Na čo slúži akrylový tmel?
Akrylový tmel je materiál, vďaka ktorému vytvoríte spoľahlivý plasticko-elastický spoj. Slúži teda na vyplnenie rozličných prasklín, trhlín alebo škár, napríklad medzi rámami okien, dverí, stien, rohov či deliacich priečok. Na rozdiel od silikónov je základom tohto tmelu akrylátová disperzia, jeho výhodou je nižšia cena, nevýhodou zasa menšia pružnosť. Kvôli slabej mrazuvzdornosti sa tiež využíva hlavne v interiéri. Existujú však aj tmely do exteriéru, o ktorých si tiež povieme nižšie v článku.
Praskliny opravené akrylátovým tmelom sa dajú pretrieť maliarskymi farbami, takže po namaľovaní sa nepozná, že sa niečo opravovalo. Práca s tmelmi nie je komplikovaná, zvládne ho každý domáci majster alebo domáca majsterka.
Akrylový tmel v kartuši
Pred začiatkom práce položte na podlahu vhodnú fóliu, najlepšie so samolepiacou páskou. Z valcovej kartuše pomocou aplikačnej pištole vytlačte priamo do praskliny primerané množstvo akrylového tmelu. Akrylový tmel po vytlačení z kartuše začne na vzduchu čoskoro vytvrdzovať. Preto je nutné vytvarovať ho čo najskôr – napríklad prstom.
Mohlo by vás zaujímať
Miešaný akrylový tmel
Ak si zvolíte miešaný akrylový tmel, hlboké, ale úzke praskliny najprv rozšírte, pretože inak by sa do nich pomerne hustý tmel nedal zatlačiť. Pred nanesením akéhokoľvek tmelu zbavte stenu akýchkoľvek nesúdržných zložiek – napríklad ometením štetcom. Tmel, ktorým chcete zaplniť väčšie praskliny, namiešajte z práškovej suroviny a vody, a to presne podľa inštrukcií výrobcu. Hodí sa na to gumová miska, ktorú stačí po ukončení práce jednoducho vyčistiť.
* článok pokračuje pod formulárom *
Namiešanú hmotu silno vtlačte stierkou do praskliny tak, aby vzniklo malé prevýšenie. Na dosiahnutie hladkého povrchu odporúčame tmel po vytvrdení prebrúsiť – buď brúsnym papierom alebo niektorým z nástrojov na sadrokartón. Na vyplnenie menších prasklín v omietke môžete použiť napríklad šľahaný tmel. Predáva sa už hotový – ihneď pripravený na použitie.
Práca s páskou v exteriéri
Menšie trhliny vo vonkajšej stene sa dajú vyplniť akrylovým tmelom – musí to však byť tmel, ktorý je do takého prostredia určený. V prípade, že je prasklina širšia, použite radšej výstužnú škárovaciu pásku. Aj z toho dôvodu musíte maľbu na stene odstrániť až na štuku. Celú plochu, kde bude prilepená škárovacia páska, dôkladne zbavte prachu – samolepiaca páska by na stene inak nedržala.
Cez prasklinu v celej dĺžke položte škárovacia páska. Hlbšie praskliny najprv vyplňte vhodným vonkajším tmelom. Tmel nakoniec naneste na škárovaciu pásku tak, aby vyplnil prasklinu aj všetky očká pásky a spojil sa dokonale s podkladom.
Mohlo by vás zaujímať