Sokel je citlivou časťou stavby
Sokel je dôležitou súčasťou stavby. Keďže je situovaný na styku steny s terénom, predstavuje pomerne namáhaný prvok konštrukcie, ktorý má vyššie riziko vzniku tepelných mostov. Okrem bežných poveternostných vplyvov, ako je slnečné žiarenie, musí odolávať aj mechanickým poškodeniam, ako sú rôzne nárazy či odery. Taktiež je často vystavený napadanému snehu či dažďu, ktorý sa odráža od zeme a znečisťuje tak povrch sokla. Zhotoviť a odlíšiť od fasády ho môžete rozličným spôsobom, napríklad aj tak, že ho vysuniete.
Vysunutie tehál druhého radu
Bežným riešením detailu sokla nepodpivničeného domu môže byť založenie obvodového muriva na prvý rad tehál menšieho formátu, napríklad s hrúbkou 300 mm. Toto riešenie predstavuje jednostranné vysunutie tehál druhého radu smerom von a lícovanie týchto dvoch formátov z vnútornej strany. V prípade kombinácie tehál s hrúbkou 300 a 440 mm však nastáva vyloženie až 140 mm. Pri takto veľkom vyložení však existuje riziko statickej poruchy.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Druhý rad tehál posunutý dovnútra
Čo sa stane, keď sa tehly v druhom rade posunú mierne smerom dovnútra? Tlakové napätia sa predovšetkým v ložnej škáre rovnomernejšie rozložia a na prvý rad tehál pôsobí menšie excentrické zaťaženie. Z konštrukčného hľadiska získame na vnútornej strane niku, ktorá sa dá využiť dvoma spôsobmi:
- pridať tepelnoizolačnú vrstvu aj z vnútornej strany,
- využiť takto vzniknutý priestor na rôzne vedenia, ako sú voda, kúrenie a podobne.
Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete, návrh detailu sokla si však celkom určite nechajte vypracovať špecialistom, statikom.
Mohlo by vás zaujímať