Bytovka z internátu
Oba byty sa nachádzajú v objekte, ktorý pôvodne slúžil ako stredoškolský internát. Pri jeho rekonštrukcii developerská firma zmenila klasické študentské bunky na menšie dvojizbové byty s rozlohou približne 35 štvorcových metrov, ideálne ako štartovacie bývanie. Ku každému patrí aj lodžia s plochou takmer päť štvorcových metrov. Tá sa tiahne pozdĺž oboch izieb a je prístupná z obývačky.
Kým Diana sa chopila dizajnovej stránky bytov, Patrícia sa postarala o realizáciu. So zariaďovaním začali v štádiu holobytov, v ktorých boli zrealizované len elektro- a vodoinštalácie. Omietky, podlahy, obklady, zárubne aj dvere bolo potrebné navrhnúť a zrealizovať. Umiestnenie kuchyne a rozmiestnenie väčších kusov nábytku bolo viac-menej dané dispozíciou a rozvodmi, štýl a farebnosť každého z bytov však určila osobnosť majiteľa a kreativita dizajnérky.
Čarovanie s dispozíciou
Do každého z bytov sa vchádza cez malú predsienku, ktorá má sotva jeden štvorcový meter. Jej súčasťou je nika, do ktorej bolo možné umiestniť vešiak, skrinku na topánky, prípadne na mieru vyrobenú menšiu skriňu. V dámskej verzii ju autorky interiéru vybavili jednoduchou policou, vešiakmi a praktickou lavicou.
Priestor sa hneď pri vstupe do bytu otvára do dennej časti, ktorú tvorí menšia obývačka s kuchynským kútom. Linka má v oboch bytoch tvar písmena U a ukončuje ju pracovná plocha, ktorá zároveň slúži ako vyšší jedálenský stôl s barovým sedením. V prípade potreby môžu pri ňom relatívne pohodlne stolovať štyria ľudia. Do oboch neveľkých obývačiek zvolili Diana s Patríciou jednoduché základné zariadenie – pohovku, konferenčný stolík, kresielko, resp. taburetku, vyššiu komodu a nižšiu skrinku pod televízor.
Ani jeden z interiérov neostal „utlačený“ pri zemi. Obrazy a dekorácie na stenách mu dodali výšku, vďaka čomu priestor pôsobí vyvážene a harmonicky.
Z dennej zóny sa vstupuje do spálne, pomerne veľkorysej kúpeľne a samostatného WC. V oboch spálňach urobili autorky interiéru dôležitú zmenu oproti návrhu developera – časť úložného priestoru vo vstavanej skrini obetovali a vytvorili tu pracovný kútik. Ten totiž nebolo možné umiestniť v inej časti bytu a Annamária aj Boris ho nevyhnutne potrebovali na štúdium a na prácu.
Byt podľa ženského princípu
Annamária, študentka Katolíckej univerzity, rada číta a venuje čas priateľom, v budúcnosti sa chce venovať práci s mládežou. V jej zadaní znelo, že by si želala typicky ženský interiér v neutrálnych alebo pastelových farbách. Oživiť ho mali detaily a doplnky v jej obľúbených odtieňoch – fialovej a staroružovej.
V Annamáriinom byte sa dizajnérky dohodli na ženskom koncepte zariadenia, ktorého sa držali v celom interiéri. V tomto duchu vybrala Diana na portáli Sashe aj zaujímavú a trochu bohémsku ručne vyrobenú dekoráciu nad televízorom. Dopĺňa ju ešte zasklená knižnica vedľa pohovky, ktorá bola Annamáriinim splneným prianím, keďže knihy miluje.
Nežnejšiu verziu kuchyne charakterizuje jemná farebná kombinácia bielej a smotanovej. Oživuje ju často používaný riad a ďalšie predmety uložené na praktických otvorených policiach, ako aj výrazné rustikálne svietidlá.
„Farby a materiály majú veľký vplyv na to, ako priestor pôsobí. Aj keď je zariadenie oboch bytov typologicky totožné a rovnako usporiadané, stačila iná farebnosť, tvarovanie detailov a štýl doplnkov a z interiéru je zrazu úplne iný pocit.“
Diana a Patrícia
Nežný dámsky budoár
Inšpiráciou pre zariadenie spálne bola fotografia z internetu, ktorá Annamárii učarovala. Práve preto sem dizajnérka vybrala kombináciou bieleho dreveného nábytku, kvalitných textílií a prírodných materiálov v podobe zrkadiel nad posteľou. „Inšpirácií na internete je mnoho, treba ich však vždy prispôsobiť vlastným potrebám a životnému štýlu,“ upozorňuje Diana.
Kúpeľňa a toaleta majú podobný štýl ako zvyšok bytu – v Annamáriinej kúpeľni ho určili najmä jemné pastelové farby a oblé tvary. Praktickú na mieru vyrobenú skrinku pod umývadlo dopĺňa na želanie majiteľky vaňa, na steny aj podlahu zvolila Diana rovnaký keramický obklad so vzorom trendového terazza. Vďaka tomuto riešeniu pôsobí Annamáriina kúpeľňa vzdušnejšie než Borisova.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás zaujímať
Byt podľa mužského princípu
Boris je dizajnér mobilných hier. Rád kempuje s priateľmi a venuje sa hudbe vo vlastnej kapele Sinnerself. Predsieň v pánskej verzii je zariadená podobne ako tá dámska, ibaže v inom štýle a farebnosti – niku dopĺňa industriálny vešiak zo Sashe, ani tu nechýba polica na čiapky a ďalšie drobnosti a lavica na prezúvanie (tentoraz drevená).
Mužská verzia kuchyne sa nesie v industriálnom duchu. Pomerne jednoduché sivé skrinky dopĺňa antikorový digestor a výrazné industriálne prvky – úchytky, svietidlá a úžasná čierna kovová polica. Barové sedenie, ktoré oddeľuje kuchynskú časť denného priestoru od obývačkovej, je nielen výrazným štýlotvorným prvkom, ale aj praktickým multifunkčným riešením – poslúži podľa potreby ako pracovná plocha alebo miesto na stolovanie. A prečo zvolila dizajnérka práve tento spôsob realizácie? „Murovaná podnož nezaberá veľa miesta, je pevná a zároveň ju vďaka rôznym odtieňom tehál možno prispôsobiť rozličným štýlom,“ vysvetľuje Diana.
„Borisa sme presvedčili, aby ustúpil od monotónne ladeného interiéru len v neutrálnych hnedých a sivých odtieňoch a dal šancu výraznej horčicovožltej pohovke. Aj on sám nakoniec uznal, že to bolo veľmi dobré rozhodnutie.“
Diana a Patrícia
Každý interiér, aj ten chlapský, potrebuje istú dávku oživenia. V tomto prípade stavili autorky na výraznú pohovku, ktorá patrí k typickým prvkom industriálnych interiérov, namiesto koženej klasiky však siahli po zamate, ktorého odtieň perfektne ladí s tmavým drevom, so sivými tónmi aj s čiernym kovom. Ani steny v Borisovom byte neostali holé a neosobné. Miesto nad televízorom tu zaujali umelecké fotografie od Dávida Laboša, nad pohovku umiestnili dizajnérky na mieru vytvorené industriálne zrkadlo.
Spálňa a kúpeľňa s chlapským duchom
V spálni sa Diana držala neutrálnej sivo-hnedej farebnosti, ktorú si Boris pôvodne želal. Aby však izba nepôsobila priveľmi melancholicky či nudne a zároveň si zachovala mužský a industriálny charakter, pridala niekoľko mosadzných detailov a borovicovozelený odtieň na dverách skrine. Rovnaká vstavaná skriňa, rovnaké riešenie s pracovným kútom. Vďaka odlišnej farbe dverí však pôsobí priestor spálne u Borisa úplne iným dojmom ako u Annamárie.
Namiesto nočného stolíka je na jednej strane postele úzka komoda, ktorá šikovne rozšírila odkladacie priestory v Borisovej spálni. Oproti posteli ostalo v malých spálňach miesto akurát na prejdenie. Aj tento priestor však dokázala Diana šikovne využiť – na stenu umiestnila zopár háčikov na vešanie oblečenia a veľké zrkadlo, u Borisa sa našlo miesto aj na skejt, ktorý je jeho srdcovkou.
Borisova kúpeľňa je na prvý pohľad kúpeľňou pre chlapa – je vyriešená veľmi jednoducho a prakticky. Namiesto vane je na rovnakom pôdoryse veľký pohodlný sprchovací kút, v ktorom sú šikovnými detailmi otváracie dvere aj nika na sprchovací gél a šampón. Oboje je úplne jednoduché, a čo je jednoduché, to sa nekazí a dobre sa udržiava. Rovnako ako u Annamárie, aj tu je v skrinke pod umývadlom ukrytá práčka.
VIZITKA
Štartovacie mini byty
Lokalita: Košice
Veľkosť bytu: 35 m2 (každá jednotka)
Rozpočet: Približne 12 000 eur na každý byt
Autorky: Diana Labošová a Patrícia Adamčíková – Lotiti Home / www.lotitihome.sk
Mohlo by vás zaujímať