Dominanty a detaily v exteriéri
Aj keď na človeka v záhrade najprv zapôsobia pravdepodobne záhony s výsadbami rastlín, najsilnejší dojem na prvý pohľad vytvára „podlaha“. Či už ide o trávnik, alebo o spevnené plochy, ako sú príjazdové komunikácie, chodníky alebo terasy.
Ďalšie doplnky, ako sú napríklad vodné fontánky, plastiky, zvýšené záhony, kozuby či grily, patria medzi detaily. Hoci, murovaný záhradný kozub nepatrí medzi detaily v pravom zmysle slova. Všetko dohromady však tvorí jeden celok. Ako taký celok pôsobí, závisí nielen o dobrého plánovania, predstavivosti a zručnosti, ale aj od použitých materiálov. A tehlová dlažba v exteriéri je určite dobrou voľbou.
Prečo práve tehlová dlažba v exteriéri?
Tehla ma minimálnu nasiakavosť, je teda mrazuvzdorná. Medzi jej vlastnosti patrí aj oderuvzdornosť a odolnosť voči znečisteniu a nástrahám premenlivého počasia. To ju priam predurčuje do exteriéru. Ďalšími dobrými vlastnosťami sú minimálne nároky na údržbu, ako aj stála farebnosť. Tehlovú dlažbu v exteriéri však nemusíte zvoliť iba v typickom červenom tóne. K dispozícii máte na výber širokú škálu farebných odtieňov, od svetlých okrových, cez klasické tehlovočervené, až po hnedé a tmavosivé odtiene.
Tento materiál sa tiež vyznačuje vysokou pevnosťou a povrchom, ktorý nie je šmykľavý. Preto je tehla taká vhodná pre záhradné cestičky, okraje záhonov, terasy a miesta na posedenia, ako aj na príjazdové komunikácie ku garáži. Ďalšou výhodou je, že máte možnosť vytvárať variabilné kompozície, využiť rôzne spôsoby ukladania a striedania farieb a formátov. Musíme, samozrejme, spomenúť, že tehla patrí medzi recyklovateľné materiály, čo jej dáva ďalšiu pridanú hodnotu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Tehla dotvára architektúru domu
Maloformátové dlažobné tehly sa hodia do exteriéru bez ďalších povrchových úprav. Vzhľad, vlastnosti a charakter tehly predurčujú tento materiál na použitie v záhrade. Navyše, prirodzené teplé odtiene tehlovej dlažby pôsobivo dotvárajú okolitú architektúru (dom, murované oplotenie) a príjemne ladia so zeleňou. Môžete si vybrať drsný alebo hladký povrch, prípadne aj dlažbu s rustikálne pôsobiacimi, mierne nepravidelnými okrajmi.
Tehla dodáva stavbám istú majestátnosť a nadčasovosť. Viete ňou vyložiť nielen chodníky a terasy, ale tiež exteriérové schodiská a stupienky, ktoré vnesú do záhrady dynamiku a pekné výhľady. To, samozrejme, neznamená, že tehlové dlažby sa hodia iba k starším nehnuteľnostiam. Naopak, s takýmto materiálom si dokážete spestriť aj okolie moderného rodinného domu.
Ako uložiť tehlovú dlažbu?
Tehlovú dlažbu najčastejšie ukladáme do pieskového lôžka (s vodopriepustným štrkovým podkladom), čo je pomerne jednoduchý spôsob, ktorý zvládne aj majiteľ záhrady. Okrem piesku však môžete tehly ukladať aj do malty alebo tenkovrstvovej lepiacej malty. Takáto dlažba nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, ale odporúčame vám ju osviežiť raz či dvakrát do roka vysokotlakovým čističom. Do narušených škár môžete prípadne dosypať piesok podľa potreby.
Mohlo by vás zaujímať