Ideálny čas na vybudovanie hrubej stavby je kedykoľvek od jari do jesene, to znamená od skončenia nočných mrazov po ich začiatok. Pri teplotách pod 5 °C stavať neodporúčame, pretože pri niektorých stavebných materiáloch sa pri nízkych teplotách spomaľujú chemické reakcie.
Fázy hrubej stavby
Stavba rodinného domu zvyčajne trvá priemerne jeden a pol roka, je teda jasné, že zima vás neminie. Preto je dobré, keď hrubú stavbu rozfázujete – a to na štyri etapy: spodnú stavbu, vrchnú stavbu, zastrešenie a fasádu. Ani jednu z týchto fáz by nenechajte rozrobenú pred zimou. Práce treba plánovať tak, aby ste mali ukončenú buď kompletnú spodnú stavbu alebo vrchnú stavbu. Zakryte ju buď provizórnym krovom alebo strechu. Ideálne skôr, než nočné tepoty klesnú pod +5 C°.
Mohlo by vás zaujímať
Spodná hrubá stavba
Základová doska, teda takzvaná spodná hrubá stavba, sa zvyčajne rieši formou betónových pásov a strateného betónového debnenia. Základové pásy ukladajte do nezamŕzajúcej hĺbky – podľa teplotnej oblasti je to u nás 80 až 130 cm. Ak by totiž zemina pod základmi zamrzla, zväčšila by svoj objem a konštrukciu by nadvihla. Nerovnomerné založenie do zamŕzajúcej hĺbky by zapríčinilo v základových pásoch pnutie, ktoré by mohlo skončiť až vznikom trhlín.
Základovú dosku zabezpečte hydroizoláciou a izoláciou proti radónu. Vhodným materiálom na tento účel sú asfaltované pásy. Zvyčajne sa asfaltové pásy natavujú minimálne s presahom 150 mm od hrany budúcich stien alebo na celú plochu. Alternatívne môžete použiť aj PVC fóliu, ktorá sa kladie na celú plochu základovej dosky. Po zaizolovaní betónovej dosky prichádza na rad prvý rad tehál.
Dobrá rada
Ak ste začali betónovať v lete, treba čerstvý betón počas prvého týždňa tvrdnutia vlhčiť. Inak by v ňom mohli vzniknúť trhliny alebo by sa mohla znížiť jeho výsledná pevnosť. Aby betón správne „vyzrieval“, je dôležitý vznik chemických väzieb medzi cementom a vodou. V horúčavách sa však povrch betónu veľmi rýchlo vysušuje. Preto mu treba neustále dodávať vodu, ktorá z neho vyparovaním odchádza.
Materiál pre vrchnú hrubú stavbu
Tu záleží na tom, či ste sa rozhodli využiť projekt na mieru, alebo stavbu realizovať svojpomocne. Dodávatelia hotových typových domov mávajú technológiu výstavby fixnú. Pri stavbe vlastnými silami je praktickou voľbou murovaný dom, keďže ide o jednoduchú a osvedčenú technológiu. Pri materiáloch ide zvyčajne o vaše osobné preferencie a pocit. K nestarnúcej klasike však patrí tehla.
Dávno sú za nami časy plnej tehly, tento stavebný materiál sa na svoje predchodkyne už veľmi nepodobá – je iný rozmermi aj štruktúrou črepu. Základom zmesi na výrobu tehál je síce stále tehliarska hlina, ktorá sa lisuje do želaného tvaru, suší a vypaľuje. Dnes sa však do nej primiešavajú okrem iného aj vyhorievajúce ľahčivá, napríklad drevené piliny. Po ich vyhorení ostanú v črepe drobné vzduchové dutinky, ktoré zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti tehly.
Schopnosť izolovať zvyšuje aj tzv. voštinová štruktúra, teda systém zvislých rebier a dutín, pretože vzduch je skvelý izolant. I keď mnohé dnešné voštinové tehly spĺňajú požiadavky tepelnotechnickej normy, lepšie parametre dosahujú tehly s dutinami vyplnenými izolantom – polystyrénom alebo minerálnou vlnou. Izolácia je v nich navyše chránená keramickými rebrami, takže sa zachováva aj tepelnoakumulačná schopnosť múrov.
* článok pokračuje pod formulárom *
Výstavba sa vďaka technológii skrátila
Tehly sú ideálne na stavbu menej komplikovaných domov – optimálne je totiž zvoliť jednovrstvové murivo, čím ušetríte čas. Využiť môžete aj systémové riešenia, teda doplnkové formáty na typické detaily, ako sú roh, parapet či ostenie. Ak sa rozhodnete tehlové obvodové murivo zatepliť, dbajte na dodržanie technológie. Murivo musí byť suché, omietnuté aj zvonka tenkou vrstvou omietky a používajte len kotvy určené do dierovaných tehál.
Dnes sa muruje z veľkých blokov, ktoré v jednej vrstve obsiahnu celú nosnú hrúbku múra. Výstavba sa tým podstatne skrátila a zároveň sa zmenšilo množstvo škár, ktoré bývali slabinou muriva. Rozmerovo presné brúsené tehly, ktoré umožňujú murovanie na tenkú ložnú škáru, výrazne znižujú podiel škár a tým aj malty v murive.
Mohlo by vás zaujímať
Použiť maltu či penu?
V minulosti sa na murovanie tehál používala klasická vápennocementová malta, ktorú ste nanášali na ložné plochy tvaroviek v hrúbke 10 až 12 mm. Okrem toho sa maltou vypĺňali aj zvislé škáry, prípadne maltové kapsy medzi tehlami.
Za revolučné zmeny vo vývoji tehál môžeme považovať suchý zvislý spoj na pero a drážku a tehly s brúsenými ložnými plochami. Vďaka prvej inovácii nie je potrebné premaltovanie zvislých škár medzi tehlami. Druhá inovácia umožňuje presné murovanie tehál na tenkovrstvovú maltu alebo na murovaciu penu. Obe úpravy priniesli výrazné zníženie spotreby malty, a tak aj urýchlenie technológie murovania. Maltu v tomto prípade nanášate v hrúbke len 1 mm, a to pomocou špeciálnych valcov – buď kontaktne alebo celoplošne, resp. tehly namáčate do malty.
Špeciálne murovacie malty
Ďalším spojivom pri brúsených tehlách je špeciálna murovacia pena, ktorá sa nanáša z dózy pomocou aplikačnej pištole. Výhodou murovacej peny je, že sa dá použiť do teploty -5 °C. Murovanie bez hrubých maltových škár prispieva k zlepšeniu tepelnoizolačných vlastností tehlového muriva.
Silikátovú disperziu, dopredu pripravenú murársku maltu na tenkú škáru, používame na murovanie brúsených tvaroviek. Ide o tenkovrstvovú murovaciu maltu pripravenú na okamžité použitie. To znamená, že maltu už nemusíte miešať s vodou. Na jej nanášanie používame štruktúrovaný valček. S touto maltou môžeme murovať už pri teplote od 1 °C.