Ceny nehnuteľností stagnujú
Podľa zverejnených informácií sa trh s nehnuteľnosťami na konci roka 2022 ochladil a rast cien sa (aspoň prechodne) zastavil, dokonca sa hovorí o prvých náznakoch poklesu. Odborníci sa však vyjadrujú opatrne, prudší a dlhodobejší pokles zatiaľ neočakávajú. Aj keď na cenovkách bytov budú nižšie čísla, reálne zlepšenie dostupnosti bytov bude závisieť od vývoja situácie s hypotékami. S čím teda treba rátať, ak budete momentálne žiadať o úver? Koľko vám banka poskytne a aká môže byť maximálna výška hypotéky?
Maximálna výška hypotéky podľa príjmu
Je dôležité si uvedomiť, že maximálna hypotéka sa nemení každý rok. Ako nám potvrdila Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGo.sk, maximálna výška hypotéky vždy závisí od príjmu, ktorý žiadateľ o úver vie zdokladovať, ako aj od hodnoty nehnuteľnosti, ktorou bude pri hypotéke ručiť, resp. od bonity klienta. Čo sa týka percenta financovania, banky vedia poskytnúť hypotéku najviac na 80 % z hodnoty nehnuteľnosti, vo výnimočných prípadoch to môže byť aj 90 %.
Príklad z praxe
Človek s príjmom na úrovni priemernej mzdy v SR má pri súčasných úrokových sadzbách šancu získať úver maximálne v hodnote 75 200 eur, za predpokladu, že je bezdetný, nemá žiadne iné úvery a hypotéku si zoberie na 30 rokov.
Ak by o hypotéku žiadal pár s priemerným príjmom, ktorý má jedno dieťa a nespláca žiadne ďalšie úvery, spolu by mohli dosiahnuť na hypotéku približne vo výške 146 700 eur.
Maximálna výška hypotéky podľa veku
Od 1. januára 2023 platí podľa odborníčky zmena pri posudzovaní žiadateľov nad 40 rokov, ktorí budú mať na konci splatnosti úveru viac ako 65 rokov. Čím starší človek si úver berie, tým viac sa znižuje maximálna výška hypotéky, ktorú mu banka poskytne.
Maximálna výška úveru je štandardne stanovená ako 8-násobok ročného príjmu žiadateľa (vrátane iných splácaných úverov). Po štyridsiatke sa tento strop za každý rok znižuje o 0,25. Znižovanie sa zastaví na čísle 3.
Príklad z praxe
Ak žiada o úver 41-ročný človek, jeho úverový strop bude 7,75-násobok jeho ročného príjmu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Ak žiada o úver 42-ročný, úverový strop bude 7,5-násobok jeho ročného príjmu.
Mohlo by vás zaujímať
Aký vysoký príjem je potrebný?
Jednotlivé banky rátajú čistý mesačný príjem rôznym spôsobom a zohľadňujú rozličné obdobia. Inak posudzujú čistý príjem u podnikateľov a inak u ľudí zamestnaných na trvalý pracovný pomer. Niektoré napríklad žiadajú potvrdenie o príjme za 12 mesiacov, iné len za šesť.
Vo všeobecnosti však platí, že úverové splátky môžu tvoriť najviac 60 % z čistého príjmu klienta očisteného o minimálne životné náklady. Čo to v praxi znamená, vysvetľuje Eva Šablová takto:
Zo zdokladovaných príjmov sa odpočíta životné minimum (za každého žiadateľa, deti, manžela/ku). Ďalej sa odpočíta 40 %, ktoré by mali žiadateľom zostať na iné, ako sú splátky úverov. Zostávajúca suma je teda maximálna suma všetkých žiadateľových splátok (už existujúcich aj novej splátky spolu, pričom splátky úverov s viazanosťou úroku len na časť ich splatnosti banka zvyšuje kvôli stress-testu, t. j. +2 % k úrokovej sadzbe).
Aké doklady potrebujete, keď žiadate o úver
- 1 alebo 2 doklady totožnosti
- výpis z účtu (za bankou určené obdobie)
- potvrdenie o výške príjmu alebo daňové priznanie + potvrdenie, že nedlhujete na daniach (SZČO)
- znalecký posudok nehnuteľnosti, ktorou za hypotéku ručíte + list vlastníctva
- kúpna zmluva + kópia občianskeho preukazu predávajúceho
Mohlo by vás zaujímať