Biela tehla ladí s prírodou
Prvý dom je farebne najsvetlejší z trojice stavieb, za čo vďačí unikátnemu obkladu z bielych tehál. Ten príjemne ladí s okolím v každom ročnom období, najviac však v zimných mesiacoch. Architektúra vychádza z pôvodného výrazového jazyka miestnej zástavby, keď lokalita bola ešte len rekreačnou oblasťou. Moderná rezidencia ju však tlmočí rečou súčasnej architektúry a vo svojej siluete ukrýva tradičnú kanadskú chatu so sedlovou strechou.
Dom sa člení na tri hmoty, pričom každá slúži inej funkcii. Časť stavby, vybudovaná paralelne s ulicou, ukrýva garáž, vstupnú halu a spoločenské obývacie priestory. Vo zvyšných dvoch hmotách, ktoré sa k stavbe napájajú kolmo, sa sústreďuje zvyšok miestností, ako sú spálne a kúpeľne. Vstup sa nachádza v prieniku týchto hmôt. Na najvyššom podlaží našla miesto hlavná spálňa s grandióznym interiérom vďaka vysokej streche a výhľadu na rieku.
Dom spätý s prírodou
Hlavným cieľom projektu bolo vytvoriť také prostredie pre domácich, ktoré by im poskytovalo dostatočnú intimitu. Priestory mali byť chránené nielen pred zrakmi susedov, ale tiež pred rušnou dopravou štvrte Mille-Îles. Architekti nasmerovali výhľady domu na neďalekú rieku, čo navodzuje pocit väčšej spätosti s prírodou. A to bez ohľadu na fakt, že dom stojí na čulom predmestí. Aj z toho dôvodu umiestnili obývačku a kuchyňu úplne dole – na podlažie, ktoré je zľahka situované pod úrovňou ulice a na úrovni rieky. Keď sa ocitnete v samom srdci domu, ľahko nadobudnete dojem, že ste sami na celom svete.
Mohlo by vás zaujímať
Vstavaná stena
Dominantou spoločných priestorov je multifunkčná vstavaná stena. Slúži nielen ako špajza, ale tiež ako úložný priestor pre kuchynské náčinie a spotrebiče. Zo strany jedálne sa zasa mení na knižnicu, zatiaľ čo v obývačke pojíma úložné skrinky. Tento integrovaný nábytok je doslova ako stužka – zabočí za roh a na schodisku sa pre zmenu stáva súčasťou zábradlia, na poschodí zasa preberá rolu šatníka. Interiéru zároveň dodáva štruktúru. Týmto silným architektonickým gestom získali spoločné rodinné priestory vizuálnu ochranu pred vonkajším prostredím.
* článok pokračuje pod formulárom *
Svetelná os interiéru
Keďže obývačka s kuchyňou a jedálňou sú orientované k rieke, čiže na severe, doplnili architekti veľmi dôležitý prvok – nadväzujúce schodisko nechali presvetliť slnečnými lúčmi prostredníctvom strešného svetlíka. Ten sa nachádza na rozhraní dvoch koridorov. Takto vpustili dovnútra viac denného svetla a zároveň zachovali súkromie obyvateľov. Podobný svetlík umiestnili aj v kúpeľni. Okrem týchto vertikálnych otvorov architekti na každej strane chodby vedúcej do spálne umiestnili vysoké okná. Takto vytvorili akúsi svetelnú os, ktorá pomáha cirkulácii svetla z juhu na sever.
Mohlo by vás zaujímať
Atmosféru v dome podčiarkuje aj výber materiálov. Stavba je charakteristická bielym monochrómom nielen zvonka, ale aj zvnútra. Obklady z bielej keramiky, bledého terrazza a podlahy z kanadského javora dotvárajú krémovobiele steny. Minimalistická paleta tak podčiarkuje presvetleného a upokojujúceho ducha domu. Je to skutočné útočisko len na skok od mestského centra.
Dom MI-1
Lokalita: Laval, Quebec, Kanada
Architektonické riešenie: Marie-Josée Dupont & Olivier Blouin / www.dupontblouin.ca
Zastavaná plocha: 185 m2
Kolaudácia: január 2022