Moderné omietané fasády
Technológia výroby výrazne napreduje. Okrem toho, že omietky majú často špecifické vlastnosti (napr. samočistiace, fotokatalytické, biocídne), nemusia sa nanášať v rovnomernej hrúbke. Umožňuje to vytvárať rôzne textúry a štruktúry. Rozšírila sa aj paleta farebných možností fasádnych omietok. Často môžete rôzne typy fasádnych náterov kombinovať tak, aby vznikol požadovaný kreatívny efekt. Sami výrobcovia prinášajú produkty a postupy na ozvláštnenie omietanej plochy.
Mohlo by vás zaujímať
Fasádna omietka, ktorá nevyzerá ako omietka
Aj keď omietky si stále držia v oblasti fasád prím, výrazne sa k nim pridávajú iné materiály. Od dreva a tehly, cez rôzne druhy kompozitných obkladov, až po kov s hrdzavým vzhľadom (corten) a mramorovú mozaiku. Tieto materiály si pri aplikácii na fasádu vyžadujú zložitejšie technológie a montáž, čo prirodzene prináša náklady navyše.
Kreatívne omietky ich dnes už dokážu nahradiť, teda ich imitovať. Okrem dekoratívneho efektu to prináša aj funkčné výhody. Výhodou týchto riešení je jednak výrazne nižšia cena omietkovej imitácie oproti skutočným materiálom, ale aj výrazne nižšie nároky takejto fasády na údržbu v porovnaní s originálnym riešením (ako je napríklad drevený obklad). Navyše je toto riešenie technicky bezpečnejšie a trvanlivejšie s minimálnym rizikom porúch aj energeticky efektívnejšie (napr. imitácia betónu na fasáde).
Vedeli ste, že…? Ani biele omietky nie sú všetky rovnaké. Na trhu sú stovky odtieňov bielej. Na výrobu sa používajú špeciálne materiály, ktoré umožňujú, aby aj jednoduchá omietka vyzerala na prirodzenom svetle efektne.
Ako pracovať s kreatívnymi omietkami?
Kreatívny prístup si vyžaduje nielen špeciálnu úpravu povrchu, ale aj kombináciu rôznych náterov a omietok podľa návodu jednotlivých výrobcov, takže realizáciu je dobré prenechať profesionálom. Všetky dekoratívne omietky si pri realizácii na veľkej ploche vyžadujú hlavne čas. Takže nezabúdajte, že menej je viac. A to nielen z hľadiska prácnosti, ale aj vzhľadu. Neprekombinujte to.
Imitácia kovu či prírodného kameňa
Kreatívne omietky sú dobrý spôsob, ako ozvláštniť aj väčšie fasádne plochy, kde by iná dekoratívna úprava bola časovo a finančne náročnejšia. Populárny je napríklad metalický vzhľad. Dosiahnete ho napríklad nanesením dvoch rôznych typov omietky a následným nastriekaním metalickej fasádnej farby.
Imitácia prírodného kameňa sa vytvára takisto pomocou špeciálnej šablóny, na ktorú sa nanesie alebo nastrieka vrstva farebnej kreatívnej omietky imitujúcej konkrétnu horninu.
Fasáda omietka so vzhľadom dreva
Vzhľad dreva pristane nielen tradičným domom, ale aj moderným stavbám. Takáto fasádna omietka odoláva počasiu omnoho lepšie ako prírodné drevo, preto ho často nahrádza. Na dosiahnutie dreveného vzhľadu sa používa špeciálna omietka a šablóna. Pri aplikácii je dôležité rovnomerne naniesť minerálnu omietku a následne dokonale odtlačiť matrice s imitáciou dreva. Po dôkladnom vyschnutí je potrebné naniesť impregnačný prípravok, ktorý dá omietke finálny vzhľad.
* článok pokračuje pod formulárom *
Omietka ako tehla
Podľa šablóny si môžete pomerne jednoducho vytvoriť efekt tehlovej steny rôznej farby. Šablóna slúži na prekrytie miest, ktoré majú imitovať škáry v murive. Vyrába sa napríklad zo silikónu. Plochu sokla na fasáde možno upraviť aj mozaikovou omietkou so vzhľadom drveného mramoru. Takéto omietky bývajú pripravené na použitie priamo od výrobcu. Aj v takomto prípade však treba dodržiavať pokyny na úpravu podkladu a odporúčaný spôsob nanášania.
Menej nákladný „pohľadový betón“
Aj omietka s odtieňom surového betónu môže na fasáde priniesť zaujímavý efekt. Na ozvláštnenie možno povrch štruktúrovať, napríklad hrebeňom na omietky. Kreatívna omietka sa nanesie a vyhladí tak, aby vznikla asi trojmilimetrová vrstva. Bezprostredne po nanesení sa povrch upraví hrebeňom na omietky.
Jednoduché techniky a zaujímavé štruktúry
Najjednoduchší spôsob, ako ozvláštnite fasádnu omietku, je použitie rôznych bežných, no nie úplne klasických murárskych nástrojov na úpravu jej povrchu. Takže popri špachtliach a hladidlách vytvoríte povrchovú štruktúru omietky napríklad kefou, špongiou, metličkou či omietacím hrebeňom. Treba si však vybrať omietku, pri ktorej je takýto ručný spôsob úpravy možný. Výrobcovia zároveň zvyknú v technických listoch uvádzať, ako pri takejto ručnej úprave postupovať či aká konzistencia a technologické prestávky sa vyžadujú, aby bol efekt čo najkvalitnejší.
Napríklad, pri tzv. špongiovej technike naneste prvú vrstvu kreatívnej omietky, vyhlaďte ju a nechajte zaschnúť jeden deň. Následne naneste druhú vrstvu (hrúbku udáva výrobca) a jej povrch upravte krúživými pohybmi klasickou špongiou. Výsledná štruktúra teda stále závisí od kreativity majstra a jeho ťahov s náradím. Ide o technologicky aj finančne menej nenáročné spôsoby dekoratívnej úpravy.
Mohlo by vás zaujímať
Ako si vybrať z toľkých možností?
Aby ste to s kreativitou na fasáde neprehnali, kombinujte jednoduchšie „klasické“ plochy s tými kreatívnymi, podobne ako pri kombinácii bežnej omietky a iného materiálu. Dekoratívny vzhľad môže mať napríklad sokel. Ak máte predstavu, čo by sa vám páčilo, zoznámte sa vy, resp. realizátor vašej fasády, s materiálom na vzorkách a poraďte sa s výrobcom alebo predajcom materiálu, či je očakávaný efekt reálny.
Pri realizácii dodržujte technologické postupy a pred výberom si nezabudnite overiť, na aký podklad sa omietka nanáša. Ak si nie ste istý, či je daná dekoratívna úprava vhodná na vašu fasádu, poraďte sa s architektom.