnej obvodovej steny je viac než 50 dB. Výmenou štandardných okien za prvky s Rw okolo 40 dB tak dokážete výrazne zlepšiť akustický komfort v interiéri.
Pri výbere okien si však treba uvedomiť, že zvuk sa správa inak ako napríklad teplo. Jednoducho je to iný fyzikálny jav. Systém, ktorý dobre izoluje tepelne, teda nemusí automaticky znamenať aj dobrú zvukovú izoláciu. Netreba tiež zabúdať, že zvukovoizolačné vlastnosti závisia nielen od skla, ale aj od rámov a tesnenia, najmä však od kvality montáže.
Lepšie zvukovoizolačné vlastnosti skla sa dosahujú viacerými spôsobmi. Akustika je však zložitá veda a veci nefungujú tak priamočiaro, ako by sa mohlo zdať. Platí síce, že od hrubšieho skla sa viac zvuku odrazí a menej ním prejde, pri izolačnom skle (teda známom dvojskle či dnes už skôr trojskle) sa však pridáva aj vplyv rezonancie, pretože pri niektorých frekvenciách prenáša vibrácie plyn, ktorým je izolačné sklo vyplnené. Toto je možné zlepšiť napríklad použitím nerovnako hrubých skiel. Lepším riešením sú však laminované sklá so špeciálnou akustickou fóliou vlepenou medzi sklenými tabuľami.
Zapojte exteriérové žalúzie a rolety
Ďalšou možnosťou, ako sa chrániť pred hlukom, sú predokenné rolety. Samozrejme, tie fungujú len vtedy, keď sú stiahnuté, sú teda vhodné predovšetkým do spální. V noci však môžu znížiť hluk v miestnosti až o 16 dB, čo vnímame ako pokles hlučnosti o polovicu. Navyše okná chránia aj pred prudkým dažďom, krúpami, vetrom či UV žiarením a fungujú tiež ako výrazný tepelnoizolačný prvok.
Pancier rolety sa navíja do boxu, ktorý môže byť viditeľný alebo skrytý pod fasádou či v stavebnom preklade. V obvodovom murive domov z kategórie A0 možno využiť aj univerzálny nosný preklad so zabudovanou tepelnou izoláciou. Výhodou moderných produktov je, že izolácia sa dá odobrať a do prekladu sa zabuduje tieniaca technika, a to aj dodatočne.
Hluk tlmí aj kroková izolácia
Podlahy sa vždy skladajú z viacerých vrstiev s rôznou funkciou. Z hľadiska akustiky je pritom kľúčové oddeliť vrchné vrstvy od podkladovej nosnej konštrukcie (stropu), a tiež od okolitých stien izolačným materiálom, ktorý preruší šírenie krokového hluku v konštrukciách. Kroková izolácia pod nášľapnou vrstvou obmedzí šírenie hluku do miestností pod podlahou aj do tých susedných.
Ak sa vám zdá rekonštrukcia podlahy momentálne príliš nehodí, skúste tlmiť hluk aspoň čiastočne, napríklad kobercami na celú plochu miestnosti.
Mohlo by vás zaujímať