Starý dom má svoju hodnotu
Pôvodná architektúra a tradičné domy sa často stavali postupmi, ktoré sú dnes už zabudnuté. Vytvárajú však typický ráz nášho vidieka, sú jedinečné pre našu krajinu, sú spomienkou na našich starých rodičov. Vďaka prírodným a prirodzeným materiálom, ktoré ľudia využili pri ich stavbe, poskytujú neraz príjemnejšie a zdravšie prostredie na život než moderné rodinné domy. A my ich napriek tomu všetkému búrame.
Dobrý príklad z nedávnej minulosti
Dobrým príklad rekonštrukcie starého domu je obnova mlyna, ktorý postavili približne v roku 1925. O takmer sto rokov neskôr ho obnovili podľa projektu Zuzany Kierulfovej. Stal sa z neho 6-izbový rodinný dom a jeho spotreba energie sa znížila z 350 na 85 kW/m2 na rok. Architekti upravili dispozíciu, tvar stavby sa však nezmenil. Väčšinu konštrukcií pritom zachovali a opravili alebo vymenili za repliky. Stavbu zateplili a interiér presvetlili novými južnými drevenými oknami. Obyvatelia domu sú s výsledkom spokojní, dnes by však už zateplili vo väčšej miere a zachovali viac z pôvodného.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Aké materiály použiť?
Architektka Zuzana Kierulfová, ktorá sa obnove tradičných stavieb dlhodobo venuje, odporúča používať pri rekonštrukcii tradičné materiály, ako sú drevo, hlina, vápno či kameň. Na zateplenie si môžete vybrať napríklad slamu, drevovláknité dosky, vlnu, fúkanú celulózu, konope, korok alebo penové sklo. „Obnova starého domu si vyžaduje individuálny prístup,“ zdôrazňuje. „Napríklad, zateplenie nevhodnými materiálmi, cementové potery či nepriedušné omietky a povrchy môžu totiž zhoršiť problémy s vlhkosťou v stenách,“ dodáva na vysvetlenie.
Odporúčanou povrchovou úpravou stien v interiéri sú hlinené alebo vápenné omietky. Do pôvodných domov sa určite hodia drevené, ale napríklad aj hlinené podlahy. Ako spodnú tepelnoizolačnú aj hydroizolačnú vrstvu použite napríklad penové sklo, povrch sa dá ekologickými metódami farebne upraviť. Napustenie ľanovou fermežou a olejovými voskami nakoniec zvýši odolnosť podlahy. Z exteriérovej strany by mala hlinený podklad chrániť pred dažďom trvácnejšia vápenná omietka alebo vápenný náter.
Pár tipov, ako obnoviť starý dom
- Zachovajte pôvodnú pec. Často je účinnejšia než nový kozub.
- Poriadne zateplite strop. Takto najjednoduchším spôsobom ušetríte najviac energie.
- Krov sa dá opraviť. Pôvodná konštrukcia nepotrebuje zakaždým betónový veniec.
- Ponechajte tvar aj pôvodné prvky. Dom má pekné proporcie a vyzerá autenticky.
- Steny paropriepustne zateplite. Všetky povrchy musia dýchať.
- Podlahu takisto zateplite tak, aby zostala paropriepustná. Pomôže vám nenasiakavá tepelná izolácia.
- Vylepšite pôvodné okná. Opravte drevené rámy a pridajte ďalšie sklo alebo dvojsklo.
- Zabezpečte vetranie. Vhodné je aj riadené vetranie s rekuperáciou.
- Dažďovú vodu odveďte ďalej od domu. Znížite tým vlhkosť v múroch.
Mohlo by vás zaujímať