Na čo slúži stavebný preklad?
Preklady (nazývané aj nadpražie) sú dôležité konštrukčné prvky. Tvoria horizontálnu časť nosného alebo nenosného muriva, ktorá sa nachádza nad stavebnými otvormi, ako sú okná, dvere či výklenky. Na výber existujú rôzne typy stavebných prekladov. Ploché keramické preklady sú pomerne štíhle, samotné sú preto nenosné. Často sa používajú ako tzv. spriahnuté preklady, ktoré pozostávajú z dvoch častí. Jednu tvorí vlastný keramobetónový prefabrikovaný preklad, druhú tlaková zóna, čo je vymurovaná a plne premaltovaná (alebo vybetónovaná) výmurovka nad vlastným prekladom.
Keď spomíname nosný stavebný preklad, máme na mysli konštrukciu, ktorá je po osadení do cementovej malty plne staticky únosná. V obvodovom murive ich kvôli eliminácii tepelných mostov treba kombinovať s tepelnou izoláciou. Ideálne je tiež, ak má takýto preklad pohľadovú stenu v tehlovom vyhotovení a môže slúžiť ako podklad pod omietku. Nosné stavebné preklady však môžu mať v sebe zakomponovanú aj tepelnú izoláciu či dokonca prípravu na umiestnenie vonkajších žalúzií alebo roliet.
Stavebný preklad, ktorý znamená problém
S akými chybami pri zhotovaní stavebných prekladov sme sa stretli my? Nad niektorými skutočne hlava zostáva stáť, presvedčte sa sami.
Podivná šikmina
Ako to myslel murár v tomto prípade, nám nie je jasné. Plánoval dosku nechať v stene namiesto prekladu, alebo predpokladal, že keď murivo stuhne, bude dosť pevné, aby latu odstránil a nechal tehly len tak vo vzduchu?
Nesprávne uloženie prekladu
Nesprávne uložený stavebný preklad patrí medzi najčastejšie problémy pri osadzovaní. V tomto prípade vysoký preklad leží na svojej širšej strane, pričom správne by mal ležať na užšej, čiže tak, aby stál. A, samozrejme, použitie nejakej tehlovej tvárnice, ktorú „majster“ azda našiel kdesi pohodenú na stavbe, ako podpery pod preklad (a navyše s dierovaním z exteriéru do interiéru) je mimoriadne zlý nápad.
Zle zhotovená tlaková zóna aj ostenie
V tomto prípade ide o tzv. nízky alebo plochý preklad, ktorý sa má zabudovať tak, ako ho vidíme. Otázkou je zhotovenie tlakovej zóny nad stavebným prekladom, zvislé škáry medzi tehlami nad prekladom by totiž mali byť premaltované. Ďalším nedostatkom je ostenie, na ktorom je preklad položený: murár ho zhotovil z prerezaných tehál, pritom ostenie pod prekladom by sa vždy malo končiť celou alebo polovičnou tehlou.
Stavebný preklad vo vzduchu
Vysoké preklady zabudované v nesprávnej polohe, čiže naplocho, sme tu už videli. Ale skúste nám povedať, na čom tento preklad vlastne leží? Áno, žiaľ, vidíte dobre. Tento preklad viac-menej levituje vo vzduchu. Ten vedľa neho leží možno na ráme okna.
Tri chyby v jednom
V tomto prípade zjavne nemal murár svoj deň. Najprv sa rozhodol „dorovnať“ murivo pod prekladom nasucho uloženými kusmi pórobetónu a následne uložil preklad tak, že nechal vedľa neho dieru, a samotný preklad leží len na pár centimetroch prasknutej pórobetónovej kocky. Áno, máme tu tri chyby v jednom.
Opačná strana prekladu z predchádzajúcej fotografie. Skutočne sa zdá, akoby murár nestaval dom, ale hrad z kociek.
Podobný problém ako na predchádzajúcich obrázkoch – koniec prekladu leží na rôznych kúskoch tehál, na tom, čo mal pán majster práve poruke. Zrejme si murár povedal, že keď sa to omietne, nebude to vidieť.
Stavebný preklad podložený dierovanou tehlou
Tu sa murár rozhodol použiť ako preklad oceľový I-profil. V podstate nezačal zle, no realizácia je zúfalá. Okrem toho, že majiteľovi celkom určite vytvoril obrovský tepelný most, navyše preklad podložil nenosnou pozdĺžne dierovanou tehlou, možno kusom HURDIS-ky, navyše s dierovaním smerom z exteriéru do interiéru.
* článok pokračuje pod formulárom *
Chyba na chybe
Aj keď v tomto prípade ide o monolitický preklad zhotovený na stavbe, chýb sa tu nájde opäť dosť: nedostatočná tepelná izolácia prekladu z drevovláknitých dosiek, nedostatočná väzba muriva na rohu domu v úrovni prekladu a dodatočné zúženie otvoru o polovičnú šírku tehly – pod prekladom ešte chýba posledný kus tehly.
Preklad, ktorý nesedí s oknom
Z týchto fotiek sa zdá, akoby na Slovensku murári stavali bez projektovej dokumentácie. Ťažko povedať, čo bolo skôr. Či nákup krátkych prekladov, alebo hľadanie tej správnej šírky okna? Po niekoľkonásobnom zúžení pôvodného otvoru leží preklad na prílepkoch s pochybnou únosnosťou.
Opäť sa stretávame s podobným prípadom, ako na predchádzajúcom obrázku – vidíme nedostatočnú úložnú dĺžku prekladov na dodatočne domurovaných osteniach, tentokrát pravdepodobne z tehál určených na nenosné priečky. Aby sme však boli spravodliví, treba vyzdvihnúť snahu o správne zhotovenie tlakovej zóny nad prekladom so vzorne vyplnenými maltovými škárami.
Mohlo by vás zaujímať
Stavebný preklad na jednotku
Našťastie, naši stavební majstri dokážu svoju prácu odviesť perfektne. Po niekoľkých nezdaroch si pozrite, ako sa stavebný preklad zhotovuje správne. Ako prvý môžete vidieť správne vyhotovený tzv. nízky preklad s premaltovanými styčnými škárami nad prekladom.
Vysoký stavebný preklad
Montáž kompletného prekladu s použitím prefabrikovaných prvkov závisí od typu prekladu. Tzv. vysoké preklady, spravidla na výšku tehly, ukladáme vždy nastojato. Ich počet závisí od hrúbky steny, resp. od zaťaženia prekladu. Hodia sa najmä na preklenutie otvorov v obvodovej stene, kde sa základné výšky, ako je výška parapetu a výška okenného otvoru, navrhujú ako násobky výšky tehál. Na obvodové murivo sa osadí jeden preklad z exteriérovej strany a tri preklady z interiéru. Do voľného priestoru medzi osadené preklady sa vloží tepelná izolácia s rovnakou výškou, akú majú preklady, a hrúbkou, ktorá zodpovedá šírke medzery.
Pozeráte sa na právne zhotovený vysoký preklad v obvodovej stene, s dostatočnou úložnou dĺžkou, uložený v maltovom lôžku na celých tehlách. Z exteriérovej strany ho vypĺňa izolácia, na záver je previazaný viazacím drôtom, aby nedošlo k pádu krajných prekladov počas montáže.
Celkový pohľad na správne a precízne zhotovený vysoký preklad. Po vyskladaní kompletného prekladu sa medzera medzi prekladom a tehlami v poslednom rade muriva vyplní tehlovými blokmi upravenými na potrebný rozmer a styčné škáry sa premaltujú tepelnoizolačnou murovacou maltou, alebo sa vyplnia montážnou PU penou.
A na záver ešte jeden detail. Pohľad na správne zhotovený stavebný preklad zospodu.
Mohlo by vás zaujímať