Typy tehlových prekladov
Tehlové preklady môžeme rozdeliť z viacerých hľadísk. Čo sa týka umiestnenia na stavbe, hovoríme o vnútorných a vonkajších tehlových prekladoch.
Zo statického hľadiska je tehlový preklad nosný alebo nenosný. Nosné preklady sú nosné samy osebe, nenosné sa stávajú nosnými až vymurovaním radu tehál nad nimi. V obvodovom murive by ste mali použiť nosný preklad alebo nosný roletovo-žalúziový tehlový preklad. Ak sa použije nenosný plochý preklad, musíte pokračovať vybudovaním spomenutého nosného prvku nad ním. V priečkovom murive sa používajú len nosné alebo nenosné ploché keramické preklady, a to v závislosti od statických požiadaviek.
Mohlo by vás zaujímať
Roletové tehlové preklady
Špecifickou skupinou sú tehlové preklady, ktoré umožňujú následnú montáž roliet a žalúzií. Hovorí sa im roletové, resp. roletovo-žalúziové preklady. Môže ísť o nenosné preklady, ale dostupné sú aj tehlové preklady, ktoré sú nosné a zároveň tvoria schránku na osadenie tieniacich systémov. Ponúkajú možnosť postupne vyťahovať jednotlivé diely izolantu, čím stavebník postupne získa priestor na žalúziu, malú roletu alebo aj veľkú schránku na roletu. Výhodou je teda rýchlejšia realizácia, pretože dokážete použiť jeden typ prekladu nad všetky okná.
Stále pritom zostane zachovaný dostatok integrovanej izolácie, aby nevznikli tepelné mosty. Dostupné sú už aj tehlové preklady, ktorých tepelnoizolačné parametre sú vylepšené použitím grafitového polystyrénu. Roletovo-žalúziové preklady sú pri modernej výstavbe stále používanejšie, pretože výstavba pasívnych domov sa bez vonkajšieho tienenia nezaobíde. Významnú úlohu hrá aj v spojitosti s povinnosťou stavať domy s takmer nulovou potrebou energie.
Niektoré preklady sa dajú prípade použitia kontaktných zatepľovacích systémov predsadiť až o 150 mm pred líce muriva. Okrem zníženia tepelných strát v zimnom období a zníženia prehriatia interiéru v lete zaisťuje vonkajšie tienenie komfort aj z iných hľadísk: zvyšuje akustickú pohodu (do interiéru preniká menej hluku), pomáha chrániť okná pred poveternostnými vplyvmi a stará sa o súkromie obyvateľov domu.
Mohlo by vás zaujímať
Najčastejšie chyby pri murovaní tehlového prekladu
Na čo si treba dať pri murovaní tehlového prekladu najväčší pozor?
* článok pokračuje pod formulárom *
Nepremaltované zvislé škáry
Pri murovaní radu tehál nad nenosnými tehlovými prekladmi je nutné premaltovať zvislé škáry, aj keď ide o tehly so systémom pera a drážky. Bez toho sa zaťaženie nerozloží správne a nevytvorí sa tzv. tlaková zóna prekladu.
Pozor na presah
Vrstva cementovej malty pod roletovým prekladom je asi 10 mm a ak pri ukladaní a preväzovaní tehál dodržiavame modul 250/125 mm, presah prekladu cez murivo má byť minimálne 125 mm.
Nesprávna malta
Preklady sa často ukladajú nasucho alebo do tenkovrstvovej malty, čo však v konečnom dôsledku môže nepriaznivo ovplyvniť statické vlastnosti prekladu. V extrémnych prípadoch dokonca poškodiť ďalšie súčasti hrubej stavby alebo výplne stavebných otvorov.
Nesprávne uloženie
Problémy vznikajú aj vtedy, ak sa preklad zabuduje v nesprávnej polohe. Napríklad tzv. vysoký preklad by mal byť zabudovaný tak, aby ležal na svojej užšej strane, čiže akoby stál, nízky naopak. Chyby v tomto smere mnohokrát vznikajú aj preto, že sa nerešpektujú označenia (napr. šípky a nápisy) na tehlových prvkoch, ktoré pomôžu určiť správnu polohu prekladu.
(Ne)správny počet prekladov
Dôležité je dodržať statický návrh a v ňom určený správny počet prekladov do otvorov na stavbe. Pri obvodovom murive sa bežne odporúčajú štyri kusy nosných prekladov. Tento počet môže byť aj vyšší alebo nižší. Rozhodujú mnohé faktory, medzi ktoré patrí uloženie stropov nad okennými otvormi, kde môže dôjsť k navýšeniu počtu prekladov, pri murive užšom ako 300 mm už môžeme počítať len s maximálne troma kusmi nosných prekladov.
Kompatibilita prekladu a tieniacej techniky
Ďalší problém súvisí s roletovo-žalúziovými prekladmi a môže (hoci nemusí) nastať až dodatočne, a to pri montáži tieniacej techniky. Vnútorný priestor roletových prekladov nebýva vždy dostatočne prispôsobený tieniacim prvkom, často sa mení iba jeho dĺžka, a to podľa veľkosti stavebného otvoru. V takom prípade je teda dobré poznať plánovaný typ roliet aj žalúziových lamiel.
Súbory komponentov tieniacej techniky, ktoré sa montujú do prekladu, mávajú rôzne rozmery a tvary. Výrobcovia roletovo-žalúziových prekladov sa však v súčasnosti práve preto snažia o väčšiu univerzálnosť roletových tehlových prekladov. Zabezpečia to napríklad tým, že veľkosť ich vnútorného priestoru možno ovplyvniť vyberateľnou výplňou z tepelnej izolácie, čo zároveň to umožňuje využívať jeden typ tehlového prekladu ako roletový aj neroletový (ako sme spomenuli vyššie).
Mohlo by vás zaujímať