Aké sú vaše očakávania?
Nájdite si dostatok času na zodpovedanie základných otázok, aby ste sami zistili, čo od záhrady očakávate. Keď si ujasníte svoje predstavy a preferencie, plánovanie záhrady vám pôjde ľahšie. Odpovede na nasledujúce otázky budú dôležité aj v prípade, že sa obrátite na profesionálnu firmu či záhradného architekta:
- Koľko času chcete venovať starostlivosti o záhradu?
- Máte deti? Budú mať dostatok bezpečného miesta na hranie?
- Plánujete domáce zvieratá alebo psa? Budú mať dosť miesta na výbeh?
- Ako sa stravujete? Chutí vám zelenina a ovocie? Radi varíte a zavárate?
- Uprednostňujete prácu s rýľom alebo grilovanie a oddych s rodinou?
- Je pre vás lepší bazén či jazierko s rybičkami?
- Neprekáža vám pravidelné kosenie trávnika?
Spíšte si postupne všetko, čo potrebujete v exteriéri na prácu i na oddych: letná kuchyňa, terasa, gril, jedálenský stôl, strom s hojdacou sieťou, miesto na vešanie bielizne, vonkajšia sprcha, kompost, pieskovisko, búda pre psa, menší sklad na náradie, trampolína či bazén. Ešte väčší význam to má vtedy, ak vaša záhrada nie je veľmi priestranná. Niektoré zo želaných prvkov možno budete musieť vypustiť, prípadne upraviť ich veľkosť. Práve tu zistíte, že pomoc profesionála je neoceniteľná.
Niečo z toho si vyžaduje prácu murára, tesára či zabezpečenie technických prípojok. Sú to všetko veci, ktoré potrebujú priestor, na ich umiestnenie je preto dobré myslieť v predstihu.
„Rovnakú pozornosť, akú venujete farbám stien či výberu podláh a zárubní, doprajte aj záhrade. Mala by vystihovať váš životný štýl, nie je to len kus trávy vonku – je to váš pobytový exteriér.“
Lucia Bullová, záhradná architektka
Plánovanie záhrady riešte spolu s domom
Keď už máte o záhrade ucelenú predstavu, môžete začať premýšľať nad rozpočtom. Financovanie záhrady je rozumné plánovať zároveň s domom. Dajte si vypracovať projekt exteriéru so všetkými stavbami, sieťami a výsadbami zelene. Presnejšie odhadnete náklady na realizáciu svojho vysnívaného bývania v dome so záhradou.
Dôležité je, aby ste mali v ruke plán záhrady spolu s plánmi domu. Tak môžete využiť hneď tých istých remeselníkov pri stavbe domu, ale aj pri všetkých záhradných úpravách. Tá istá stavebná firma vám vydláždi terasu, chodníky, postaví oporné múriky, schodiská alebo záhradný pavilón. Ten istý elektrikár natiahne káble na závlahu aj bazénovú technológiu. Uvedomte si, že neexistuje záhradný murár ani záhradný elektrikár.
Ak oddelíte stavbu domu od exteriéru, vaše náklady sa môžu zvýšiť o 30 až 50 %. Keď stavebná firma položí v záhrade pár štvorcových metrov dlažby navyše, vymuruje múriky alebo natiahne 15 m kábla a 10 m vodovodného potrubia, bude vás to stáť zanedbateľnú sumu. Zavreli ste dvere za dodávateľom stavby skôr, než sa „postavil“ exteriér? Potom vedzte, že vaše náklady neúmerne narastú. Zvyčajne len ťažko nájdete ochotnú firmu, ktorej sa oplatí položiť len tých 15 m kábla a 10 m rúr. A ak áno, poriadne sa to predraží.
Mohlo by vás zaujímať
Základná kompozícia
Jednotlivým prvkom treba nájsť v záhrade to pravé miesto, od čoho sa odvíja samotná kompozícia záhrady. Môže pozostávať z predzáhradky, oddychovej a úžitkovej časti či detského ihriska.
Často využívaná terasa býva logicky umiestnená hneď pri dome, podobne i herné prvky pre deti. Tie by mali byť na očiach i pri pohľade z interiéru, aby ste vedeli deti sledovať aj pri príprave jedla či pri káve s kamarátkou. Bazén alebo jazierko situujte na slnečné stanovište, ideálne čo najbližšie k domu. Praktické je, ak nadväzuje priamo na terasu pri dome, keďže prejdete „bosou nohou“ z interiéru až do vody. Rovnako umiestnite i záhradný gril či kozub. Kúrite drevom? Úložný priestor naň si naplánujte kúsok od domu a zvážte pevný chodníček, aby ste nechodili po drevo v blate.
Ďalej v záhrade môže mať, miesto záhradný domček, altánok či lavička. Do rohu alebo na koniec záhrady patrí tiež kompostovisko, ideálne schované za záhony či živý plot.
* článok pokračuje pod formulárom *
Pri plánovaní záhrady a jej jednotlivých zón myslite i na rozloženie pevných chodníkov – uľahčia vám prístup od vchodu k bránke, ku garáži či k odpadovej šachte. Pohyb po spevnených plochách musí byť bezpečný a praktický. S tým súvisí i naplánovanie osvetlenia. Vedľajšie chodníčky môžu byť tvorené platňami z prírodného kameňa, zapustenými drevenými podvalmi či len vysypané štrkom.
Naplánujte si pekné pohľady zo záhrady na dom, ale i z interiéru smerom von. Ak sa vám ponúka krásny výhľad na krajinu, podporte ho, v opačnom prípade si pomôžte zaujímavou rastlinnou výsadbou.
Vytvorte priestor na zeleň
Tak ako ľudia, aj rastliny potrebujú na svoj život dostatočný priestor. Všetky mladé rastliny vyžadujú dostatok miesta na svoj rast. Skúste si predstaviť všetky kríky či kvety v ich finálnej výške a podobe. Podľa toho ich potom v záhrade rozmiestnite. Všeobecne platí, že väčšie druhy sa vysádzajú do pozadia záhrady, menšie dopredu. Veľmi nízke druhy rastlín vysaďte k terase a posedeniu.
V malých záhradách si dávajte pozor najmä pri sadení stromov. Radšej si vyberajte medzi kultivarmi s nízkym vzrastom. Informácia o výške dreviny je naozaj zásadná. Predstavte si, ako strom, keď vyrastie, ovplyvní celú záhradu, najmä nezabúdajte, že stromy už neskôr nepresadíte. Živý plot neraz dosahuje výšku dva metre a potrebuje minimálne štvrtinu svojej dĺžky ako odstup od okolitých objektov.
Ak má vaša záhrada vyzerať pekne, nekupujte jednu levanduľu, ale rovno štyri či viac, no zasaďte ich v správnej vzdialenosti od seba. Časom dorastú a vytvoria pekný trs. Vždy sa snažte kupovať niekoľko rovnakých rastlín a vytvorte skupinku. Pritom môžete kombinovať druhy kvitnúce v rôznom období. V každom čase tak bude vaša záhrada na niektorom mieste hýriť farbami.
Záhradník verzus záhradný architekt
Ak sa rozhodnete pri plánovaní záhrady pre pomoc odborníka, mali by ste vedieť, čo vlastne od koho očakávať. Medzi prácou záhradného architekta a záhradníka je totiž veľký rozdiel.
Architekt je tá osoba, ktorú potrebujete celkom na začiatku. Ak máte plán pozemku s osadením domu, prizvanému záhradnému architektovi pripravte jednu kópiu. Ukážte mu fotky záhrad, ktoré sa vám páčia. Spíšte mu zoznam svojich vysnívaných záhradných prvkov a rastlín. Prediskutujte s ním všetky prvky, ktoré v záhrade túžite mať – terasu, zimnú záhradu, kozub.
Skúsený architekt s vami určite zváži plusy a mínusy jednotlivých riešení vzhľadom na veľkosť pozemku, orientáciu na svetové strany, na deti a ich vek. Zhodnotí, aký druh pôdy je v okolí domu a akým rastlinám sa tu bude dariť. Rozvrhne a usporiada priestor na základe vašich predstáv a životného štýlu. Následne vám vypracuje projekt na všetky stavebné úpravy vrátane chodníkov, efektívneho tienenia, oplotenia, závlah a osvetlenia.
Záhradník je ten, ktorý vám to celé napokon doladí, pomôže s kúpou rastlín, zasadí ich a pravidelne vám ich môže upravovať. Zvoľte teda správne, akého špecialistu v akej fáze budete potrebovať, aby ste predišli sklamaniu z nesprávnych očakávaní.
Mohlo by vás zaujímať