Nové bývanie s viacerými obmedzeniami
Príbeh domu, ktorý je na tisícky kilometrov vzdialený od Slovenska, nastoľuje situáciu vcelku všednú aj pre naše rodiny. Otázka viacgeneračného bývania môže byť pri horšej dostupnosti hypoték opäť aktuálna. Zmysluplná rekonštrukcia existujúcej nehnuteľnosti preto dáva zmysel. V tomto prípade však majitelia bojovali s limitovaným priestorom a veľmi tesným rozpočtom. Aj preto hrala prím hlavne funkčnosť a jednoduchosť.
Nakoniec túto neľahkú úlohu zverili kalifornskému štúdiu Medium Plenty, ktoré založili Gretchen Krebs a Ian Read. Rodinu oslovila minimalistická a zároveň príjemná estetika stavieb tejto mladej kreatívnej dvojice. Gretcen a Ian dodávajú objektom pozoruhodný „upgrade“, vnášajú do starých nehnuteľností novodobé moderné prvky a vytvárajú v nich dojem veľkorysého priestoru.
Otvorené priestory plné slnka
Architekti začali doslova „od podlahy“ – vylepšili dispozíciu prízemného domu a zároveň do priestorov vpustili viac denného svetla. Zväčšili okenné otvory a na niekoľkých miestach pridali aj elegantne zabudované svetlíky. Majitelia sa tešia aj z novej priestrannej terasy, ktorá nadväzuje na interiér kuchyne vďaka veľkým zaskleným dverám. Keďže domáci majú japonský pôvod, vmiešali architekti do interiérového konceptu v štýle 50. a 60. rokov aj trochu ázijskej zenovej estetiky.
Mohlo by vás zaujímať
Nová zadná prístavba rozšírila spoločenskú časť obytného priestoru, ktorú oživuje jednoduchá paleta drevených odtieňov. Architekti tento prírodný materiál využili aj pri návrhu masívnej rodinnej knižnice, ktorá lemuje stenu v kuchyni a plynule prechádza až do obývačky. Tá okrem kníh ukrýva aj množstvo zberateľských vzácností, ako napríklad staré vintage gramofóny.
* článok pokračuje pod formulárom *
Bývanie, ktoré oddeľuje aj spája
Architekti sa pritom v projekte usilovali prepojiť nielen rozličné potreby, ale aj rôznorodé životné štýly. Domáci túžili po novom bývaní, ktoré by umožňovalo rodine stretávať sa v spoločných priestoroch, ale zároveň by všetkým piatim členom poskytovalo dostatok súkromia. Prístavba poskytuje najstaršej členke rodiny samostatné zázemie len pár krokov od syna, nevesty a vnúčeniec.
V konečnom dôsledku však bolo dôležité vytvoriť z pôvodného objektu aj prístavby súdržný celok. Kým jednu časť domu pokrýva drevený obklad v netradičnom diagonálnom uložení, terasu zastrešuje a čiastočne chráni pred slnkom lamelová konštrukcia morená načierno. Táto „pergola“ kopíruje krivky sedlovej strechy domu a pekne korešponduje s tmavými okennými rámami. Vytvára tak miesto ako stvorené na posedenie pre celú rodinu.
Viacgeneračné bývanie
Typ: Rekonštrukcia s prístavbou
Miesto: Pasadena, Kalifornia, Spojené štáty
Architekti: Medium Plenty (www.mediumplenty.com)
Realizácia: 2022
Mohlo by vás zaujímať