Terasa pri dome – od čoho závisí jej riešenie?
Terasy presúvajú centrum nášho rodinného života do exteriéru, sme svedkami navrhovania outdoorových obývačiek, kuchýň či dokonca spální. Takéto riešenia umožňujú majiteľom tráviť veľkú časť dňa na čerstvom vzduchu. Terasa pri dome je teda plnohodnotnou „miestnosťou“ dispozície, ktorá prepája interiér s exteriérom. Keď ju plánujete, musíte si najprv ujasniť, na čo všetko má slúžiť.
Pôjde len o príležitostné posedenie alebo jedáleň s murovaným kozubom na grilovanie? Plánujete sem umiestniť vírivú vaňu či celú outdoorovú kuchynskú linku?
Od funkcie vašej terasy sa, samozrejme, bude odvíjať i jej veľkosť. Priemerná štvorčlenná rodina by mala mať k dispozícii exteriérový priestor s plochou 15 až 25 metrov štvorcových.
Udržateľnosť a ekológia nás nútia, aby sme mysleli nielen na podstatu stavby, ale aj požiadavky pri jej prevádzke. Môžu to ovplyvniť napríklad materiály, ktoré si na zhotovenie terasy vyberiete, koľko času, peňazí a čistiacich a ochranných prostriedkov vás bude stáť ich následná údržba. Moderná terasa, samozrejme, počíta aj s technologickými výdobytkami, ako sú diaľkovo ovládateľné lamely či screenové rolety. Tie si rovnako vyžadujú potrebnú kabeláž a následne prinášajú vyššiu spotrebu elektriny.
Umiestnenie terasy
Orientácia a umiestnenie terasy, ale aj jej napojenie na samotný dom, sú najdôležitejšie faktory. Prepojenie s kuchyňou alebo obývačkou či ústredným spoločenským priestorom v dome je logické riešenie. V niektorých prípadoch môže terasa nadväzovať aj na spálňu alebo detskú izbu. Ideálna orientácia je pritom južná alebo juhozápadná, keďže vám umožňuje vychutnať si preslnenú terasu aj počas pracovných letných dní – od popoludnia až do neskorého večera.
Mohlo by vás zaujímať
Terasy pri dome a ich tienenie
Príjemný pobyt vám po celý deň zabezpečí vhodné zastrešenie alebo tieniace prvky. Môžete sa rozhodnúť pre pevnú konštrukciu, pergolu, vysúvateľnú markízu či slnečnú plachtu. Každá z možností má svoje výhody aj nevýhody. Pevné zastrešenie je najodolnejšie voči poveternostným vplyvom a má dostatočnú nosnosť, keď v zime napadne sneh. Na druhej strane však neprepustí dostatok slnečných lúčov do interiéru, s čím treba počítať. Takéto prekrytie terasy funguje ako veranda a stáva sa integrovanou súčasťou architektúry domu.
TREND: K tieniacim „prvkom“ sa samozrejme započítavajú aj tie prírodné, čiže okolitá výsadba a vegetácia. Koruny stromov filtrujú slnečné svetlo, bránia prehrievaniu terasy a zároveň navodzujú príjemný pocit svojím sfarbením i šumom lístia. Zeleň pri dome teda v žiadnom prípade nepodceňujte.
Pergola na terasu
Ide o pomerne flexibilné riešenie, dokáže sa totiž prispôsobiť samotnej architektúre, takže ju môžete zvoliť aj pri obnove domu. Konštrukciu pergoly vám firma zmontuje v priebehu pár hodín, maximálne dní a vy si môžete užívať svoju terasu. Strešnú časť môžete nechať zhotoviť zo skla a prípadne ju doplniť tieniacimi prvkami.
* článok pokračuje pod formulárom *
Ešte praktickejšie, hoci zároveň drahšie, sú tzv. bioklimatické modely s naklápateľnými či posuvnými lamelami v zastrešení. Takto dokážete regulovať prísun denného svetla na terasu aj do interiéru. V porovnaní s pevnou konštrukciou majú, samozrejme, oveľa nižšiu nosnosť. V niektorých severských oblastiach, kde je snehová nádielka veľmi silná, sa ich využitie neodporúča.
TREND: Terasy a prístrešky ovládla estetika gréckeho ostrova Mykonos. Prejavuje sa to napríklad oblúkmi v konštrukciách pergol alebo záhradných mriežok na popínavé rastliny, ktoré môžete využiť aj namiesto tieniacich screenových roliet. Z materiálov na dlažbu a chodníky sa slova ujíma predovšetkým prírodný kameň.
Markízy a slnečné plachty
Vysúvateľné markízy sú elegantným riešením pre všetkých, ktorí nechcú mať terasu pri dome zastrešenú trvalou konštrukciou. V prípade potreby ich jednoducho vysuniete z boxu, ktorý je namontovaný na fasáde. Nevýhodou však je, že nie sú natoľko odolné voči silnému dažďu a vetru, v prípade nepriaznivého počasia ich teda treba zasunúť späť do boxu. Sledovať náhle zmeny môže byť teda náročné a únavné. Za pomôcky, ako sú senzory vetra a dažďa, si zasa priplatíte.
TREND: Slnečné plachty majú podobné vlastnosti a funkcie ako markízy, oproti nim ich však dokážete umiestniť kdekoľvek v rámci záhrady, dokonca aj na trávu. Niektoré slnečné plachty vám firmy dokonca vyrobia na mieru v želaných tvaroch a rozmeroch.
Spevnená plocha terasy
Terasu pri dome môžete umiestniť na existujúcu spevnenú plochu, v opačnom prípade si musíte vytvoriť vhodný podklad. Ten by mal byť pevný, dobre vyrovnaný, od domu mierne vyspádovaný a vytvorený z odolného a protišmykového materiálu. Vopred treba myslieť aj na odvodnenie terasy, pretože nahromadená voda by mohla zvyšovať vlhkosť a následne spôsobiť plesne či hnilobu, najmä v prípade dreva.
Dlažba alebo terasové dosky?
Na pochôdznu plochu môžete zvoliť dlažbu na terasu alebo terasové dosky, či už drevené alebo kompozitné. Drevo pôsobí prirodzene, je príjemné na dotyk, takže po terase môžete chodiť aj naboso. Na druhej strane si však vyžaduje pravidelnú starostlivosť a ošetrujúce prípravky, za ktoré si priplatíte. Rátať by ste mali aj s postupnou zmenou farby, ktorá je u tohto prírodného materiálu prirodzená.
TREND: Príjemnú alternatívu ponúka aj prírodná tehlová dlažba, ktorá vďaka svojim odtieňom prináša na terasu mediteránny či rustikálny nádych. Navyše, aktuálne patria odtiene terakoty k horúcim trendom záhradného dizajnu.
V prípade WPC, čiže drevoplastu, si s údržbou až takú starosť nemusíte robiť. Je odolný voči UV žiareniu, vlhkosti aj premenám počasia. Dlažba je z terasových materiálov najodolnejšia voči poveternostným vplyvom, treba si však vybrať prvky so správnymi vlastnosťami, napríklad s vysokou mrazuvzdornosťou, dostatočnou nosnosťou (ak na terasu montujete aj pergolu) a, samozrejme, protišmykové dlaždice. Na terasu pri dome sa neodporúčajú ani príliš tmavé farby, ktoré absorbujú slnečné žiarenie a môžu byť pri dotyku bosou nohou príliš horúce.
TREND: V kurze sú tiež rôzne vzory a motívy keramickej dlažby, ktoré oživujú exteriérový priestor domu. Luxusný nádych majú najmä biele dlaždice s čiernymi prvkami.
Zhotovenie terasy
V prípade montáže pergoly do keramickej dlažby je vhodné pripraviť v podlahe betónové pätky, na ktoré sa osadí konštrukcia. Ak ste zvolili drevenú podlahu, musí byť v prvom rade dobre odvetraná a položená na vhodnom podklade, ako štrk, pôvodná dlažba či betón. Rovnako kľúčová je aj nosná konštrukcia terasových dosák, tzv. nosný rošt. Aj ten môžete uložiť na betónové pätky. Zvyčajne sa vytvára z podkladových hranolov. Ak chcete mať terasu zhotovenú naozaj dôkladne, prácu vám uľahčia rektifikačné terče. Tieto plastové podstavce totiž vyrovnávajú nerovnosti v podklade.
Mohlo by vás zaujímať