Tepelnoizolačná omietka – riešenie pre peňaženku
Spotrebu energie na vykurovanie dokážete znížiť tak, že skombinujete viac opatrení. Vtedy dosiahnete najlepší efekt. Môžete zvýšiť tepelnoizolačné vlastnosti obálky domu zateplením obvodového muriva a strechy, vymeniť starý kotol za nový a oveľa výkonnejší alebo použiť ďalšie technológie, ktoré dokážu znížiť množstvo spotrebovanej energie. Nemusíte však nevyhnutne voliť len tie najmodernejšie technológie. Niekedy totiž môžu byť mimo vašich finančných možností, hoci naozaj dokážu byť prínosné. Tepelnoizolačná omietka bude ohľaduplná aj k vašej peňaženke, a pritom prinesie dobrý výsledok.
Ako funguje tepelnoizolačná omietka?
Tepelnoizolačné omietky obsahujú plnivo, ktoré má tepelnoizolačné vlastnosti. Medzi omietky s tepelnoizolačnými vlastnosťami môžeme zaradiť aj omietky určené na sanácie alebo historické budovy. Tepelnoizolačného plniva, ako je napríklad perlit či polystyrén, je v takýchto typoch omietok pomerne veľa – takto dosahujú lepšie izolačné vlastnosti než bežné omietky s plnivom z kameniva.
Napríklad, omietka plnená polystyrénom by sa dala prirovnať k polystyrénbetónu, pretože obsahuje veľa granulovaného polystyrénu a výrazne menej kameniva. Tepelnoizolačné omietky majú vďaka tomu v porovnaní s hutnými (bežnými) jadrovými omietkami až takmer 10-krát vyššiu tepelnoizolačnú schopnosť.
Vlastnosti tepelnoizolačných omietok
Ako vhodný podklad môže fungovať staré, ale aj nové murivo, čiže plná alebo dierované tehla, pórobetón, betón a pod. V prípade starých murív by ste mali odstrániť všetky pôvodné omietky a skontrolovať, či je murivo súdržné. Na všetky bežné typy murív sa ako príprava podkladu používa prednástrek s hrúbkou 2 mm, ktorý ľudoví stavitelia zvykli nazývať aj špric.
Zmes tepelnoizolačných omietok určených na pórobetónové a vápennopieskové murivo obsahuje anorganické spojivá i plnivá na báze skla a zušľachťujúcich prísad. Vďaka kombinácii vyľahčujúceho plniva a sklenených vlákien dosahujú omietky určené do exteriéru a interiéru nízky súčiniteľ tepelnej vodivosti, čím zvyšujú tepelnoizolačné vlastnosti stien. Zároveň majú vysokú paropriepustnosť a ľahko sa spracovávajú. Keďže ide o systémové riešenie, nie je potrebná penetrácia. Tepelnoizolačné omietky však viete použiť aj na iné materiály. Podobne ako bežné omietky ich môžete aplikovať buď ručne alebo strojovo.
Tepelnoizolačné omietky sú obzvlášť vhodné na vysoko tepelnoizolačné materiály z jednovrstvového pórobetónového muriva (napr. z tvaroviek Ytong Lambda YQ), ktoré špeciálne ľahké povrchové úpravy priamo vyžadujú. Ich tepelná vodivosť je v porovnaní s bežnými omietkami výrazne nižšia.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Čo je tepelnoizolačný náter?
Okrem samotných tepelnoizolačných omietok si môžete vybrať aj nátery a stierky vhodné na úpravu stien v interiéri. Tepelnoizolačné stierky napríklad obsahujú špeciálne drobné duté guľôčky, ktorými sa po celej hrúbke zaschnutého farebného filmu vytvorí tepelná zábrana – tá poskytuje na pocit teplejší a príjemnejší povrch ako v prípade ostatných okolitých plôch.
V kombinácii s vnútornou tepelnoizolačnou farbou sa tepelnoizolačný účinok ešte zvyšuje. Okrem toho riešenie zamedzuje vzniku kondenzácie vodnej pary na povrchu náteru. Ak aj napriek tomu dôjde ku kondenzácii, voda na povrchu vyschne rýchlejšie ako pri klasických maliarskych farbách. Tým sa znižuje možnosť vzniku plesní na stenách. Na zvýšenie účinku všeobecných vlastností, vrátane pocitu teplejšieho povrchu a väčšej úspory energie, odporúčajú výrobcovia kombinovať stierku s náterom.
Príprava podkladu pred nanesením termoizolačnej stierky je podobná ako pri bežných stierkach. Najlepšie urobíte, ak na veľmi nasiakavé podklady alebo iné problematické podklady nanesiete vhodný základný náter.
Termoizolačný náter v interiéri
Aby ste udržali teplo v interiéri, najdôležitejšie je dosiahnuť jeho rovnomerné rozloženie v miestnosti a zabrániť kondenzácii vodnej pary na stenách. Aj to možno dosiahnuť termoizolačným náterom. Takýto náter vedie teplo ako „minikachle“. Vďaka svojim vlastnostiam a značne zväčšenému povrchu stien rýchlo a dobre rozvádza sálavé teplo od tepelného zdroja k vzdialenejším povrchom stien a k stropu. Tie potom sálajú teplo do interiéru omnoho rovnomernejšie.
Zároveň dochádza k odvodu nadmernej vlhkosti zo stien, čo je rozhodujúce pre tepelnoizolačný efekt, pretože suché steny izolujú omnoho lepšie ako vlhké. Podľa údajov výrobcov možno náterom ušetriť až 30 % nákladov na kúrenie.
Vďaka zníženému prechodu tepla cez steny a zvýšeniu povrchovej teploty stien nedochádza len k šetreniu energie potrebnej na vykurovanie miestností, ale aj k celkovej tvorbe optimálnej klímy v interiéri vhodnej aj pre alergikov či astmatikov.
Mohlo by vás zaujímať