Ako zhotoviť altánok pri dome?
Na začiatok si povedzme, čo je vlastne altánok? Na rozdiel od pergoly ide o samostatne stojacu drobnú stavbu, nie je teda napojená priamo na rodinný dom. Zväčša sa nachádza kdekoľvek v záhrade. Altánok pri dome môžete teda využiť na príjemné posedenie, rodinnú grilovačku či umiestnenie vírivej vane.
Altánok, ktorý vám predstavujeme, možno postaviť za rodinným domom. Takto dosiahnete pocit väčšieho súkromia. Jeho pozíciu podmieňuje garáž, ktorá je orientovaná priamo oproti vstupu na pozemok. Medzi rodinným domom a altánkom vzniká zatrávnená plocha vhodná pre rozličné aktivity. Priestor pred altánkom môžete využiť na okrasnú, prípadne aj úžitkovú výsadbu. A ak ste milovníci netradičných postupov, pokojne si urobte svoj vlastný rastlinný mix.
Postup pri zakladaní
Zakladanie murovanej stavby sa mierne odlišuje od zakladania stĺpovej konštrukcie. Pod stenou najprv vybudujte základový pás. Jeho šírka bude 500 mm, dĺžka 8 300 mm. V miestach osadenia drvených nosných stĺpov stačí vyhĺbiť výkopy pre základové pätky s pôdorysom 500 × 500 mm. Na spodku výkopov pre základové pätky i základový pás použite ako podklad štrkové lôžko s hrúbkou 150 mm. V altánku pri dome slúži na odvod vody spod betónových základov. Hĺbka základov je opäť v nezamŕzajúcej hĺbke, a to minimálne 900 mm.
Obrys podlahovej plochy celého altánku nad pôvodným terénom vymedzte buď parkovými obrubníkmi, ktoré možno osádzať do suchého betónu, alebo debnením z reziva. Pod podlahou v garáži urobte plošný výkop pre podkladové vrstvy. Ako podklad bude slúžiť štrkové lôžko s hrúbkou 150 mm, na ktoré umiestnite betónovú dosku, tzv. podkladný betón s hrúbkou 150 mm. Na betón následne uložte izoláciu proti zemnej vlhkosti v podobe asfaltovaných pásov. Až týmto krokom je podklad pripravený na zhotovenie podlahy. Tá môže mať formu betónového poteru vystuženého oceľovou sieťou, respektíve mrazuvzdornej dlažby.
Podlahu pomimo garážového státia zhotovíte navezením drveného kameniva do výšky 150 mm, ktoré dôkladne utlačíte mechanickým zhutňovačom, tzv. žabou. Na utlačenú drvinu môžete ukladať zámkovú dlažbu. Pozmetaním jemnej drviny s frakciou 0 – 4 mm do škár ju spevníte a zároveň tak vyplníte medzery medzi dlaždicami. Nakoniec prácu zakončíte opätovným mechanickým utlačením dlažby – tzv. žabovaním.
Drevená a murovaná konštrukcia altánku
Na základový pás uložte debniace tvárnice, ktoré stužíte betonárskou oceľou a následne ich vyplníte betónovou zmesou. Z debniacich tvárnic možno vybudovať plnú stenu. Avšak, po založení napríklad prvých dvoch radov môžete pokračovať v budovaní steny z presných pórobetónových tvárnic. V nijakom prípade neuložte tvárnice priamo na základový pás v styku so zeminou. Nie sú vhodné na takéto použitie. Na nosnú stenu uložte drevenú pomúrnicu. Pod ňu je tiež nutné uložiť asfaltovú lepenku, aby ste zamedzili vlhnutiu dreva pre vodu z koruny múru.
* článok pokračuje pod formulárom *
Finálna úprava stien pozostáva buď z omietky alebo obkladového betónového kameňa. Na základové pätky umiestnite železné pätky v tvare „U“, ktoré umožňujú bezporuchové uchytenie drevených hranolov. Osaďte do nich nosné drevené stĺpy, ktoré budú previazané s konštrukciou strechy.
Mohlo by vás zaujímať
Strešná konštrukcia
Pozostáva z jednoduchej pultovej strechy so sklonom 7 stupňov. Krokvy osaďte na väzné hranoly a pomúrnicu v osovej vzdialenosti 720 mm. Garáž a priľahlá časť je plne zastrešená plechovou falcovanou krytinou na plnom debnení z drevených dosák. Altánok treba zastrešiť plným zasklením z bezpečnostného skla. Túto prácu by ste však mali radšej prenechať odborníkom. Pozor, pri realizácii strechy nesmie byť nijaká drevená časť krovu bližšie ako 50 mm k telesu komína!
Celá galéria
Mohlo by vás zaujímať